Praėjusiais 2011 m. rusiškos cigaretės išliko tarp populiariausių kontrabandinių prekių, kurias per Lietuvos Respublikos sieną Klaipėdos apygardos veiklos teritorijoje nelegaliai iš Rusijos gabeno nusikaltėliai.
Pervežamų nelegalių cigarečių būdai irgi nepakito – jos būdavo atplukdomos Nemuno upe, dažniausiai valtimis arba dėžėse, arba surištos tarpusavyje tiesiog tempiamos virve. Šaltuoju metų periodu, kuomet Nemuno upė užšąla, cigaretės gabenamos pėsčiomis, rogėmis, keturračiais, sniego motociklais ar automobiliais.
Klaipėdos apygardos prokuratūros Antrojo skyriaus prokuroro Donato Blinstrubio, besispecializuojančio kontrabandos bylų tyrime, teigimu, pastaruoju metu vis daugiau cigarečių sulaikoma su Baltarusijos Respublikos banderolėmis, todėl galima daryti išvadą, kad kontrabandinės cigaretės į Lietuvą patenka ne tik iš Rusijos Federacijos, bet ir iš Baltarusijos.
Be to, pernai nustatyti trys atvejai, kai iš Rusijos Federacijos į Lietuvos Respubliką kontrabanda buvo gabenamas gintaras ir jo dirbiniai. Taip pat padažnėjo narkotinių ar psichotropinių medžiagų kontrabanda į Lietuvą, ypač šių medžiagų nelegalus atsisiuntimas paštu.
„Kontrabandos ir neteisėto disponavimo akcizais apmokestinamomis prekėmis nusikaltimai yra specifiniai tuo, kad juos daro tiek pavieniai asmenys, tiek ir gerai organizuotos nusikalstamos grupuotės, kurias sudaro nuo kelių iki keliolikos asmenų“, – teigia prokuroras D. Blinstrubis.
Per 2011 m. Klaipėdos apygardos prokuratūra teismui iš viso nagrinėti perdavė 27 baudžiamąsias bylas, kuriose dėl kontrabandos bei neteisėto disponavimo akcizais apmokestinamomis prekėmis buvo kaltinami 65 asmenys. (2010 m. buvo perduotos 26 bylos 48 asmenų atžvilgiu). Daugiausia šio pobūdžio tyrimų atliko Muitinės kriminalinės tarnybos Klaipėdos skyriaus bei VSAT Pakrančių apsaugos ir Pagėgių rinktinių pareigūnai.
Per 2011 metus Klaipėdos apygardos teisme buvo išnagrinėta 30 šio pobūdžio baudžiamųjų bylų, nuteisti 88 asmenys, išteisinti trys. (2010 metais išnagrinėta 21 byla, nuteistas 51 asmuo).
Baudžiamojo poveikio priemonė – turto konfiskavimas buvo taikomas 15-oje bylų, kurios buvo išnagrinėtos teisme 2011 metais. Preliminari konfiskuoto turto vertė siekia apie 340 tūkst. Lt, tarp konfiskuotų nusikaltimo dalykų – gintaras, benzinas, tarp konfiskuotų nusikaltimo darymo priemonių ir įrankių – 11 įvairių automobilių, puspriekabė, 43 mobiliojo ryšio telefonai, nešiojamasis kompiuteris, kiti daiktai.
Nuo praėjusių metų vasario mėnesio, pasikeitus Lietuvos Respublikos prokuratūros ir prokurorų kompetencijos nuostatams, visi su kontrabanda susiję tyrimai yra kontroliuojami ir organizuojami specializuotų apygardos prokurorų.
kriminalai.com
šaltinis: Klaipėdos apygardos prokuratūros info.