Prokuratūra nutraukė ikiteisminį tyrimą dėl donorų kraujo kokybės

donorysteVilniaus m. apylinkės prokuratūra, išanalizavusi bylos duomenis ir įvertinusi LR Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) komisijos bei Valstybinio medicininio audito inspekcijos išvadas, nusprendė nutraukti ikiteisminį tyrimą dėl galimai nekokybiško donorų kraujo.

Priimdami sprendimą prokurorai įvertino tą aplinkybę, kad aktualūs penki kraujo komponentai SAM komisijai buvo pateikti pažeidžiant įrodymų leistinumo principą, t.y. jų patikimumo baudžiamojo proceso įstatymo numatytomis priemonėmis negalima patikrinti, be to, juos pateikė galimai suinteresuotas, šališkas asmuo – VšĮ Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Kraujo centro vedėja.

Sprendimas nutraukti ikiteisminį tyrimą taip pat pagrįstas š.m. sausio 5 d. gautu SAM raštu, kuriame informuojama, jog Sveikatos apsaugos ministro Raimondo Šukio sudaryta komisija 2011 m. spalio 13 – gruodžio 16 d. patikrino 19 kraujo mėginių, pagamintų mūsų šalies donorystės centruose, tarp jų – ir Nacionaliniame kraujo centre. Mėginiai imti Kėdainių, Jonavos, Ukmergės, Panevėžio, Santariškių respublikinėje ir kitose Lietuvos ligoninėse. SAM komisijos išvadoje teigiama, kad visi tirti kraujo mėginiai atitinka reikiamus kokybės reikalavimus.

Be to, įvertinta Valstybinės medicininio audito inspekcijos prie SAM Nacionaliniame kraujo centre atlikto audito išvada. Joje konstatuota, kad Nacionaliniame kraujo centre pasirinktinai vieną mėnesį tuo metu, kai tariamai buvo gaminami nekokybiški kraujo komponentai, t.y. 2011 m. kovo mėn., buvo tikrinama kraujo komponentų kokybė: nustatyta, kad iš konservuoto kraujo vienetų buvo paruošta toks pat kiekis vienetų eritrocitų be leukocitų – trombocitų sluoksnio pridėtiniame tirpale ir eritrocitų be leukocitų pridėtiniame tirpale, t.y. eritrocitų dozės neskaidytos. Pasak audito rezultatų, eritrocitų komponentų ruošimas Nacionaliniame kraujo centre atitiko galiojančių teisės aktų reikalavimus.

Sprendžiant klausimą dėl penkių vienetų kraujo komponentų sudėties kokybinės ir kiekybinės analizės, kuri leistų įvertinti, ar Nacionalinio kraujo centro tiektuose kraujo komponentų vienetuose buvo pakankamas hemoglobino kiekis, buvo užklausta ne tik SAM, Lietuvos ekspertinių įstaigų, bet ir užsienio valstybių – Vokietijos, Danijos, Švedijos, Nyderlandų Karalystės, Airijos bei Jungtinės Karalystės ekspertinių įstaigų, tačiau paaiškėjo, kad nė viena jų prašomų kraujo komponentų tyrimų neatlieka.

kriminalai.com

šaltinis: Generalinės prokuratūros info.