Lietuvos ir Afganistano kariai tęsia bendrus patrulius į atokius Goro provincijos kaimus

kariaiSausio 21 d. Afganistano Nacionalinės armijos (ANA) kariai drauge su Lietuvos vadovaujamos Goro provincijos atkūrimo grupės (PAG) 14 pamainos ANA mokymo grupe lankėsi Sohta-i-Sufla kaime, nutolusiame apie 40 kilometrų į vakarus nuo Čagčarano miesto. Afganistano kariai kaimo gyventojams nuvežė humanitarinės labdaros: namų apyvokos reikmenų, šiltų rūbų, žaislų.

Kaimas, pasak Lietuvos karių, kuriame gyvena apie tūkstantis gyventojų, įsikūręs vaizdingame slėnyje tarp kalnų, šalia tekančios Harirudo upės. Patruliui teko kelias valandas važiuoti per kalnus, vieninteliu į kaimą vedančiu keliu. Atvykę į kaimą kariai susitiko su kaimo seniūnu Sayed Yamidu ir kaimo bendruomene, su kaimo seniūnu aptarė problemas, saugumo situaciją. Pasak gyventojų, ANA ir Lietuvos kariai juos aplankė pirmą kartą.

Pasak seniūno Sayed Yamido, Sohta-i-Sufla kaimas dėl geografinės situacijos yra izoliuotas nuo aplinkinio pasaulio. Su su kitais kaimais ir Čagčarano miestu jį jungia tik vienintelis siauras keliukas, vedantis per stačius kalnus. Tačiau dažnai ir šis kelias dėl sniego ar liūčių tampa nepravažiuojamas.

„Mūsų kaimo bendruomenė supranta ir remia Afganistano vietinę valdžią, saugumo pajėgas, mes labai džiaugiamės, kad jūs pas mus apsilankėte, rūpinatės mūsų gyvenimu ir saugumu. Mes susiduriame su daug problemų, kadangi savo kaime neturime mokymo įstaigos savo vaikams, taip pat nėra kvalifikuotos gydymo įstaigos. Iškyla mums ir kitų problemų, tačiau mes suprantame ir žinome, kad ir kiti kaimai turi panašias problemas. Be to, Afganistanas – didelė valstybė,  atkurtai Afganistano valstybei, vietos valdžiai yra sunku visiems iš karto padėti, “– sakė kaimo seniūnas.

Pasak ANA mokymo grupės vado pulkininko leitenanto Ričardo Stakelio, tokio pobūdžio bendri patruliai yra labai naudingi tiek PAG, tiek ANA kariams. „Mes treniruojame ir mokome ANA karius, taip pat siekiame, kad ANA kariai įgautų kuo didesnį vietos gyventojų pasitikėjimą ir palaikymą. Vietos gyventojams labai svarbu žinoti, kad Afganistano kariai yra pasirengę užtikrinti saugumą provincijoje, Lietuvos kariai yra tik pagalbininkai juos ruošiant ir treniruojant, “ – sakė ANA mokymo grupės vadas.

ANA Mokymo grupę sudaro įvairių sričių Lietuvos kariuomenės karinio rengimo instruktoriai, kurie vietos saugumo pajėgoms perteikia savo patirtį ir žinias. Tačiau pagrindinį dėmesį Lietuvos kariai skiria tam, kad afganistaniečių kariai patys savarankiškai be NATO pajėgų pagalbos vykdytų operacijas.

Afganistano karių kuopa Goro provincijoje dislokuota nuo praeitų metų sausio mėnesio. Kuopą sudaro manevriniai padaliniai, paramos elementas bei išminavimo grupė, iš viso apie 100 karių. ANA kuopa kartu su Afganistano nacionalinės policijos padaliniais dislokuota Goro provincijoje, kad patys galėtų užtikrinti stabilią saugumo situaciją provincijoje.

Šiuo metu Afganistane tarnaujanti PAG-14 yra suformuota KASP Vyčio apygardos 5-osios rinktinės pagrindu. Pamainai ir visam Goro provincijos atkūrimo grupės kariniam kontingentui vadovauja Krašto apsaugos savanorių pajėgų Vyčio apygardos 5-osios rinktinės vadas pulkininkas Eligijus Senulis.

Afganistano Goro provincijoje veikianti Lietuvos vadovaujama provincijos atkūrimo grupė (PAG) – bendra civilių ir karių misija, NATO Tarptautinių saugumo paramos pajėgų (angl. International Security Assistance Force, ISAF) dalis, kuri savo veiklą pradėjo 2005 metų vasarą. Pagrindinė misijos užduotis – padėti Afganistano valdžiai plėsti įtaką provincijoje, užtikrinti saugumą ir sudaryti tinkamas sąlygas provincijai atkurti.

Šių metų sausio 4 d. Afganistano Goro provincijos sostinėje Čagčarane paskelbus atsakomybės už Čagčarano miestą ir jo rajono saugumo perdavimo vietos valdžiai pradžią, nuosekliai didinama vietos saugumo pajėgų – kariuomenės ir policijos – atsakomybė už savo šalies saugumą. Čagčarane veikiančios Lietuvos vadovaujamos Goro provincijos atkūrimo grupės pagrindinė užduotis bus rengti Afganistano nacionalines saugumo pajėgas, didžiausią dėmesį skiriant patariamajai funkcijai. Goro provincijos atkūrimo grupės stovykloje Čagčarane kartu su Lietuvos kariais ir civiliais tarnauja ir dirba Gruzijos, Japonijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Lenkijos, Suomijos ir Ukrainos atstovai.

kriminalai.com

šaltinis: KAM info.

(Teksto ir nuotraukų autorius: PAG-14 visuomenės informavimo karininkas vyr. ltn. Tomas Pakalniškis)