Kaip apsaugoti gyvulius nuo vabzdžių

Šiltuoju metų laiku naminius gyvulius, kurie didžiąją dienos dalį ar visą parą laikomi lauke, intensyviai puola vabzdžiai, nes šilti ir drėgni orai sudaro palankias sąlygas jiems veistis. Uodų, musių, sparvų, gylių, mašalų ar kitų vabzdžių antplūdis gyvūnams sukelia nerimą, baimę, trikdo įprastinius virškinimo procesus, dėl ko gali sumažėti produkcijos kiekiai, pasitaiko ir gyvulių gaišimo atvejų.

Vieni įkyriausių kraujasiurbių yra upiniai mašalai – maži, į museles panašūs vabzdžiai, kurių įkandimai pavojingi dėl jų seilėse esančių medžiagų, galinčių iššaukti įvairias nepageidaujamas organizmo reakcijas. Dėl šių medžiagų, patenkančių į organizmą vabzdžiui siurbiant kraują, ir dėl labai didelės vabzdžių gausos, kyla daug problemų gyvulininkystės, paukštininkystės, turizmo ar net žmonių sveikatos srityse.

Mašalų sukandžiotam gyvuliui gali pasireikšti simuliotoksikozė, nuo kurios galvijas gali nugaišti per 15 min. Upiniai mašalai, kaip ir kiti kraujasiurbiai vabzdžiai, yra žinomi kaip įvairių ligų (pvz., Šmalenbergo viruso, Mėlynojo liežuvio ligos, Rifto slėnio karštinės ir kt.) platintojai. Todėl veterinarijos specialistai nuolat ragina gyvulių laikytojus imtis visų priemonių ūkiniams ir naminiams gyvūnams apsaugoti.

Viena efektyviausių priemonių gyvūnams apsaugoti – patraukti juos toliau nuo vandens telkinių, drėgnų pievų ir pamiškių arba intensyviausiu vabzdžių skraidymo metu laikyti juos tvarte. Taip pat gyvūnams apsaugoti reikėtų naudoti veterinarinius vaistus, skirtus naikinti parazitinius vabzdžius. Specialiomis priemonėmis patartina apdoroti ir gyvūnų laikymo vietas, guolius.

Gyvulių laikytojai turėtų žinoti, kad saugiam ir efektyviam gyvulių ir naminių augintinių gydymui ar apsaugai gali būti naudojami tik į Veterinarinių vaistų registrą įtraukti vaistai (veterinarinių vaistų registras:http://vetlt1.vet.lt/vr/Default.aspx). Kovai su vabzdžiais gyvūnų laikymo vietose (pvz.: tvartuose) taip pat turi būti naudojami tik autorizuoti ar registruoti biocidai (autorizuotų veterinarinės paskirties biocidų sąrašas:http://www.nmvrvi.lt/uploads/File/Biocidu_registravi  mas/bio2.html ).

Ne mažiau svarbu laikytis veterinarinių vaistų informaciniame lapelyje pateiktų nurodymų, taip pat atkreipti dėmesį į išlaukos laikotarpį. Išlaukos laikotarpis – tai laikas nuo paskutinio veterinarinio vaisto naudojimo gyvūnams iki maisto produktų iš tų gyvūnų gavimo. Šis laikotarpis būtinas, siekiant užtikrinti, kad maisto produktuose nebūtų aptinkama veterinarinių vaistų veikliųjų ir pagalbinių medžiagų liekanų.

Kokia apsaugos priemonė nuo vabzdžių efektyviausia?

Vieno atsakymo į šį klausimą nėra. Svarbu atsiminti, kad atitinkamos priemonės pasirinkimui įtakos turi daugelis veiksnių – gyvulio laikymo vieta, fiziologinė būklė, įmitimas ir kt. Renkantis vieną ar kitą preparatą, išsamesnės informacijos apie jo naudojimą, galimas kontraindikacijas ir kitais svarbiais klausimais gali suteikti tik veterinarijos gydytojas ar veterinarijos vaistinės/didmeninės veterinarinių vaistų prekybos įmonės specialistas. Specialistas gali suteikti konsultaciją ir patarti, kokias apsaugos priemones pasirinkti kovai su vabzdžiais, atsižvelgiant į laikomų gyvulių skaičių, vietovę ir kitus veiksnius.

