Smurtą patiriančių skaičius auga – problemų daugėja

Lietuvos Respublikos apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas, įsigaliojęs gruodžio 15 d.,  pažėrė šūsnį įvairių klausimų bei su procesiniais dalykais susijusių neaiškumų. Pasak Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Ukmergės rajono policijos komisariato viršininko Rolando Kiškio, šiuos klausimus būtina aptarti; įžvelgti problemas, numatyti galimus jų sprendimo būdus bei galimas kai kurių sprendimų pasekmes.

Šiuo tikslu sausio 3 d. Ukmergės rajono policijos komisariate buvo surengta diskusija. Prie apskrito stalo diskutavo rajono teismo apylinkės pirmininkas Evaldas Pašilis, vyriausias prokuroras Rimantas Kanapienis, rajono savivaldybės vicemeras Regimantas Baravykas, Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Asta Leonavičienė, UAB „Ukmergės butų ūkis“ direktoriaus pavaduotojas Leonardas Nugaras,  Ukmergės nestacionarių socialinių paslaugų centro direktorė Sigita Bakanauskienė, Ukmergės psichikos sveikatos centro vedėjas Juozas Galiauskas, rajono policijos komisariato padalinių vadovai.

Pasak Prevencijos poskyrio viršininko Vlado Butkaus, pranešimų apie smurtą šeimoje, įsigaliojus įstatymui, ženkliai padaugėjo. Nuo gruodžio 15 d. iki sausio 3 d. rajono policijos komisariate dėl to buvo pradėta 16 ikiteisminių tyrimų: 12 ikiteisminių tyrimų pradėta pagal Baudžiamojo kodekso 140 str. dėl fizinio skausmo sukėlimo ar nežymaus sveikatos sutrikdymo bei  4 – pagal Baudžiamojo kodekso 145 str. dėl grasinimo nužudyti ar sunkiai sutrikdyti žmogaus sveikatą arba žmogaus terorizavimo. 9 smurtautojai buvo sulaikyti ir patalpinti į areštinę. Vėliau jiems buvo paskirtos kardomosios priemonės – pasižadėjimas neišvykti ir nesiartinti bei nebendrauti su nekentėjusiuoju arba  gyventi skyriumi. Taip pat vadovaujantis Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymu, užtikrinant smurtą patyrusio asmens apsaugą, smurtautojas buvo įpareigotas laikinai išsikelti iš gyvenamosios vietos. Gyventojų skundų dėl smurtaujančių artimųjų ypač padaugėja savaitgaliais.

R.Kiškio teigimu, yra būtinas tamprus tarpžinybinis bendradarbiavimas, nes pasitaikė nemažai atvejų, kai vienas ar kitas problemas teko spręsti nedarbo metu. Ypač daug nepatogumų atsiranda savaitgaliais. Pradėjus ikiteisminį tyrimą būtina atlikti neatidėliotinus veiksmus. Pavyzdžiui, apklausiant vaikus į apklausas būtina kviesti vaiko teisių apsaugos  specialistus. Deja, rajono Vaiko teisių apsaugos skyrius neturi budinčių specialistų, kurie galėtų į apklausas atvykti savaitgaliais. Vicemeras R.Baravykas pritarė nuomonei, jog reikia pasiruošti tokiems atvejams, koreguojant darbo grafikus.

Rajono policijos vadovas atkreipė dėmesį į dar vieną aktualią problemą: kol kas gyventi skyriumi įpareigoti smurtautojai rasdavo kur apsigyventi, tačiau jau metas numatyti, ką daryti tais atvejais, kai smurtautojas pareikš neturintis kur prisiglausti. Ukmergės nestacionarių socialinių paslaugų centro direktorė Sigita Bakanauskienė sakė, kad jos vadovaujamas centras apgyvendinti pasiruošęs tik smurtą patyrusias aukas. Savivaldybės atstovai žadėjo išsakytas problemas artimiausiu metu aptarti savivaldybėje. R.Baravyko nuomone, tokiems žmonėms būstą reikėtų rasti, tačiau už nuomą jie turėtų patys susimokėti.

Susirinkimo metu buvo kalbama ir apie galimą piktnaudžiavimą šiuo įstatymu, siekiant asmeninių tikslų skyrybų procese. Vyriausias prokuroras patarė prieš imantis priemonių kiekvieną situaciją gerai įvertinti. Teismo pirmininkas taip pat sakė, kad kiekvieną atvejį būtina atidžiai išanalizuoti, o kardomąją priemonę skirti tik esant aiškiems pagrindams. Nors prabėgo gana mažas laiko tarpas, jau pastebima, kad dalis porų susitaiko, atsisako duoti parodymus prieš savo artimąjį – smurtautoją. Diskusijos dalyviai sutarė, kad būtina  nuolat informuoti visuomenę, jog už melagingą pranešimą apie nebūtą nusikalstamą veiką yra numatyta baudžiamoji atsakomybė. Jau pasitaiko atvejų, kai žmonos reikalauja išvežti sutuoktinį iš namų vien dėl to, kad kyla šeimyninių nesutarimų. Kiekvienas smurto atvejis bus atidžiai analizuojamas, stengiamasi suteikti aukai visokiariopą pagalbą, o tuo pačiu bus sekama, ar nėra piktnaudžiaujama įstatymu, siekiant asmeninių tikslų.

Anot gydytojo psichiatro J. Galiausko, tai yra ir šeimyninė problema, todėl jo manymu, poroms turėtų būti patarta kreiptis į šeimos santykių specialistus. Tokią pagalbą galima rasti ir  Ukmergės psichikos sveikatos centre.

Diskusijos dalyviai vieningai sutarė, kad kol nėra susiformavusi praktika, o situacijos pasitaiko įvairios, iškyla diskutuotinų klausimų dėl įstatymo įgyvendinimo, panašius susitikimus būtina rengti kas mėnesį.

kriminalai.com

šaltinis: Vilniaus aps. VPK Ukmergės r. PK info.

Posted Under
Be kategorijos