Piktnaudžiaujama teise nemokamai įgyti asmens dokumentą

Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Migracijos valdyboje (toliau – Vilniaus migracijos valdyba) pastebėta daugėjant pageidavimų asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinantį dokumentą įgyti nemokamai.

Įgyti asmens tapatybės kortelę (toliau – ATK) ar pasą su nuolaida gali jaunesni nei 18 metų ir senatvės pensijos amžiaus sulaukę Lietuvos Respublikos (toliau – LR) piliečiai. Jiems valstybės rinkliava už ATK ar paso išdavimą, keitimą dydis sumažinamas 50 procentų. Lengvata įgyjant asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinantį dokumentą naudojasi ir socialiai remtini asmenys. Jie turi teisę asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinantį dokumentą, neribojant pasirinkimo, įgyti nemokamai.

Vilniaus migracijos valdybos darbuotojai, priimdami prašymus išduoti, keisti asmens dokumentą, pastebi, kad tarp socialiai remtinų asmenų, siekiančių nemokamai įgyti ATK ir/ar pasą, gali būti piktnaudžiaujančiųjų valstybės jiems suteikta teise. Tokia prielaida daroma daugėjant atvejų, kuomet socialiai remtino asmens pasas keičiamas pritrūkus jame lapų vizoms žymėti. Minėta dokumento keitimo priežastis rodo, kad žmogus dažnai važinėja už LR ribų, randa tam lėšų ir, galbūt, piktnaudžiauja valstybės teikiama parama.

Šiais metais įsigaliojusi nauja LR piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams redakcija sudarė sąlygas kai kurioms valstybinėms institucijoms aiškintis minėtas aplinkybes ir apie, galbūt, nelegaliai gautas pajamas ar nelegalų darbą pranešti suinteresuotai tarnybai. Taip siekiama išsiaiškinti, ar valstybės parama asmeniui skirta tikslingai, ar realus jo gyvenimas nesiskiria nuo deklaruojamojo įvairiuose prašymuose ir pažymose.

Minėto įstatymo redakcija leido Vilniaus migracijos valdybai būti vienai pirmųjų, nustačiusių tokių atvejų ir pranešusių apie tai Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Socialinių reikalų ir sveikatos departamento Socialinių išmokų skyriui. Anot Vilniaus migracijos valdybos viršininko Gintaro Bagužio, reikėtų didesnės tariamai socialiai remtinų asmenų pajamų kontrolės: „Jau yra užregistruotas LR rinkliavų įstatymo pakeitimo projektas, kuriuo minėtai asmenų grupei bus numatyti tam tikri apribojimai – socialiai remtiniems asmenims nemokamai bus keičiamas tik vienas asmens pasirinktas dokumentas ir tik bendra tvarka. Kol nėra LR rinkliavų įstatymo pakeitimų, socialiai remtini asmenys naudojasi jiems suteikta teise pagal pateiktas pažymas keisti abu asmens dokumentus bendra, taip pat ir skubos tvarka. O tam išnaudojama nemaža valstybės lėšų. Pavyzdžiui, paso išdavimas bendra tvarka įkainotas 150 litų, skubos tvarka per vieną dieną – 250 litų,“- pastebi G. Bagužis.

Rinkliavos dydžiai už asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinančių dokumentų išdavimą pasikeitė 2011 metais. Valstybės rinkliava už asmens tapatybės kortelės išdavimą, keitimą bendra tvarka nuo 70 Lt sumažėjo iki 30-ies, už pasą padidėjo nuo 100 Lt iki 150-ies. Norint pasą gauti skubos tvarka per vieną darbo dieną, mokama 250 Lt, per penkias – 200 Lt. Asmens tapatybės kortelės kaina, siekiant ją įsigyti skubos tvarka per vieną darbo dieną, pakilo iki 110 Lt, per penkias – 70 Lt.

Lengvatos įgyjant asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinantį dokumentą taikomos LR piliečiams, kuriems nesukako 18 metų, taip pat piliečiams, kuriems sukako senatvės pensijos amžius, nustatytas LR valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatyme. Jiems, kaip minėta aukščiau, valstybės rinkliava už ATK, paso išdavimą, keitimą dydis sumažinamas 50 procentų, tačiau tik už vieno iš šių dokumentų (pasirinktinai – paso ar ATK) išdavimą, keitimą, ir tik bendra tvarka. Lengvatos už ATK, paso išdavimą skubos tvarka pastarajai asmenų grupei, priešingai nei socialiai remtiniems asmenims, netaikomos.

kriminalai.com

šaltinis: Vilniaus apskr. VPK Migracijos valdybos info.

Posted Under
Be kategorijos