Alytaus policijos radiniai – amfetaminas, heroinas, kanapės ir jų pakaitalas, pagamintas laboratorijose

narkotikaiPraėjusiais metais pradėta daugiau tyrimų dėl narkotinių ar psichotropinių medžiagų realizavimo negu 2010–aisiais. Nulėmė dvi pagrindinės priežastys – Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato (toliau – Alytaus aps. VPK) pareigūnai teikė svarbiausią dėmesį asmenims, platinantiems šias medžiagas, kita – padidėjo bandymų nelegaliai perduoti narkotines ir psichotropines medžiagas į Alytaus pataisos namus, skaičius (per siuntinius, pasimatymų metu, permetant).

Narkotinių medžiagų apyvarta ir jos neutralizavimo keliai aktualus klausimas visuomenėje, kasdien tampantis vis svarbesnis ir opesnis. 2011 m. pareigūnai neutralizavo penkias grupes, kurios vertėsi neteisėta narkotinių ir psichotropinių medžiagų apyvarta ir kita nusikalstama veikla. Nors ikiteisminiai ir teisminiai procesai tęsiami, tačiau teisėsaugininkų akiratyje jau apie 100 asmenų, siejamų su grupuotėmis.

Grupuočių nariams ir su jais susijusiems asmenims nuolat taikomos Lietuvos Respublikos organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatyme numatytos prevencinės poveikio priemonės – oficialūs perspėjimai ir teismo įpareigojimai. Oficialus perspėjimas – reikalavimas laikytis Lietuvos Respublikos Konstitucijos ir įstatymų, nevaržyti kitų žmonių teisių ir laisvių, nedaryti teisės pažeidimų. Jei asmuo nesilaiko oficialaus perspėjimo reikalavimų, gali būti sprendžiamas klausimas dėl teismo įpareigojimų skyrimo. Teismas gali skirti asmeniui vieną ar kelis iš šių įpareigojimų (nepalaikyti ryšio su konkrečiais asmenimis tiesiogiai, per kitus asmenis, techninėmis ar kitomis priemonėmis, nekeisti nuolatinės gyvenamosios vietos, nustatytu laiku būti gyvenamojoje vietoje, nesilankyti nurodytose vietose). Oficialus perspėjimas Alytaus aps. VPK per metus taikytas 36 kartus, teismo įpareigojimai – 7. Ši prevencinė priemonė bent laikinai daro įtaką procesams, vykstantiems grupuotėse, leidžia užkardyti pareigūnų akiratyje esančių asmenų neteisėtus veiksmus.

„Kovai“ pasitelkė automatinius šaunamuosius ginklus

Nuo 2009-ųjų Alytaus aps. VPK pareigūnai kartu su Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros prokurorais iki šiol atlieka keletą sudėtingų, ilgalaikių tyrimų. Dalis asmenų jau nuteista – 2011 m. birželio 23 d. Vilniaus apygardos teismas 7 grupuotėms priklausiusiems asmenims priėmė apkaltinamąjį nuosprendį. Daugumai, iš jų ir vienos grupuotės lyderiui, skirtos 5 m. laisvės atėmimo bausmės. Jie buvo kaltinami sunkiu sveikatos sutrikdymu, neteisėtu disponavimu šaunamaisiais ginklais ir šaudmenimis, svetimo turto sunaikinimu visuotinai pavojingu būdu, neteisėtu laisvės atėmimu ir itin žiauriai asmeniui padarytu nesunkiu sveikatos sutrikdymu. Pagrindiniai nusikaltimai, už kuriuos šie asmenys patraukti baudžiamojon atsakomybėn, padaryti 2009 m. pavasarį. Tuomet, aiškindamiesi grupuočių tarpusavio santykius, nusikalstamo pasaulio atstovai „kovai“ pasitelkė automatinius šaunamuosius ginklus – Alytuje, A. Jonyno g., peršautos kojos alytiškiui, kitas vyriškis panašiu būdu sužalotas Pirmajame Alytuje, Vieversių g.

Teismuose šiuo metu nagrinėjama dar viena byla, kurioje kaltinimai dėl sužalojimų ir kitų nusikaltimų pateikti 14 asmenų, priklausiusių ar siejamų su Alytaus grupuotėmis. Trečiasis tyrimo etapas dėl neteisėtos narkotinių ir psichotropinių medžiagų apyvartos ir organizavimo atskleidimo Alytuje tęsiamas. Šiuo metu įtarimai pareikšti 19 asmenų, iš jų 8 suimti.