Skraidantiems ir ropojantiems vabzdžiams naikinti gyvūnų laikymo vietose gali būti naudojami plataus poveikio biocidai, pvz.: CHRYSAMED INSECTICIDE UNIVERSAL. Taip pat kiti biocidai, pvz.: INSECT BLOCKER, tirpalas – efektyviai veikiantis muses gyvūnų laikymo vietose, INTERFLYTOX, koncentruotas skystis – musėms ir kitiems vabzdžiams naikinti ir atbaidyti kiaulidėse, karvidėse ir paukštidėse, PERMETRON 4% – skraidantiems ir ropojantiems vabzdžiams naikinti gyvulininkystės patalpose, FUMICIDE, milteliai – skirti naikinti vabzdžiams, voragyviams bei jų lervoms žemės ūkio produkcijos sandėliavimo patalpose, gyvulininkystės patalpose, NEPOREX 2SG, vandenyje tirpios granulės – musių lervoms patalpose naikinti ir daugelis kitų.

Vabzdžiams naikinti ir atbaidyti gyvūnus laikant lauke gali būti naudojami antiprazitiniai vaistai (insekticidai, repelentai), pvz.:

•FLECTRON, insekticidinis ausų įsagas, skirtas galvijams apsaugoti nuo skraidančių vabzdžių (musių) ganymo metu: Musca autumnalis, Hydrotea irritans, Haematobia irritans syn. Lyperosia irritans, Stomoxys calcitrans, Haematobia stimulans syn. Haematobosca stimulans.

•BAYOFLY 1 g/ 100 ml, užpilamasis tirpalas, skirtas galvijams (taip pat melžiamoms karvėms) nuo musių ir gylių (sparvų) (Haematobia irritans, H. stimulans, Musca autumnalis, Hydrotaea spp., Haematopota spp.) ganyklose apsaugoti. Išlaukos laikotarpio nėra.

•EZEPOUR 2,5 %, užpilamais tirpalas, skirtas galvijams apsaugoti nuo utėlių, plaukagraužių ir musių. Išlauka galvijienai (ir subproduktams) — 10 parų, karvių pienui — 0 parų. Parduodamas su receptu.

•COOPERSECT VET, užlašinamasis tirpalas, skirtas galvijams apsaugoti nuo utėlių, plaukagraužių ir musių, avis – nuo utėlių, plaukagraužių, kraujasiurbių erkių ir musių. Išlauka galvijienai (ir subproduktams) — 14 parų, karvių pienui — 0 parų, avienai (ir subproduktams) — 28 paros. Preparato negalima naudoti avims, kurių pienas skirtas žmonių maistui. Parduodama su receptu.

•BUTOX PROTECT 7,5 mg/ml, užpilamoji suspensija, skirta galvijų, užsikrėtusių utėlėmis ir plaukagraužiais, gydymui ir profilaktikai, taip pat piktmusių ir įkyriųjų musių skaičiui kontroliuoti, ir avių, užsikrėtusių utėlėmis, plaukagraužiais ir melofagais (kraujasiurbėmis musėmis), gydymui ir profilaktikai. Išlauka galvijienai (ir subproduktams) — 18 parų, karvių pienui — 0 parų, avienai (ir subproduktams) — 1 para, avių pienui — (12 val.). Parduodama su receptu.

•TOP SPOT ON STRONGER, užlašinamasis tirpalas, skirtas arklių ir šunų ektoparazitų (blusų, erkių) ir skraidančių vabzdžių (uodų, sparvų, gylių ir mašalų) naikinimui bei profilaktikai.Šis preparatas netinka naudoti maistiniams gyvūnams bei skirtiems maistui arkliams.

•NEOSTOMOSAN, koncentruotas tirpalas, skirtas šunų, užsikrėtusių blusomis, kraujasiurbėmis erkėmis ir utelėmis, gydymui ir profilaktikai, o taip pat demodekozės, sarkoptozės ir otodektozės, gydymui. Preparatas gali būti naudojamas ir galvijų, avių, kiaulių ir triušių aplinkai purkšti, norint naikinti muses ir kitus skraidančius vabzdžius, blusas ir jų lervas, uteles, plaukagraužius ir niežų erkes. Išlauka galvijienai — nenumatyta.

•BIO KILL, purškalas, skirtas šunų, jūrų kiaulyčių, žiurkėnų, dekoratyvinių triušių, egzotinių paukščių, arklių, avių ir naminių paukščių ektoparazitams (blusoms, utėlėms, erkėms) bei vabzdžiams patalpose (skruzdėlėms, musėms, vorams) naikinti. Galima naudoti paukštidžių ir lizdų dezinsekcijai, tačiau netinkamas naudoti maistiniams gyvūnams.

kriminalai.com

šaltinis: VMVT info.

Cituojant ar platinant kriminalai.com informaciją būtina nuoroda į informacijos šaltinį.

Posted Under
Be kategorijos