Palangos policija pakartojo anoniminę moksleivių apklausą

palangos policijaPalangos policija pakartojo anoniminę moksleivių apklausą

2012 m. Palangos mieste buvo atlikta mokinių anketinė apklausa, o gauti duomenys buvo skelbti viešai.

2014 m. sausio mėn. Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Palangos mieto policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus Prevencijos poskyrio pareigūnai pakartojo tyrimą.

Tyrimo tikslas – sužinoti, kokia dalis nepilnamečių Palangos mieste vartoja alkoholį, narkotines medžiagas, ar gali lengvai jų įsigyti. Išsiaiškinti, ar suaugusieji padeda nepilnamečiams įsigyti alkoholinių gėrimų. Anketinė apklausa buvo anoniminė, tyrime dalyvavo 14-16 m. amžiaus moksleiviai.

Tyrimo metu gauti duomenys

Tyrimo metu gauti duomenys parodė, kad 56 proc. moksleivių vartoja alkoholinius gėrimus. Dažniausiai per šventes (90 proc.), kartą per savaitę – 9,5 proc.

Lyginant su 2012 m. tyrimo metu gautais duomenimis, galima teigti, kad:

  • nepilnamečių, vartojančių alkoholinius gėrimus sumažėjo nežymiai -2,8 proc.
  • vartojančiųjų alkoholinius gėrimus kartą per savaitę skaičius sumažėjo 4,2 proc.
  • dažniausiai (78,5 proc.) nepilnamečiai renkasi silpnuosius alkoholinius gėrimus (alus, sidras, šampanas, vermutas ir pan.)
  • tačiau lyginant su 2012 m.  –  6,5 proc. daugiau respondentų renkasi ir stipresnius alkoholinius gėrimus (degtinė, brendis, likeris, trauktinė ir pan.).
  • 24 proc. tyrime dalyvavusių nepilnamečių alkoholinių gėrimų bandė nusipirkti patys,
  • ir 66 proc. nepilnamečių tai pavyko padaryti.

Lyginant su 2012 metais, galima pastebėti, kad 26 proc. mažiau nepilnamečių turėjo galimybę patys įsigyti alkoholinių gėrimų. Respondentai įvardijo tiek didžiuosius miesto prekybos centrus, tiek mažesnes parduotuves, kur jiems buvo parduoti alkoholiniai gėrimai.

Ar nepilnamečiams suaugę asmenys padeda įsigyti alkoholinių gėrimų? Tyrimo metu gauti duomenys parodė, kad 26 proc. respondentų yra prašę suaugusiųjų jiems nupirkti alkoholinių gėrimų ir visada sulaukė teigiamo atsakymo. Analizuojant atsakymų variantus, galima pažymėti, kad net 52,1 proc. nepilnamečių nuperka ir perduoda alkoholinius gėrimus jų pilnametystės sulaukę draugai, asocialūs asmenys – 21,7 proc.

Lyginant su ankstesnio tyrimo duomenis, stebimas šeimos narių skaičiaus padidėjimas, nes net 26 proc. prašančiųjų nepilnamečių alkoholinius gėrimus nupirko ir perdavė šeimos nariai arba giminaičiai. Galima daryti išvadą, kad sumažėjus tikimybei, kad prekybos vietose patiems nepilnamečiams bus suteikta galimybė įsigyti alkoholinių gėrimų, jie ieško asmenų, kurie jiems nupirktų, o tai padaryti neatsisako ir nepilnamečių artimieji.

Visame pasaulyje narkotinės medžiagos sparčiai skverbiasi į jaunų žmonių gyvenimus. Jaunimas dėl savo amžiaus ypatumų, pomėgio rizikuoti ar tiesiog smalsumo vedami pradeda bandyti ar vartoti psichotropines medžiagas. Tyrimo duomenimis, 9,3 proc. respondentų yra bandę vartoti narkotinių medžiagų, ir šis skaičius, lyginant su 2012 m., išaugo 4 procentais. Narkotinių medžiagų pasiūla tarp moksleivių vyksta, nes 14,6 proc. moksleivių buvo pasiūlyta narkotinių medžiagų kieme, gatvėje. Lyginant su 2012 m. tyrimo duomenimis, nepilnamečių skaičius, kuriems buvo pasiūlyta narkotinių medžiagų, pakito nežymiai. Didžioji dalis respondentų nežino, kur galima įsigyti arba kas platina narkotines medžiagas, tačiau 16 proc. moksleivių, norėdami įsigyti narkotinių medžiagų, galėtų sužinoti, kas jas platina ir kur jų įsigyti.

Primename

Primename: Lietuvos Respublikos alkoholio kontrolės įstatymo 18 str. 4 d. 3 p. nustatyta, kad Lietuvos Respublikoje draudžiama parduoti alkoholinius gėrimus asmenims, jaunesniems kaip 18 metų. Šio reikalavimo nesilaikymas asmenims užtraukia baudą nuo 50 Lt iki 100 Lt su alkoholinių gėrimų (įskaitant alų) konfiskavimu ar be konfiskavimo.

ATPK 180 straipsnis

Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 180 straipsnis „Alkoholinių gėrimų nupirkimas ar kitoks perdavimas nepilnamečiui, nepilnamečio nugirdymas“ numato asmenims, nuperkantiems ar kitaip perduodantiems alkoholinius gėrimus nepilnamečiams, administracinę baudą nuo 250 Lt iki 500 Lt.

ATPK 44 straipsnis

To paties kodekso 44 straipsnis „Neteisėtas narkotinių ar psichotropinių medžiagų įgijimas ar laikymas nedideliais kiekiais arba narkotinių ar psichotropinių medžiagų vartojimas be gydytojo paskyrimo“ užtraukia baudą iki 1000 Lt su psichotropinių ar narkotinių medžiagų konfiskavimu arba administracinį areštą iki trisdešimties parų su narkotinių ar psichotropinių medžiagų konfiskavimu. Nepilnamečių nuo 14 iki 16 metų neteisėtas narkotinių ar psichotropinių medžiagų įgijimas ar laikymas nedideliais kiekiais be tikslo parduoti ar kitaip platinti, taip pat narkotinių ar psichotropinių medžiagų vartojimas be gydytojo paskyrimo – užtraukia baudą tėvams arba globėjams (rūpintojams) iki 500 Lt su narkotinių ar psichotropinių medžiagų konfiskavimu.

Policijos pareigūnai, mokyklos bendruomenė nuolat moksleiviams primena alkoholio, psichotropinių medžiagų vartojimo žalą, atsakomybę, todėl prašome ir nepilnamečių tėvus būti budresniais, atidesniais, skirti daugiau dėmesio ir kontrolės savo vaikų laisvalaikiui, stengtis pažinti vaikų draugus, išnaudoti kiekvieną progą pasikalbėti su savo atžala apie neigiamus alkoholio, rūkymo, psichotropinių medžiagų vartojimo padarinius, kad visi kartu galėtume apsaugoti vaikus!

kriminalai.com

šaltinis: Klaipėdos aps. VPK Palangos m. PK info.

Cituojant ar platinant kriminalai.com informaciją būtina nuoroda į informacijos šaltinį.