Pirmieji į pagalbą atskuba policijos patruliai

Policijos veikloje Patrulinės tarnybos vaidmuo labai svarbus. Patruliams tenka vykdyti įvairios užduotys – užtikrinti asmens ir nuosavybės saugumą,  įspėti ir užkirsti kelią nusikaltimams, administracinės teisės pažeidimams, dalyvauti atskleidžiant nusikaltimus ir sulaikant nusikaltėlius. Ištikus bėdai patruliai pirmieji atskuba gyventojams į pagalbą.

Koks yra patrulio darbas pasakoja didžiausią stažą turintis Ukmergės rajono policijos komisariato vyriausiasis patrulis Ričardas Gavėnas ir neseniai nuo studentiško suolo pakilęs bei šioje tarnyboje pirmuosius metus dirbantis Meinardas Bagdonavičius.

R.Gavėnas: Metų neskaičiuoju, todėl kai paklausia, kiek laiko jau dirbu, kartais sutrinku. Vadinasi, darbas ne našta, laikas greitai bėga. Tarnybą pradėjau 1987-aisiais, visus tuos metus dirbu gatvėje. Išgyvenau įvairias reformas. Kažkada užtikrindavom tik kelių eismo saugumą. Ši darbo kryptis man mieliausia ir dabar. Ji reikalauja daugiau žinių, mąstymo, logikos. Dabar turime atlikti dar vieną svarbią funkciją – tai viešosios tvarkos užtikrinimas.

M.Bagdonavičius: Ukmergės rajono policijos komisariatas – mano pirmoji darbovietė, tarnybą pradėjau prieš gerą pusmetį. Vaikystėje apie policininko profesiją nesvajojau. Susidomėjau mokyklos paskutinėse klasėse, įtakos turėjo ekskursija į Policijos komisariatą. Tik pradėjęs dirbti, pajutau tikrą profesijos skonį, supratau, kaip veikia policijos sistema. Toks darbas man patinka, tačiau vis jaučiu – man trūksta veiksmo, kartais atrodo labai ramu, tada laukiu kokio įvykio.

R.Gavėnas: Jeigu ramu, vadinasi ir saugu. O tai reiškia, kad gerai vykdome savo funkcijas, mat nuo patrulinės tarnybos darbo tiesiogiai priklauso ir teisėtvarkos padėtis.

Kokia yra patrulio darbo diena?

R.Gavėnas: Atėjus į darbą pirmiausia dalyvaujame rytiniame policijos darbuotojų susirinkime, išklausome paros įvykių suvestinę. Tai yra šviežiausia informacija, kurią mes turime žinoti. Paskui ruošiamės patruliavimui.  Paimame   technines priemones – alkotesterį, stiklų šviesos laidumo matuoklį, kompiuterį, navigaciją, diktofoną, fotoaparatą, priverstinę automobilių stabdymo priemonę („ežį“). Užsidedame neperšaunamą liemenę, pasiimame radijo ryšio priemones. Pareigūno ekipuotė: šaunamasis ginklas, elektros imulsinis prietaisas, antrankiai, guminė lazda, dujų balionėlis, žibintuvėlis – visa tai privalome turėti. Apžiūrime automobilį, ar jis tvarkingas, ar tinkamai sukomplektuotas. Vairuojantis patrulis privalo atlikti blaivumo patikrinimo testą. Susipažinę su patrulio tarnybos užduotimis, einame pas vadą papildomam instruktažui. Gauname  papildomus nurodymus, kitų policijos padalinių informaciją ar užduotis. Vadas supažindina su vykdomomis prevencinėmis priemonėmis. Kartais būna reikalinga policijos palyda, kitąsyk – poreikis reguliuoti eismo srautą. Gaunamos informacijos apimtis išties būna didžiulė, kadangi patruliuodami turime į viską atkreipti dėmesį. Juk randame ir policijos ieškomus asmenis, galime pastebėti vogtus automobilius ar kitą pavogtą turtą.

M.Bagdonavičius: Tarnyboje prabėga 12 valandų. Patruliuodami palaikome ryšį su pareigūnu, atsakingu už pajėgų valdymą – tai Operatyvaus valdymo poskyrio budėtojas arba postinis. Pagrindinė mūsų funkcija – viešosios tvarkos užtikrinimas. Jau žinau Ukmergėje  esančius „karštuosius taškus“ – patruliuodami visuomet į juos užsukame.

Ar dažnai patruliams tenka panaudoti fizinę jėgą?

R.Gavėnas: Kartais fizinės jėgos panaudojimas yra būtinas, tačiau pirmiausia reikia įvertinti situaciją. Vien tik jėgos demonstravimas gali pakenkti. Visuomet stengiuosi išlaikyti deramą pagarbą, deja, patys iš pažeidėjų ne visuomet jos sulaukiame. Būna ir tokių asmenų, kuriuos sulaikai, o jie patys sako: „turėčiau nervintis, bet kad kažkodėl linksma“…

M.Bagdonavičius: Jaučiu skirtumą, kai patruliuoju su jaunu pareigūnu ir su vyresniu. Dirbdamas su vyresniu kolega ne tik mokausi, bet pastebiu, kad prie amžiumi vyresnių policininkų pažeidėjai elgiasi ir atsakingiau, ir pagarbiau.

R.Gavėnas: Jauni pareigūnai gerai pasiruošę fiziškai. Jeigu reikia asmenį, turintį šaltą ginklą,   nuginkluoti, panaudoti kovinių imtynių veiksmus, – mūsų patruliai tokį pažeidėją neutralizuoja ir žiūrėk, jau su antrankiais. Sprendimai žaibiški, o finalas – teisėtas ir be skausmingų pasekmių. Pats daugiau pasikliauju išdirbtų metų  patirtimi, gebėjimu įtikinti. Yra tekę ir savižudžius gelbėti, ir psichinius ligonius suvaldyti…

Kokios savybės reikalingos patruliui?

M.Bagdonavičius: Patrulis turėtų mokėti išklausyti abi konfliktuojančias puses ir sugebėti išlikti nešališku, svarbu gebėti valdyti situaciją, na ir žinoma, pats privalo būti gerai fiziškai pasiruošęs.

R.Gavėnas: Manau, svarbiausia yra norėti dirbti šį darbą, o visa kita susitvarkys. Galbūt ir skambiai pasakyta,  tačiau šis noras, matyt, ir yra pašaukimas. Todėl ir visiems savo kolegoms palinkėčiau norėti dirbti patrulio darbą.

kriminalai.com                           

šaltinis: Vilniaus aps. VPK Ukmergės r. PK info.

Cituojant ar platinant kriminalai.com informaciją būtina nuoroda į informacijos šaltinį.

Posted Under
Be kategorijos