Aptarti 2011-ųjų Alytaus apskrities policijos darbo rezultatai

alytaus apskrities policijaAlytaus apskrities vyriausiajame policijos komisariate (toliau – Alytaus aps. VPK) aptarti 2011-ųjų veiklos rezultatai.

Dalyvavo policijos generalinio komisaro pavaduotojas Renatas Požėla, Alytaus aps. VPK struktūrinių policijos komisariatų viršininkai, savivaldos atstovai, Alytaus apskrities prokuratūrų vyriausieji prokurorai ir teismų pirmininkai, Valstybės sienos apsaugos Lazdijų ir Varėnos rinktinių vadai, Alytaus pataisos namų ir Alytaus apskrities priešgaisrinės gebėjimo valdybos vadovai, Seimo narys Julius Sabatauskas.

Alytaus aps. VPK viršininkas Česlovas Mulma pasveikino susirinkusiuosius, o pavaduotojai Jonas Baliukonis, Raimundas Jaciunskas ir Gintaras Stankaitis skaitė pranešimus apie policijos padalinių veiklą.

Sunkių ir labai sunkų nusikaltimų tyrimas išliks veiklos prioritetu ir 2012-aisiais

Alytaus aps. VPK viršininko pavaduotojas Gintaras Stankaitis, atsakingas už kriminalinės policijos padalinių darbą, kalbėjo apie tai, kad 2011 m. kriminalinės policijos padalinių veiklos prioritetai buvo – sunkių ir labai sunkių nusikaltimų, nusikalstamų veikų, susijusių su organizuotu nusikalstamumu, narkotinėmis medžiagomis, atskleidimas ir tyrimas, taip pat įtariamųjų, kaltinamųjų ir nuteistųjų, dingusių be žinios asmenų paieška. Tiriant ir atskleidžiant nusikalstamas veikas, reikšmingą vaidmenį atliko Kriminalistinių tyrimų skyrius. Nusikalstamumo pokyčiai Alytaus apskrityje nedideli, kriminogeninė situacija išlieka stabili.

Siekiama, kad kuo daugiau ikiteisminio tyrimo medžiagų pasiektų teismą pagreitinto proceso tvarka, nes tokiu būdu sumažinamos Alytaus aps. VPK išlaidos (sąnaudos) ir greičiau priimami sprendimai ikiteisminio tyrimo medžiagose.

Sunkių ir labai sunkių nusikalstimų, palyginti su 2010 m., padaugėjo, tačiau iš 111 užregistruotų nusikaltimų išaiškinta 99. Užregistruota 10 nužudymų, ištirti – visi. 2010 m. užregistruota 16 nužudymų.

2011 m. pareigūnai neutralizavo penkias grupes, kurios vertėsi neteisėta narkotinių ir psichotropinių medžiagų apyvarta ir kita nusikalstama veikla. Teisėsaugininkų akiratyje jau apie 100 asmenų, siejamų su grupuotėmis. Kartu su Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros prokurorais, atliekama sudėtingų, ilgalaikių tyrimų. Dalis asmenų jau nuteista – 2011 m. birželio 23 d. Vilniaus apygardos teismas priėmė apkaltinamąjį nuosprendį 7 asmenims, kurie priklausė grupuotėms. Daugumai, tarp jų ir vienos iš grupuočių lyderiui, skirtos realios 5 m. laisvės atėmimo bausmės.

Daug dėmesio buvo skiriama tiriant ir išaiškinant nusikalstamas veikas, susijusias su akcizais apmokestinamų prekių nelegalia apyvarta.

2012 m. kriminalinės policijos padalinių veikla bus orientuota į sunkių ir labai sunkių nusikaltimų, taip pat nusikalstamų veikų, susijusių su organizuotu nusikalstamumu, narkotinėmis medžiagomis, finansiniais nusikaltimais ir nusikaltimais, kai padaroma didelė žala asmenims ir valstybei, užkardymą, atskleidimą ir tyrimą.

