„Pseudo“ barų gretos retėja

2011 m. gruodžio 23 d. LR Seimus priėmus Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, kurios sugriežtino alkoholio prekybos reglamentavimą, kontroliuojančios institucijos 2012 m. sausio mėnesį prioritetą skyrė „pseudo“ barų, kurie vykdė apsimestinę viešojo maitinimo veiklą, kontrolei. Prieš pradedant patikrinimus Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (toliau – Departamentas) organizavo susitikimus su kitomis kontroliuojančiomis institucijomis – Policijos departamentu prie Vidaus reikalų ministerijos bei Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba dėl bendrų koordinuotų veiksmų, siekiant užtikrinti Alkoholio kontrolės įstatymo laikymąsi.

Pažeidėjų vis mažiau

Sausio mėnesį atlikti patikrinimai Vilniuje, Plungėje, Kaune, Utenoje, Mažeikiuose, Rietave, Marijampolėje parodė, kad dauguma viešojo maitinimo įmonių alkoholiniais gėrimais išsinešimui nebeprekiauja. Įstatymus bando apeiti tik vienas kitas „pseudo“ baras, piktavališkai pažeidinėjantis įstatymus.

Departamentas sausio mėnesį tikrintose miestų ir rajonų savivaldybėse užfiksavo 16 Alkoholio kontrolės įstatymo pažeidimų atvejų. 6 iš jų – viešojo maitinimo įmonės, kurios neužtikrino, kad alkoholiniai gėrimai nuo 22 iki 8 val. būtų vartojami tik viešojo maitinimo įmonių viduje. Kitos kontroliuojančios institucijos ir įstaigos Departamentui, koordinuojančiam valstybinę alkoholio kontrolę, taip pat pateikė informacijos apie užfiksuotus pažeidimus. Pažeidėjams buvo paskirtos ekonominės sankcijos bei dėl jų prekybos laiko apribojimo kreiptasi į miestų ar rajonų savivaldybes.

Vasario mėnesį planuojama ir toliau tęsti bendrus Departamento ir kitų kontroliuojančių institucijų ir įstaigų reidus Lietuvoje.

Svarbiausia sąžiningumas

Departamento specialistų teigimu, viešojo maitinimo įmonės tik iš dalies imasi visų būtinų įstatymo laikymosi užtikrinimo priemonių. Patikrinimų metu matyti, kad ne visos įmonės informuoja klientus apie įsigaliojusius pakeitimus rašytiniais įspėjimais ar žodine informacija kliento aptarnavimo metu. „Svarbiausia yra tinkamai įvertinti pirkėjo nusiteikimą vartoti vietoje. Jei klientas įėjęs į barą nusivelka paltą, atsisėda prie staliuko, užsisako gėrimo, o aptarnaujantis asmuo alkoholinius gėrimus jam atneša bokale ar taurėje, sutikime – tikimybė, kad jis bandys alkoholinį gėrimą išsinešti – labai maža. Norintys apeiti įstatymą visuomet skųsis, kad klientų elgesio sukontroliuoti jie neturi galimybės, tačiau įstatymo laikymosi užtikrinimas priklauso tik nuo ūkio subjekto noro laikytis įstatymų ir jo sąžiningumo.“ – komentuoja Departamento direktoriaus pavaduotoja Gražina Belian.

Pagalbininkas – pilietinė visuomenė

„Pastaraisiais metais aktyvėjant pilietinei visuomenei, patys žmonės daug aktyviau dalyvauja tvarkos užtikrinimo procesuose, todėl pažeidėjus nustatyti tampa vis lengviau. Be to, atsiradus elektroninių paslaugų www.e-policija.lt sistemai, kuri piliečiams leidžia jiems patogiu būdu informuoti policiją apie galimus nusikaltimus ar kitus teisės pažeidimus, leis veikti dar operatyviau. Taigi įmonėms, sąmoningai nusižengiančioms įstatymui, siūlome galvoti apie įstatymų laikymąsi, o ne jų apeidinėjimą.“ – teigia G. Belian.

Asmenys, įtariantys galimus pažeidimus gali kreiptis ir į Departamentą el.paštu ntakd@ntakd.lt.

Kioskų savininkai vadovaujasi įstatymo raide

2012 m. sausio 1 d. įsigaliojo draudimas kioskuose prekiauti gamyklų supilstytais į tarą natūralios fermentacijos sidru, alumi ir alaus mišiniais. Tai numatanti Alkoholio kontrolės įstatymo pataisa buvo nustatyta dar 2009 m., todėl ūkio subjektai turėjo pakankamai laiko išparduoti alkoholinių gėrimų likučius ar imtis kitų priemonių, siekiant nepatirti nuostolių. Departamento duomenimis, kontroliuojančios institucijos sausio mėnesį vykdė tokių subjektų kontrolę ir užfiksavo pavienius atvejus apie draudžiamą prekybą alkoholiniais gėrimais kioskuose.

Siekiant sukontroliuoti „pseudo“ barų veiklą, nuo 2012 m. sausio 1 d. įsigaliojo draudimas prekiauti alkoholiniais gėrimais nuo 22 iki 8 valandos viešojo maitinimo vietose, turinčiose licencijas mažmeninei prekybai alkoholiniais gėrimais. Šis draudimas netaikomas viešojo maitinimo vietose, turinčiose licencijas mažmeninei prekybai alkoholiniais gėrimais, parduodamiems pilstomiems alkoholiniams gėrimams ar alkoholiniams gėrimams, parduodamiems atidarytoje pakuotėje ir tik vartoti vietoje.

kriminalai.com

šaltinis: NTAKD info.