Panevėžio apygardos prokuratūros Antrojo skyriaus prokurorė Aurelija Gališanskytė perdavė nagrinėti miesto apylinkės teismui nusikaltimų nuosavybei, valstybės tarnautojo veiklai ir finansų sistemai baudžiamąją bylą, kurioje Panevėžio rajono Uliūnų kaimo 21 metų gyventojas R.M. kaltinamas kartu su bendrininkais apgaule užvaldęs svetimą turtą, pasisavinęs pareigūno vardą, neteisėtai disponavęs svetima mokėjimo kortele, jos duomenimis ir juos panaudojęs.
Trisdešimt trijų tūkstančių litų išviliojimu iš 12 nukentėjusiųjų kaltinamas R.M. buvo sulaikytas pernai spalio 21 d. gavus informaciją, kad iš vienos priemiestyje gyvenančios panevėžietės kėsinamasi išvilioti pinigus už pramanytą gresiančią baudžiamąją atsakomybę jos šeimos nariui.
Už įtariamą analogišką nusikalstamą veiką – sukčiavimą telefonu prieš mėnesį – pernai rugsėjį R.M. jau buvo suimtas 10 dienų, nors prokurorai sulaikytajam prašė skirti kardomąją priemonę – suėmimą trims mėnesiams.
Panevėžio apygardos prokuratūros Antrojo skyriaus prokurorė Aurelija Gališanskytė teigia, kad pareigūnais apsimetę sukčiautojai, manipuliuodami pagyvenusių žmonių jausmais, dažnai išvilioja iš jų nemenkas sumas pinigų, sutaupytų sunkiam gyvenimo atvejui, nukentėjusieji net patiki sukčiautojams savo elektronines mokėjimo korteles su naudotojo tapatybės patvirtinimo duomenimis. Apie tokių sukčiautojų padarytus ir ištirtus nusikaltimus, teismui perduotas bylas ir paskirtas bausmes visuomenei yra pateikiama informacija, tačiau nukenčiančių dėl savo nepagrįsto patiklumo žmonių nemažėja.
Tarp R.M. 27 nusikalstamų veikų, padarytų kartu su bausmę pataisos namuose atliekančiais bendrininkais, iš nukentėjusiųjų išvilioti tūkstančiai litų: už tariamai sūnaus sužalotą mergaitę gauti penki tūkstančiai 453 litų, už dukros – keturi tūkstančiai litų, už pramanytą autoįvykį – aštuoni tūkstančiai litų.
Atvykęs pas vieną panevėžietę, sutikusią nuo baudžiamosios atsakomybės gelbėti sūnėną, R.M. gavo pusantro tūkstančio litų, taip pat apgaule įgijo jos elektroninę mokėjimo kortelę su naudotojo tapatybės patvirtinimo duomenimis ir pasiėmė dar du tūkstančius 900 litų, kuriuos perdavė bendrininkams.
Šioje byloje nuo pareigūnais apsimetusių sukčių nukentėję panevėžiečiai prisipažino, kad už jų artimiesiems gresiančią pramanytą baudžiamąją atsakomybę arba jų padarytos žalos atlyginimui buvo reikalaujama sumokėti dešimtis ir daugiau tūkstančių litų. Nusikaltėliams išvilioti pasisekdavo kiek mažiau, nors tokiais atvejais nukentėjusieji būdavo pasiryžę pakloti paskutines santaupas – net po keletą tūkstančių litų ir ne vieną kartą. Vienai nukentėjusiajai paporinę apie dukters sužalotą mergaitę ir gavę du tūkstančius litų, vėliau pagraudenus, kad mergaitė miršta, išviliojo dar vieną tūkstantį 600 litų.
Panevėžio apygardos ir apylinkių prokurorai kontroliuoja kelias dešimtis apskrities vyriausiojo policijos komisariato tyrėjų atliekamų ikiteisminių tyrimų dėl sukčiavimų telefonu ir su tuo susijusiomis nusikalstamomis veikomis.
Įstatymas tam, kas apgaule savo ar kitų naudai įgijo svetimą turtą, numato laisvės atėmimo bausmę iki trejų arba aštuonerių metų, už pareigūno vardo pasisavinimą baudžiama bauda, areštu arba laisvės atėmimu iki dvejų metų, už neteisėtą elektroninės mokėjimo priemonės ar jos duomenų panaudojimą baudžiama bauda, areštu, arba laisvės atėmimu iki šešerių metų.
kriminalai.com
šaltinis: Panevėžio apygardos prokuratūros info.