Alytaus rajono apylinkės prokuratūros vyriausiasis prokuroras Stasys Kasiulis pabrėžė, kad viena prioritetinių krypčių – nepilnamečių daromų nusikalstamų veikų užkardymas ir tinkamas bausmių taikymas. Dar pirminėje stadijoje nepilnamečiams būtina pritaikyti maksimalią atsakomybę už padarytas nusikalstamas veikas (atsižvelgus į įstatyme numatytas sankcijas), kad nusikalstami veiksmai ateityje būtų užkardyti.

Grėsmę kelia beprasmės žūtys keliuose

Jonas Baliukonis, viešosios policijos padalinių vadovas, supažindino su eismo situacija Alytaus apskrities keliuose.

2011 m. Alytaus apskrities keliuose įvyko 138 eismo įvykiai, t. y. 17 eismo įvykių mažiau negu 2010-aisiais. Druskininkų savivaldybės keliuose eismo įvykių sumažėjo 8, Alytaus rajone – 18. Daugiau eismo įvykių užregistruota Varėnos rajono savivaldybės keliuose – 8 eismo įvykiais, Lazdijų rajono savivaldybės keliuose – 1. Toks pat avarijų skaičius išliko Alytaus mieste.

Per eismo įvykius sužalota 170 eismo dalyvių (28 eismo dalyviais mažiau, palyginti su 2010 m.), tačiau žuvo 18,6 eismo dalyviais daugiau.

Žuvusių eismo dalyvių skaičius didėjo Alytaus mieste, Varėnos ir Lazdijų rajono savivaldybės keliuose. Eismo įvykių metu žuvo 4 vairuotojai, 6 keleiviai, 8 pėstieji. 12 eismo dalyvių žuvo šviesiu paros metu, 6 – tamsiu paros metu. Išanalizavus minėtus eismo įvykius nustatyta, kad eismo įvykius, pasibaigusius žmonių mirtimi, sukėlė 13 vyrų ir 4 moterys. Keturis eismo įvykius sukėlė jauni vairuotojai, kurių vairavimo stažas – iki 2 m. Tris eismo įvykius sukėlė senyvo amžiaus žmonės (80 ir 65 metų vyrai, 70 metų moteris), iš jų du, įvykio kaltininkai, žuvo. Vieną eismo įvykį sukėlė užsienio šalies (Baltarusijos Respublikos) pilietis, per kurį žuvo kitos transporto priemonės keleivis, taip pat Baltarusijos Respublikos pilietis.

Varėnos rajone įvyko eismo įvykis, pasibaigęs pėsčiojo mirtimi, kai šis šviesiu paros metu ėjo keliu ne prieš atvažiuojančias transporto priemones, todėl buvo partrenktas pravažiuojančio, nepatyrusio vairuotojo, Alytaus rajone – pėsčioji ėjo keliu ir pažeidė Kelių eismo taisyklių reikalavimus, nors šalia buvo įrengtas ir nuo kelio atskirtas pėsčiųjų ir dviračių takas, Lazdijų rajone – pėsčiasis šviesiu paros metu ėjo keliu ne prieš atvažiuojančias transporto priemones ir buvo partrenktas pravažiuojančio automobilio, Alytaus r., Alovės k., šviesiu paros metu buvo partrenktas 3 m. pėsčiasis, kuris, pamatęs atvažiuojantį automobilį, bėgo į kitą kelio pusę, pas ten einančius tėvus, tačiau vairuotoja visiškai nemažino greičio ir mirtinai sužalojo vaiką.

Keturi vairuotojai (dvi moterys ir du vyrai) žuvo, kai netinkamai įvertino savo gebėjimus valdyti transporto priemones. Vyrai vairuotojai žuvo, kai vairuodami transporto priemones, nuvažiavo nuo kelio.

Kalbėdamas apie naujoves, J. Baliukonis pabrėžė, kad 59 automobiliuose sumontuota įranga. Naudojant vieningą pajėgų valdymo sistemą, galima realiu laiku stebėti policijos pajėgų judėjimą.

