Švenčionėliuose jau veikia moderni ir saugi aplinkai dumblo apdorojimo sistema

EU veliavaŠių metų sausį, Švenčionėliuose, Pliauškių I kaime, baigta statyti nauja dumblo kompostavimo aikštelė ir įsigyta visa kompostavimui reikiama įranga. Dumblo apdorojimas jį verčiant kompostu – vienas saugiausių ir efektyviausių būdų, kuris neseniai pradėtas naudoti tvarkant Švenčionėlių bei Švenčionių ir Ignalinos rajonų nuotekų valymo įrenginiuose susidarantį dumblą.

Konkurso būdu išrinktas dumblo ir žaliųjų atliekų tvarkymo operatorius UAB „Biastra plius“. Šių metų balandžio viduryje iš komunalines paslaugas teikiančių įmonių jau priimtos pirmosios atliekos. Iki šiol minėtuose rajonuose buvo taikomas visiškai kitoks dumblo tvarkymo būdas: dumblas būdavo sutankinamas ir kaupiamas aikštelėse, todėl atsirasdavo nemalonus kvapas. Dėl lėšų trūkumo ši problema iki šiol nebuvo sprendžiama. Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą atsirado galimybės pasinaudoti Struktūrinių fondų parama.

Aikštelėje iš gyventojų priimamos ir žaliosios atliekos (žolė, šiaudai, smulkinta mediena). Jos naudojamos kaip struktūrinė medžiaga, reikalinga kompostavimo procesui vykdyti – formuojami kaupai, kuriuos periodiškai vartant, palaikant optimalią temperatūrą ir drėgmę, kaupuose besiveisiančių mikroorganizmų dėka per 3 – 4 mėnesius susidaro į juodžemį panašus mišinys – kompostas. Šis produktas naudojamas tręšimui, aplinkos darbams ir dirvožemio struktūrai pagerinti.

Projektas „Švenčionėlių dumblo apdorojimo įrenginių statyba“ finansuojamas pagal Sanglaudos skatinimo veiksmų programos prioriteto Aplinka ir darnus vystymasis priemonę Vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo sistemų renovavimas ir plėtra. Projekto veiklų įgyvendinimo pradžia – 2010 m. rugsėjo 15 d., veiklų įgyvendinimo pabaiga – 2013 m. sausio 25 d. Įgyvendinant projektą pavyko sutaupyti apie 100 000 Lt, todėl teko perskaičiuoti projekto biudžetą, kuriame nustatyta didžiausia tinkamų finansuoti išlaidų suma – 3 282 108, 84 Lt. Projekto įgyvendinimui iš Europos Sąjungos Sanglaudos fondo gauta 2 642 961,33 Lt parama. Dar 310 936,63 Lt skirta iš Lietuvos Respublikos biudžeto, partneris – Švenčionių rajono savivaldybės administracija – įsipareigojo skirti ne mažiau nei 328 210,88 Lt.

Projektas prisidės prie vieno iš svarbiausių struktūrinės paramos uždavinių – nuoseklaus socialinių ir ekonominių skirtumų tarp ES šalių narių ar atskirų regionų mažinimo.

kriminalai.com

šaltinis: „Vilniaus vandenys“ info.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *