Lietuvos muitinė 2011 metais: nutraukta dviejų stambių nusikalstamų grupuočių veikla, atskleista daugiau kontrabandos

VSAT sulaikymas2011 metais Lietuvos muitinės pareigūnai sulaikė prekių daugiau nei už 67 mln. litų. Didžiausią sulaikytų prekių dalį sudaro kontrabandos būdu gabenti tabako gaminiai (jų sulaikyta 112 mln. vnt. cigarečių ir 70 tonų tabako žaliavos), įvertinti 64,6 mln. litų.

Lietuvos muitinės, kaip koordinuojančios teisėsaugos institucijų kovą su kontrabanda, prioritetinė veiklos sritis – akcizinių prekių kontrabandos bei nelegalios apyvartos užkardymas.

Ypatingą dėmesį praėjusiais metais muitinės pareigūnai skyrė kovai su organizuotu nusikalstamumu. Muitininkai nutraukė dviejų stambių nusikalstamų grupuočių, užsiėmusių kontrabanda, neteisėtu akcizinių prekių, taip pat narkotinių medžiagų disponavimu bei kitais sunkiais nusikaltimais, veiklą.

Balandžio mėnesį Muitinės kriminalinės tarnybos pareigūnai, bendradarbiaudami su Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokurorais, sulaikė nusikalstamos, vadinamosios Viliaus Karaliaus grupuotės organizatorius, tarp jų ir V. Karalių, įtariamus organizavus didelės vertės cigarečių kontrabandą ir neteisėtą disponavimą akcizais apmokestinamomis prekėmis. Tyrimo duomenimis, bendra nusikalstamo susivienijimo Lietuvos valstybei padaryta žala siekia apie 11 mln. litų. Grupuotė įtariama įvykdžiusi 24 nusikalstamos veikos epizodus, įtarimai pareikšti 29 asmenims. Šiuo metu apribotos įtariamųjų bei jų artimųjų nuosavybės teisės į kratų metu rastus 300 tūkst. litų grynųjų pinigų, vertingus kilnojamojo turto objektus, taip pat areštuoti 54 nekilnojamojo turto objektai, 38 transporto priemonės. Ilgalaikį grupuotės nusikalstamos veiklos tyrimą atliko Muitinės kriminalinės tarnybos pareigūnai.

sulaikyta tabako
LR teisėsaugos institucijų tabako gaminių sulaikymai (preliminarūs duomenys iš Kovos su akcizinių prekių nelegalia apyvarta ir kontrabanda stebėsenos rezultatų ataskaitos)

Lapkričio mėnesį muitinės pareigūnai, kartu su Lietuvos kriminalinės policijos biuru, Vilniaus apygardos prokuratūra bei FNTT sulaikė 25 asmenis, įtariamus cigarečių kontrabanda, jos organizavimu ir kitais nusikaltimais. Ši grupuotė buvo viena pavojingiausių šalyje, valstybės finansų sistemai padariusi didelę žalą. Vien jos kontrabanda atgabentų cigarečių vertė skaičiuojama dešimtimis milijonų litų. Iš viso 2010-2011 metais Lietuvoje sulaikyta virš 100 mln. vnt. cigarečių (vertė virš 30 mln. litų), susijusių su šios grupuotės nusikalstama veikla. Užsienio šalyse, bendradarbiaujant su užsienio valstybių teisėsaugos institucijomis, sulaikyta dar apie 30 mln. vnt. cigarečių, įvertintų 10 mln. litų. Šiuo metu įtarimai pareikšti 51 asmeniui, iš jų 22 yra suimti.

Šių dviejų stambių nusikalstamų grupuočių veiklos nutraukimas turėjo reikšmingos įtakos mažinant nelegalių cigarečių kiekį. Pasak muitinės vadovų, bendrais institucijų veiksmais pavyko pasiekti, kad, palyginus su 2010 metais, cigarečių realizavimas legalioje prekyboje Lietuvoje per 2011 metus padidėjo 13 proc.

Iš viso 2011 metais pareigūnai atskleidė 28 procentais daugiau kontrabandos gabenimo atvejų negu per 2010 metus, pradėtų ikiteisminių tyrimų skaičius išaugo 22 procentais, nors, palyginus su 2010 metais, sulaikytų prekių vertė sumažėjo 10,9 procentais (2010 m. sulaikyta prekių už 75,2 mln. litų).

Tabako gaminių kontrabanda – viena pelningiausių kontrabandos rūšių. Skaičiuojama, kad legaliai pagamintus tabako gaminius įsigijus trečiosiose šalyse ir juos neteisėtai realizavus Europos Sąjungos valstybių juodojoje rinkoje, gaunamas iki 1000 proc. dydžio pelnas.

2011 metais Lietuvos muitinės pareigūnai aktyviai bendradarbiavo su užsienio kolegomis, siekdami užkardyti Europoje veikiančių nelegalių cigarečių fabrikų veiklą. Bendros operacijos metu Lietuvoje sulaikyta beveik 70 tonų rūkomojo tabako, į Lietuvą įvežto nusikalstamu būdu ir skirto Lenkijoje, netoli Varšuvos, veikusiam didžiausiam Europoje nelegaliam cigarečių fabrikui. Iš šios tabako žaliavos galėjo būti pagaminta apie 120 mln. vnt. cigarečių. Europos mokesčių mokėtojams, preliminariais skaičiavimais, būtų padaryta apie 24 mln. eurų žala.

Užtikrindami visuomenės apsaugą nuo pavojingų ir kenksmingų produktų patekimo į rinką, Lietuvos muitinės pareigūnai sulaikė 32 tonas herbicidų. Užsienio laboratorijoje ištyrus pareigūnų sulaikytą produktą paaiškėjo, kad tai medžiaga, įtraukta į prekursorių, iš kurių galima pagaminti narkotikus, sąrašą.

Praėjusiais metais muitininkai konfiskavo apie 100 kilogramų narkotinių ir psichotropinių medžiagų, dėl jų kontrabandos pradėti 61 ikiteisminis tyrimas. Palyginus su 2010 metais (43), ikiteisminių tyrimų pradėta 1,4 karto daugiau.

Paskutinį 2011 m. mėnesį muitinės pareigūnams įkliuvo stambiausias nelegaliai gabentų narkotinių medžiagų krovinys. Gruodį muitinės pareigūnai Lietuvos–Lenkijos pasienyje sustabdė vilkiką, vykusį iš Nyderlandų į Lietuvą, kuriuo gabentos eglutės. Pasitelkę tarnybinį šunį ir patikrinę transporto priemonę, pareigūnai rado ir sulaikė narkotinių medžiagų – 52,3 kg hašišo ir 10,85 kg marihuanos. Juodojoje rinkoje toks narkotikų kiekis gali kainuoti iki 2,5 mln. Lt.

kriminalai.com

šaltinis: LRM info.