Daugiau teisinės pagalbos prašymų vykdoma, dalyvaujant užsienio šalies pareigūnams

teisinė pagalbaPraeitą pirmadienį Klaipėdos apygardos prokuratūroje iš Estijos gautas teisinės pagalbos prašymas atlikti keletą kratų, ieškant Estijoje lietuvių nusikaltėlių pavogtų puspriekabių, buvo įvykdytas per pusantros dienos. Jau trečiadienio vakare Estijos policijos pareigūnai, kovojantys su organizuotu nusikalstamumu, iš Klaipėdos namo grįžo su pilna priekaba Estijoje pavogtų ir į Lietuvą parduoti atgabentų daiktų.

Tai vienas operatyviausiai Klaipėdos apygardos prokuratūroje įvykdytų teisinės pagalbos prašymų, kurių per praėjusius 2011 metus prokuratūroje iš viso buvo gauta 72. (2010 metais tokių prašymų gauta 45). Vykdydami baudžiamąjį persekiojimą, dažniausiai kolegų iš Klaipėdos pagalbos pernai prašė Vokietijos, Lenkijos ir Belgijos teisėsaugininkai. Be to, pernai Klaipėdos apygardos prokuratūroje du kartus įvykdytas neįprastas teisinės pagalbos iš Švedijos prašymas – telefonu atlikta tiesioginė tarpvalstybinė liudytojo apklausa.

Patys Klaipėdos apygardos ir teritorinių apylinkių prokuratūrų prokurorai organizuojamuose ir vadovaujamuose ikiteisminiuose tyrimuose praėjusiais metai užsienio valstybių teisėsaugos institucijoms išsiuntė 158 teisinės pagalbos prašymus, t.y. net 67 prašymais (arba 57,6 proc.) daugiau nei jų buvo išsiųsta 2010 metais. Daugiausia tokių prašymų išsiųsta į Vokietiją, Latviją, Lenkiją ir Jungtinę Karalystę.

„Pastebime, jog pastaruoju metu, vykdydami susižinojimo su užsienio valstybėmis funkciją, gauname didesnės apimties ir prašomų proceso veiksmų atlikimo prasme sudėtingesnius teisinės pagalbos prašymus, vis daugiau nusikalstamų veikų padaroma, peržengiant kelių valstybių sienas, todėl akivaizdu, kad skirtingose valstybėse atliekamų tyrimų koordinavimo poreikis auga. Daugiau teisinės pagalbos prašymų vykdoma, dalyvaujant užsienio šalies pareigūnams“, – sako Klaipėdos apygardos prokuratūros Valdymo kontrolės ir analizės skyriaus vyriausioji prokurorė Margarita Šniutytė-Daugėlienė. Jos teigimu, Lietuvos pareigūnai teisinės pagalbos prašymus vykdo operatyviau nei jų kolegos kitose Europos Sąjungos šalyse.

2011 metais Klaipėdos apygardos prokurorai parengė 11 Europos arešto orderių projektų, pagal kuriuos Generalinė prokuratūra išdavė 11 Europos arešto orderių, t.y. vienu orderiu daugiau nei jų buvo išduota 2010 m.

kriminalai.com

Klaipėdos apygardos prokuratūros info.