Patarimai kaip apsaugoti savo turtą

Per 2012 metus tiek visoje Lietuvoje, tiek Ignalinos rajone sumažėjo vagysčių įsibraunant į gyvenamąsias patalpas, palyginti su 2011 m. pastebimas 2,9 proc. kitimas, o visoje Lietuvoje – 13,6 proc. Policijos duomenimis, tokios veikos padaromos dėl šeimininkų neatidumo, kai jie, patys to nežinodami, sudaro joms sąlygas – neuždaro langų, durų, prastai saugo daiktus ir panašiai. Tuomet žmonėms vagys padaro materialinės, moralinės žalos, jau nekalbant apie diskomfortą, namuose radus išverstus daiktus, rūbų spintas ir t. t. To išvengti galima tik rūpestingai saugant savo bei kaimynų turtą. 

Remiantis statistiniais duomenimis, per 2012 metus Ignalinos rajone įvykdytos 33 vagystės įsibraunant į gyvenamąsias patalpas, iš jų – 19 arba 57,6 proc. išaiškinta, tai pakankamai aukštas rodiklis per 2012 ir 2011 m. apskrities mastu. Tokių vagysčių tyrimas yra ilgas ir sudėtingas. Jos dažniausiai įvykdomos darbo dienomis, nuo 12 iki 17 val. ir šviesiu paros metu.

Nors šių veikų sparčiai nemažėja, policija primena, kad gyventojai visuomet turi būti viskam pasiruošę. Juk už savo turto apsaugą esame atsakingi patys. Yra sukurta daugybė apsaugos priemonių ir būdų, tačiau saugoti savo būstą pradėkite nuo paprasčiausių dalykų:

  • Durys. Nepaprastai svarbu jų tvirtumas, keli užraktai ir tai, kad jos būtų atidaromos į išorę. Tai saugiau ne tik plėšimo, bet ir gaisro atveju. Renkantis duris pravartu pasitarti su specialistais: reikia atsižvelgti ir į durų, ir į buto ar namo, kur jos bus dedamos, ypatybes, paskirtį. Pačiose duryse patartina įdėti stebėjimo akutę. Įėjimo duris reikėtų rakinti bent dviem skirtingų konstrukcijų spynomis. Kad Jūsų būstas būtų saugesnis, patartina įsidėti duris, atsparias ne tik smūgiams, bet ir ugniai, kitokiam poveikiui. Nepamirškite, kad svarbu ir saugūs langai, kiti įėjimai, stogas. Jei neįrengta apsauginė signalizacija, vagys dažniausiai į namus braunasi ne pro duris. Ypač jei mato, kad jas sunku išlaužti. 
  • Spynos. Kiekvienas patikimą spyną gali rinktis pagal savo norus ir prieinamą kainą. Tik nereikėtų pamiršti, kad jos galią atitinka konstrukcija, kuri turėtų būti kuo sudėtingesnė. 
  • Langų fiksatoriai. Ir jie gerai apsaugo nuo įsibrovimo pro langą. Langų fiksatoriai užtvirtina lango varčią praviroje padėtyje ir neleidžia jos uždaryti ar atidaryti. Fiksatoriai gaminami iš baltos, rudos arba juodos plastmasės, įvairių konfigūracijų, todėl galima nesunkiai priderinti prie lango ir jo rėmo spalvos bei formos. 
  • Seifai. Labai svarbu apsaugoti savo turtą: pinigus, juvelyrinius dirbinius, kuriuos žmonės pratę laikyti sekcijose, slėpti po patalyne, sofa, rūbais, spintose, knygų lentynose. Todėl labai patogu vertingus daiktus laikyti seifuose. Tokiuose seifuose smulkus turtas bus patikimai apsaugotas nuo vagysčių, gaisrų, vandalizmo aktų ir t. t. 
  • Apsauginės signalizacijos priemonės. Svarbiausia patalpų apsaugos dalis vis dėlto yra apsauginė signalizacija – techninių priemonių kompleksas, kurį sudaro jutikliai, reaguojantys į saugomų patalpų įvairios rūšies pažeidimus, ir objekto apsaugos pultas, kontroliuojantis jutiklių būseną, šviesiniais ir garsiniais signalizatoriais informuojantis apie įsilaužimą į objektą ir šią informaciją telefonu bei radijo ryšiu perduodantis į centralizuoto stebėjimo pultą. 

Ypač svarbu įsidėmėti: negalima teikti per daug informacijos apie save ir kaimynus mažai pažįstamiems ar nepažįstamiems asmenims. Jeigu kas nors teiraujasi apie kaimynus, praneškite jiems bei įsidėmėkite vietą, laiką, kaip atrodė pašnekovas – ūgį, bruožus, aprangą, kalbą, automobilį, kuriuo atvažiavo, išvažiavo. Taip pat labai svarbu be reikalo neatidaryti bet kam durų ir vaikams nuolat priminti, jog negalima pasakoti, kur yra paslėpti pinigai, juvelyriniai dirbiniai, ir girtis naujai įsigytais daiktais draugams ir nepažįstamiems asmenims.

Investicijų nereikalauja, o tik pastangų ir budrumo kita apsaugos priemonė – saugios kaimynystės sukūrimas, kurios pagrindiniai tikslai: skatinti visuomenės aktyvumą, pilietiškumą, bendradarbiavimą su policijos darbuotojais nusikalstamumo prevencijos srityje.

Prieš savaitę, sausio 9 dieną, Rimšės seniūnijos Žibakių kaime Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Ignalinos rajono policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus Prevencijos poskyrio bendruomenės pareigūnas Nerijus Kačanovas ir apylinkės inspektorius Juozas Bučelis dalyvavo saugios kaimynystės grupės sukūrime ir supažindino visus susirinkusius su saugios kaimynystės idėjomis, jų praktiniu taikymu, realizavimo galimybėmis, išdalino savo vizitines korteles su kontaktiniais duomenimis bei atsakė į jiems rūpimus klausimus.

Žibakių kaimo gyventojai tądien pasiryžo gyventi vieningai, būti budrūs, operatyviai pranešti apie pastebėtus teisės ar kitus pažeidimus bei nelaimės atvejus Bendruoju pagalbos centro telefonu 112 arba policijos pasitikėjimo telefonu 8 800 20 112.

Būkite saugūs, glaudžiai bendradarbiaukite su kaimynais ir kartu saugokite savo turtą!

kriminalai.com

šaltinis: Utenos aps. VPK info.

Cituojant ar platinant kriminalai.com informaciją būtina nuoroda į informacijos šaltinį.

Posted Under
Be kategorijos