Per 2011 m. Alytaus aps. VPK pradėta, ar gauta tirti iš Alytaus pataisos namų, beveik 40 ikiteisminių tyrimų. Du trečdaliai šių tyrimų – dėl narkotinių ar psichotropinių medžiagų realizavimo. Dėl šių nusikalstamų veikų sulaikyta apie 50 asmenų, iš jų – 2 nepilnamečiai, 4 moterys.

Pirmą kartą Alytuje rasta natūralių kanapių pakaitalas, pagamintas laboratorijose

Iš neteisėtos apyvartos, kaip ir įprastai, daugiausiai išimta kanapių, amfetaminų grupės medžiagų, heroino. Taip pat rasta keliasdešimt gramų kanapių dervos, vadinamosios hašišu, nemažai įvairių neteisėtai laikomų psichotropinių vaistų. Pirmą kartą Alytuje rasta psichotropinė medžiaga JWH-018 (sintetinis kanabinoidas) – natūralių kanapių pakaitalas, pagamintas laboratorijose. Iš išimtų kiekių buvo galima pagaminti tūkstančius dozių narkotikų, kurių vertė skaičiuojama dešimtimis ar net šimtais tūkstančių litų. Kaip pavyzdį, pateikiame keletą nesudėtingų skaičiavimų. Iš paimto pusės kilogramo kanapių kiekio buvo galima padaryti iki 1 tūkst. rūkomųjų narkotikų dozių, vadinamųjų „suktinukių“. Vienos kaina iki 20 litų. Taigi, turime įspūdingą 20 tūkst. litų sumą! Iš vieno gramo heroino padaroma iki 10 dozių, vadinamųjų „čekių“. Vieno kaina – apie 20 litų. Atlikę kelis paprastus aritmetinius veiksmus įsitikiname, kad „neįspūdingi“ 100 gramų heroino tampa jau 20 tūkst. litų suma, patenkančia į prekeivių narkotikais kišenes.

Kaip rodo praktika, pradžioje narkotinėms medžiagoms naudojami kišenpinigiai, stipendijos, pašalpos, vėliau pradedami pardavinėti asmeniniai ir artimųjų daiktai. Įsitraukiama į vartotojų platintojų tinklą, daromi kiti nusikaltimai, siekiant bet kokia kaina gauti pinigų narkotikams. Labai greitai atsiranda priklausomybė nuo jų, poreikis nuolat didinti suvartojamus kiekius, pereiti prie vis „rimtesnių“, darant nepataisomą žalą sveikatai.

Policija sunerimusi: vis dažniau sulaikomi narkotines medžiagas platinantys nepilnamečiai

Nors aktyvus policijos pareigūnų darbas duoda neblogų rezultatų, tačiau vien policijos jėgomis, baudžiamosiomis priemonėmis šios problemos išspręsti neįmanoma, ypač, kai skiriamos gana liberalios bausmės už neteisėtą narkotinių ir psichotropinių medžiagų apyvartą (iš jų ir prekybą jomis). Būtina nuolatinė, aktyvi visuomenės, medicinos įstaigų, mokyklų, tėvų pagalba, visų suinteresuotų institucijų glaudus bendradarbiavimas.

Teisėsaugininkams ypač didelį nerimą kelia faktas, kad su narkotikais sulaikomi arba nustatomas apsvaigimas nuo jų vis jaunesniems asmenims, neretai ir nepilnamečiams. Tiek gaunama informacija, tiek pradėti tyrimai rodo, kad narkotinės medžiagos sparčiai plinta ir tarp Alytaus rajone gyvenančių jaunuolių. Gaunama informacijos apie narkotikų platintojus ir kai kuriuose Alytaus rajono miesteliuose.

Raginame tėvus nuolat atidžiai stebėti savo vaikus, fiksuoti jų fizinės būklės, elgesio ar nuotaikų pokyčius, ypač pastariesiems grįžus iš pasilinksminimo vietų, vakarėlių. Šios profilaktinės priemonės gali apsaugoti Jūsų vaikus nuo didelių nemalonumų ir tragedijų.

Prašome gyventojų, turinčių informacijos apie asmenis, vartojančius narkotines medžiagas ar jas platinančius, pranešti policijai tel. (8 315) 55 670, 55 676. Taip pat galite tiesiogiai skambinti Alytaus aps. VPK Organizuoto nusikalstamumo tyrimo skyriui mobiliaisiais tel. (8 698) 35 395 arba (8 698) 50 651. Anoniminiais pasitikėjimo tel. (anonimiškumas užtikrinamas): Alytuje – (8 315) 55 664, Druskininkuose – (8 313) 59 114, Varėnoje – (8 310) 31 666, Lazdijuose – (8 318) 50 318.

kriminalai.com

šaltinis: Alytaus apskr. VPK info.