Kalnaberžės dvaro sodyba iš bendrovės “Lukta” buvo paimta teisėtai

Kalnaberžės dvaro sodyba iš bendrovės “Lukta” buvo paimta teisėtai

teismas

Lietuvos apeliacinis teismas šiandien pripažino, kad Kalnaberžės dvaro sodyba yra nekilnojamoji kultūros vertybė, kurią netinkamai saugojo ir prižiūrėjo UAB „Lukta“.

Todėl, anot Apeliacinio teismo, prieš daugiau negu metus priimtas Panevėžio apygardos teismo sprendimas šią kultūros vertybę paimti valstybės nuosavybėn yra teisėtas.

Teismas konstatavo

Teismas konstatavo, kad Dvaro sodyba, priešingai nei teigė UAB „Lukta“, buvo prižiūrima aplaidžiai, nebuvo imtasi šios kultūros vertybės tinkamos priežiūros ir sutvarkymo. Įgijusi nekilnojamąją kultūros vertybę UAB „Lukta“ nesielgė kaip apdairus ir rūpestingas savininkas, nevykdė įstatymų, nebendradarbiavo su Kultūros vertybių apsaugos departamentu, nevykdė jo nurodymų.

Tuo pačiu Teismas pripažino

Tačiau tuo pačiu Teismas pripažino, kad dėl prastos Dvaro sodybos pastatų būklės iš dalies yra atsakingas ir ieškovas – Kultūros paveldo departamentas. Kalnaberžės dvaro sodyba, pasak Teismo, ir iki pardavimo bendrovei „Lukta“ nebuvo tinkamai prižiūrima. Kultūros paveldo departamentas kelerius metus po to, kai UAB „Lukta“ įsigijo pastatus, nereikalavo iš bendrovės realių darbų ir tik vėliau pradėjo domėtis, kaip Dvaro sodyba yra prižiūrima.

Byloje surinkta medžiaga leido Teismui padaryti išvadą

Byloje surinkta medžiaga leido Teismui padaryti išvadą, kad valstybei dar tebesant objekto savininku pastatai nebuvo užkonservuoti ir dėl to taip pat galėjo nukentėti nuo aplinkos poveikio. Remdamasi šiomis aplinkybėmis, Lietuvos apeliacinio teismo kolegija nusprendė sumažinti iš UAB „Lukta“ priteisiamos žalos dydį, kadangi pačios valstybės netinkamas rūpinimasis kultūros vertybės objektu lėmė dalies žalos atsiradimą.

Todėl vietoj anksčiau priteistų beveik 340 tūkst. Lt žalos UAB „Lukta“ turės sumokėti valstybei virš 233 tūkst. Lt sodybai padarytos žalos atlyginimo.

Ieškinį teismui pateikė Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos

Primename, kad 2012 m. pabaigoje Panevėžio apygardos teismo sprendimu iš atsakovo UAB „Lukta“ paėmė Kalnaberžės buvusio Dvaro sodybos pastatus ir perdavė valstybės nuosavybėn. Įpareigojo atlyginti bendrovei „Lukta“ 157 tūkst. Lt už paimamą valstybės nuosavybėn turtą ir priteisė iš jos beveik 340 tūkst. Lt žalos, padarytos netinkamai prižiūrint nekilnojamąją kultūros vertybę. Ieškinį teismui dėl netinkamai prižiūrimos kultūros vertybės (dvaro rūmų, arklidžių be stogo, kluono, tvarto, rūsio) grąžinimo buvo pateikęs Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos.

Tokį apygardos teismo sprendimą UAB „Lukta“ apskundė Lietuvos apeliaciniam teismui, savo skunde prašydama sprendimą panaikinti ir ieškinį atmesti.

Ši Lietuvos apeliacinio teismo nutartis dar gali būti skundžiama kasacine tvarka Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.

kriminalai.com

šaltinis: LAT info.

Cituojant ar platinant kriminalai.com informaciją būtina nuoroda į informacijos šaltinį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *