Žemės ūkis – vienas iš rizikingiausių ekonominės veiklos sektorių

Žemės ūkio veikla – tai ne tik javų, augalų, galvijų auginimas. Ji apima ir žemės ūkio technikos naudojimą bei priežiūrą, statybos remonto darbus, darbus su pavojingomis cheminėmis medžiagomis ir kt.

Organizuojant bei vykdant tokį įvairiapusį darbą, kad išvengti nelaimingų atsitikimų žemės ūkio įmonėse, reikia ne tik žinoti, bet ir vykdyti darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktų reikalavimus. 2011 metais žemės ūkio įmonėse 4 darbuotojai žuvo ir 11 – patyrė sunkius sužalojimus. Pagal nelaimingų atsitikimų darbe skaičiaus dažnumą proporcingai šiame sektoriuje dirbančių darbuotojų skaičiui, žemės ūkis išlieka vienu iš rizikingiausių ekonominės veiklos sektorių. Žemės ūkio įmonėse dažnai tenka atlikti pavojingus darbus: dirbti aukštyje, kur yra galimybė nukristi; dirbti šuliniuose, kur galima apsinuodyti; dirbti su įrengimais, kur yra galimybė būti sužalotam atvirų, besisukančių mechanizmų dalių, atlikti krovos darbus, kur galimas krovinių virtimas ar kritimas ir pan.

Profesinė rizika ne visada vertinama

Vienas iš esminių veiksnių, siekiant išvengti nelaimingo atsitikimo darbe, yra tinkamai ir kokybiškai darbo vietose vertinti profesinę riziką. Kaip rodo nelaimingų atsitikimų darbe tyrimas, profesinė rizika žemės ūkio įmonėse ne visada vertinama.

Gudakiemio k. (Varėnos r.), kiaulių auginimo komplekse, dujomis mirtinai apsinuodijo UAB „Gudakiemis“ darbininkas; išsinėrę iš viršuje įrengto laikiklio virto netinkamai įrengti arkinio sandėlio metaliniai vartai ir mirtinai traumavo ŽŪB „Drąsutaičiai“(Joniškio r.) sandėlio vedėją; judančios mėšlo surinkimo transporterio dalys mirtinai sužalojo Gėsalų ŽŪB (Skuodo r.) mechanizatorių; nusileisdamas prie traktoriaus prikabintas germinatorius mirtinai prispaudė ūkininko Artūro Ražinsko ūkio (Kalvarijos sen.) darbininką.

Kanalizacijos šulinyje susidariusiomis dujomis apsinuodijo kanalizacijos šulinio remonto darbus vykdęs Strielčiškių (Varėnos r.) ŽŪB pagalbinis darbuotojas; sunkią traumą patyrė UAB „Noragra“ teritorijoje (Šakių r.) nenaudojamoje sugriuvusioje fermoje metalines konstrukcijas pjaustęs suvirintojas; Prano Vyčo ūkyje (Pasvalio r.), perkraunant gelžbetonines kolonas ir kolonų padus, virstantis, beveik 1 toną sveriantis, kolonos padas sužalojo pagalbinį darbininką; ūkininko Vitalijaus Petronio ūkyje (Anykščių r.) virto perkraunamos netinkamai (vertikaliai) sudėtos didelių gabaritų kartono plokštės ir sužalojo ten buvusį darbininką. Šie skaudūs faktai patvirtina, kad siekdami išvengti nelaimingų atsitikimų darbe, žemės ūkio įmonių vadovai turi būti budrūs.

Pabrėžtina, kad tiek nelaimingų atsitikimų darbe priežastys, tiek darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktų pažeidimai vyrauja tie patys – netinkamai organizuojamas pavojingų darbų atlikimas (darbas kanalizacijos šuliniuose, krovinių kėlimas rankomis, darbas su pavojingomis cheminėmis medžiagomis, demontavimo darbai avariniuose statiniuose). Išvardyti darbai pasižymi didesne profesine rizika, kuriai esant traumos tikimybė yra didesnė. Nustatyta, kad būtent tokių pavojingų darbų atvejais rizika susižaloti nevertinama.

Ar darbuotojas gebės dirbti saugiai?

Darbuotojams neretai pavedami darbai, kuriuos dirbti jie neapmokyti, neinstruktuoti, t. y., neinformuoti apie profesinę riziką darbo vietoje, neprižiūrima, kaip darbuotojai dirbdami laikosi darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktų reikalavimų. Skirdamas naują užduotį darbuotojui įmonės vadovas ar jo įgaliotas asmuo turi įsitikinti, ar darbuotojas žino ir geba atlikti užduotį saugiai. Gauti išsamią informaciją darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais ypač aktualu nepatyrusiam darbuotojui. Dabartiniu metu vis dažniau įsigyjama naujos, modernios žemės ūkio technikos, su kuria dirbti reikia aukštos kvalifikacijos darbuotojų. Akivaizdu, kad tik geros žinios ir jų pritaikymas praktikoje padės išvengti nelaimės darbe.

Galima pasitikrinti patiems

Informuojame, kad žemės ūkio, kaip vienos iš rizikingiausių ekonominių veiklų nelaimingiems atsitikimams darbe įvykti, įmonių kontrolė įtraukta į Valstybinės darbo inspekcijos šių metų veiklos prioritetus. Tad darbuotojų saugos ir sveikatos ir darbo teisės aktų reikalavimų vykdymo šiose įmonėse kontrolei šiais metais Valstybinė darbo inspekcija skiria ir skirs ypatingą dėmesį. Paruoštas specialusis „SAUGAUS ŽEMĖS ŪKIO DARBŲ VYKDYMO PATIKRINIMO KONTROLINIS KLAUSIMYNAS“. Jį galima rasti Valstybinės darbo inspekcijos interneto svetainėje, čia , rubrikoje Veikla / Ūkio subjektų priežiūra / Įmonių tikrinimo klausimynai. Tad, kiekviena žemės ūkio įmonė gali pati įvertinti, ar tinkamai vykdo darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimus, ir sužinoti, kokiems klausimams skirs dėmesį Valstybinės darbo inspekcijos inspektoriai, atvykę atlikti patikrinimą.

kriminalai.com

šaltinis: VDI info.

Posted Under
Be kategorijos