Siekiant įtraukti bendruomenę į saugesnės aplinkos kūrimą, įkurtos 53 saugios kaimynystės grupės, surengti susitikimai su bendruomenėmis, mokiniais ir jų tėvais švietimo ir ugdymo įstaigose. Apskrityje įdiegta 41 vieno mygtuko pagalbos įrenginių. Bendradarbiaujama su 341 policijos rėmėju. Ypač aktyviai buvo vykdomos prevencinės priemonės „Jaunimas“, „Akcizinė prekė“. Alytaus aps. VPK pareigūnai surašė 327 administracinius teisės pažeidimo protokolus už akcizais apmokestinamų prekių laikymą, gabenimą, realizavimą pažeidžiant nustatytą tvarką.

Mažuoju laivu buvo vykdomos priemonės Alytaus rajone Seirijų, Metelio, Daugų ir Dusios ežeruose. Dalyvavo Alytaus regiono aplinkos apsaugos departamento specialistai. Per priemones buvo patikrinta 40 vidaus vandens transporto priemonių. Nustatyti 28 administraciniai teisės pažeidimai.

Visuomenės pasitikėjimas Alytaus apskrities policija – didžiausias šalyje

Raimundas Jaciunskas, vadovaujantis administravimo padaliniams, akcentavo, kad atlikus apklausą, kuri parodė Lietuvos gyventojų požiūrį į policiją pagal apskritis, paaiškėjo, kad visuomenės pasitikėjimas Alytaus apskrities policija yra didžiausias šalyje – 72 proc.

Alytaus aps. VPK yra 662 pareigybės. Į Alytaus aps. VPK priimta 18 darbuotojų. Atleistas 71 darbuotojas (2010 m. – 9, 2009 m. – 10, 2008 m. – 14). Atleisti 33 pareigūnai, negalintys tarnauti dėl sveikatos būklės, 16 atleista jų pačių prašymu dėl išėjimo į pensiją, 2 – savo poelgiu pažemino pareigūno vardą, 1 – pagal paskirtą tarnybinę nuobaudą – atleidimą iš vidaus tarnybos. 5 atleisti dėl pareigybių mažinimo.

Atliktas 101 tarnybinis patikrinimas dėl galimų pareigūnų tarnybinių nusižengimų. Tarnybinės nuobaudos skirtos 29 pareigūnams (2010 m. – 28, 2009 – 9, 2008 m. – 21), iš jų: 21 pareikšta pastaba, 4 – papeikimas, 3 – griežtas papeikimas, 1 atleistas iš vidaus tarnybos.

Pavaduotojas informavo, kad nuo balandžio 1 d. keisis apskričių vyriausiųjų policijos komisariatų aptarnaujamos teritorijos. Atsižvelgiant į apygardų ir apylinkių teismų planuojamą suskirstymą, nutarta Alytaus aps. VPK priskirti Prienų rajono ir Birštono policijos komisariatų aptarnaujamas teritorijas, kurios dabar priklauso Kauno aps. VPK. Tikslas – suvienodinti teritorinių policijos įstaigų, apygardų prokuratūrų ir apygardos teismų veiklos teritorijas ir išvengti dabar esančios situacijos, kai vienoje teritorinėje policijos įstaigoje ikiteisminius tyrimus kontroliuoja 2-3 apygardos prokuratūros.

Policijos generalinio komisaro pavaduotojas Renatas Požėla pažymėjo, kad nedžiugina eismo įvykių statistika, keliuose nemažėja žuvusiųjų skaičius, todėl būtina stiprinti veiklą šioje srityje. Pabrėžė, kad Europos krepšinio čempionato metu per pogrupio varžybas, vykusias ir Alytuje, buvo tinkamai užtikrintas viešosios tvarkos ir visuomenės saugumas. Padėkojo už gerus darbo rezultatus ir paragino ateityje siekti dar geresnių.

Alytaus aps. VPK viršininkas Č. Mulma dėkojo teisėtvarkos ir teisėsaugos institucijų, Policijos departamento vadovams už bendradarbiavimą ir supratimą nelengvais, bet pakankamai sėkmingais praėjusiais metais.

kriminalai.com

šaltinis: Alytaus aps. VPK info.