Karys, pasirašęs sutartį dėl tarnybos kariuomenėje, turi prisiimti atsakomybę ir atsakyti už savo sprendimą, todėl nutraukti sutartį asmens iniciatyva galima tik esant svarbiai priežasčiai. Tą numato Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymas bei nuo kovo 16 d. įsigaliojusi Krašto apsaugos ministro patvirtinta naujoji tvarka, reglamentuojanti atvejus, kuomet profesinės karo tarnybos sutartis gali būti nutraukta kario iniciatyva anksčiau sutartyje nurodyto termino.
„Sutarties nutraukimas anksčiau laiko be jokios rimtos priežasties yra nepriimtinas lengvabūdiškumas – pasirašydamas sutartį karys deklaruoja, kad prisiima įsipareigojimą tarnauti kariuomenėje tam tikrą laikotarpį, atitinkamai planuojamas kariuomenės komplektavimas, gynybinių pajėgumų parengimas. Mums yra svarbus kiekvienas karys, kiekvienu juo remiasi valstybės gynybinė sistema. Karys, kuris yra saistomas ne tik sutarties, bet ir priesaikos, turi suvokti savo šio savo valia padaryto įsipareigojimo svarbą, todėl privalo jo laikytis. Tokia praktika vadovaujamasi ir daugelyje kitų NATO šalių kariuomenių“, – sako Krašto apsaugos ministerijos Personalo departamento direktorius jūrų kapitonas Renius Pleškys.
Vadovaujantis patvirtinta tvarka, naujai sudaryta profesinės karo tarnybos sutartis gali būti nutraukta prieš terminą ir karys neturės padengti Krašto apsaugos sistemos išlaidų, susijusių su jo mokymu, profesiniu parengimu ar kvalifikacijos tobulinimu, esant šioms svarbioms priežastims, kurios nuo kario valios nepriklauso ir yra nepašalinamos:
- kai karys teisės aktų nustatyta tvarka paskiriamas vieninteliu neveiksnaus asmens globėju arba turi slaugyti neįgalų sutuoktinį ar artimą giminaitį;
- kai miršta sutuoktinis ir karys lieka vienas auginti vaiką iki 14 metų ar neįgalųjį iki 18 metų;
- kai kario sutuoktinį valstybės ar savivaldybės institucija siunčia dirbti į užsienį ir dėl to jis privalo keisti nuolatinę gyvenamąją vietą.
Priežastys, kurioms esant naujai sudaryta profesinės karo tarnybos sutartis gali būti nutraukta, tačiau karys privalės padengti Krašto apsaugos sistemos išlaidas, susijusias su jo mokymu, profesiniu parengimu ar kvalifikacijos tobulinimu (kai karys neištarnauja mokymų sutartyje numatyto ištarnauti termino):
- karys ūkyje yra vienintelis darbingas asmuo;
- karys vienas augina nepilnametį vaiką;
- karys yra vienintelis pajamas gaunantis žmogus šeimoje ir pajamų dalis, tenkanti vienam šeimos narui, yra mažesnė už pareiginės algos bazinį dydį.
Pagal naująją tvarką, pratęsta tarnybos sutartis galės būti nutraukiama panašiomis sąlygomis, kaip ir anksčiau. T. y. ne tik aukščiau išvardytomis sąlygomis, bet taip pat esant kitoms, tvarkoje neišvardintoms, krašto apsaugos ministro svarbiomis pripažintoms priežastims. Prieš terminą nutraukiant pratęstą tarnybos sutartį esant kitoms svarbioms priežastims, karys taip pat privalės padengti krašto apsaugos sistemos išlaidas, susijusias su jo mokymu, profesiniu parengimu ar kvalifikacijos tobulinimu.
„Naująja tvarka norime sureguliuoti kariuomenę papildančių ir iš jos išeinančių karių srautus. Statistika rodo, kad didžioji dalis sutartis anksčiau termino nutraukiančių karių – kariai, po bazinių karinių mokymų pasirašę pirmąją ketverių metų trukmės profesinės karo tarnybos sutartį. Naujoji tvarka leis sutartį nutraukti dėl svarbių priežasčių, tačiau sulaikys tuos, kurie norės pasitraukti tik dėl ekonominių išskaičiavimų“, – pabrėžė jūrų kpt. R. Pleškys.
Naujoji tvarka bus taikoma tik profesinės karo tarnybos kariams.
kriminalai.com
šaltinis: KAM info.