Smalkės – nematomas ir pavojingas žudikas

Nuo praėjusio ketvirtadienio pradėjus spausti šalčiams, gaisrų per šią savaitę gyvenamajame sektoriuje padaugėjo daugiau kaip 2 kartus. Jeigu savaitę prieš didžiuosius šalčius čia jų buvo kilę 35, tai per 7 pastarąsias šaltas paras – jau 77 gaisrai. Smarkiai išaugo ir juose žuvusių bei traumuotų žmonių skaičius. Praėjusią savaitę gaisrai pasiglemžė 5 gyventojų gyvybes, dar 5 buvo traumuoti. Prieš šalčius per tą patį laikotarpį buvo žuvęs tik vienas žmogus, o 2 patyrė traumas. Pagrindinė šių gaisrų priežastis – krosnių, židinių bei dūmtraukių įrengimo ir jų eksploatavimo taisyklių pažeidimai.

Per šalčius gyventojai daugiau laiko praleidžia namuose, intensyviau kūrena krosnis ir židinius, dažniau jungia šildymo įrenginius, elektrinius buitinius prietaisus. Kadangi sinoptikai artimiausioms dienoms pranašauja dar didesnį speigą, o savaitgalį šildymo įrenginiai, matyt, bus dar intensyviau naudojami, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas dar kartą prašo gyventojų nepamiršti jų eksploatavimo taisyklių.

Intensyviai kūrenant krosnis, pavojų gyvybei gali kelti ne tik ugnis, bet ir kūrenimo metu susidariusios smalkės. Todėl, iškūrenę krosnį, per anksti neužstumkite sklendės. Ją galima visiškai uždaryti tik įsitikinus, kad ugnis jau baigė rusenti. Išsiskiriančios smalkės labai pavojingos, nes apsinuodijimas jomis gali baigtis mirtimi. Jos bespalvės ir bekvapės, patekusios į kraują net 200 kartų sparčiau nei deguonis jungiasi su hemoglobinu. Tai sutrikdo organizmo aprūpinimą deguonimi, pradedama dusti, pažeidžiama centrinė nervų sistema ir laiku nesuteikus žmogui pagalbos, jį gali ištikti mirtis. Pirmieji apsinuodijimo smalkėmis požymiai – lengvas apsvaigimas, mieguistumas, vėliau netenkama sąmonės. Apsvaigusį nuo smalkių žmogų išveskite į gryną orą ir nedelsdami kvieskite medikus, o patalpas gerai išvėdinkite. Taip pat dera žinoti, kad žmones, buvusius smalkėmis užterštoje patalpoje, taip pat būtina vežti į ligoninę, kad medikai įvertintų jų būklę, nes apsinuodijimo požymiai gali pasireikšti ir po kurio laiko. Be to, moksliniai tyrimai rodo, kad rūkančiųjų kraujyje apie 20 proc. hemoglobino jau būna paveikta anglies monoksido ir jis neatlieka savo funkcijos, todėl ir nedidelės smalkių koncentracijos pakanka, kad tokiems žmonėms kiltų grėsmė gyvybei. Tuo pačiu Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas pataria gyventojams, nelaukiant nelaimės, įsigyti bei namuose įsirengti anglies monoksido signalizatorių. Jam suveikus reikia nedelsiant palikti namus ir kviesti pagalbą.

kriminalai.com

šaltinis: PAGD info.

Posted Under
Be kategorijos