Laboratoriškai patvirtinti pirmieji tymų atvejai

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, šiais metais Lietuvoje laboratoriškai patvirtinti pirmieji tymų atvejai. Balandžio 8 d. keturių asmenų šeima lankėsi Sankt Peterburge. Kelionės metu moteris sužinojo, kad jos sesuo serga tymais ir buvo hospitalizuota. Visa šeima sugrįžo į Lietuvą. Balandžio 14 d. pirmoji blogai pasijuto dukra: vargino sausas kosulys, pakilo temperatūra, atsirado bėrimas veido srityje, vėliau po visą kūną.

Praėjus trims dienoms, prastai pasijuto ir mergaitės motina, kuriai pasireiškė tie patys simptomai. Abi pacientės hospitalizuotos į VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės infekcinių ligų skyrių. Pacientės buvo neskiepytos tymų vakcina.

ULAC specialistai primena, kad viruso plitimą ir protrūkius sustabdyti galima tik vykdant sistemingą vakcinaciją, savavališkai nepažeidinėjant rekomenduojamų vaikų skiepų kalendorių schemų. Tymai buvo ir iki šiol yra viena dažniausių mirčių priežasčių tarp visų vakcinomis kontroliuojamų ligų. Tymais vis dar labai dažnai sergama šalyse, kur skiepijimų apimtys nepakankamos.

Lietuvoje vaikai nuo tymų skiepijami 15 mėn. ir 6-7 m. amžiaus. Kad susidarytų ilgalaikis imunitetas tymų vakciną būtina įskiepyti bent du kartus. Suaugusiems, neskiepytiems nuo tymų ir nesirgusiems tymais, rekomenduojama pasiskiepyti. Ypatingai svarbu tai padaryti prieš keliaujant į užsienį.

Tymų infekcijos šaltinis – sergantis žmogus. Iš infekuoto asmens tymų virusas išsiskiria per kvėpavimo takus, pradedant pirmomis ligos dienomis, iš viso 4-7 dienas. Pagrindinis perdavimo būdas – oro lašelinis. Tymams imlūs yra ir vaikai, ir suaugusieji.

Ligos inkubacinis periodas trunka 7-17, kartais – iki 21 dienos, prasideda karščiavimu, kosuliu, sloga, akių junginių uždegimu. Po 1–2 dienų pasireiškia bėrimas, pirmiausia – galvos srityje, vėliau „leidžiasi“ žemyn, apima liemenį, galūnes. Sergant tymais, dažnai dar prisideda viruso sukeltas plaučių uždegimas, gerklų pakenkimas, rečiau – smegenų uždegimas – encefalitas.

kriminalai.com

šaltinis: ULAC info.

Posted Under
Be kategorijos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *