Žmogaus teisių komitetas prašo pateikti siūlymus siekiant sėkmingesnio Neįgaliųjų konvencijos įgyvendinimo

Žmogaus teisių komitetas, vykdydamas parlamentinę kontrolę, surengė pasitarimą dėl Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių konvencijos įgyvendinimo mechanizmų. Pasitarimas surengtas atsižvelgiant į Neįgaliųjų reikalų tarybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Taryba) Danos Migaliovos prašymą.

Pasak pasitarimo iniciatorių, Konvencija nėra įgyvendinama sėkmingai, nors 2010 metų gruodžio 8 d. Vyriausybės nutarimu Socialinės apsaugos ir darbo ministerija buvo paskirta Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių konvencijos ir jos Fakultatyvaus protokolo įgyvendinimą koordinuojančia institucija, Tarybai buvo pavesta vykdyti Konvencijos įgyvendinimo stebėseną ir teikti socialinės apsaugos ir darbo ministrui pasiūlymus dėl Konvencijos įgyvendinimo. Lygių galimybių kontrolieriui rekomenduota kontroliuoti Konvencijos nuostatų, susijusių su lygių galimybių užtikrinimu, įgyvendinimą.

Nežiūrint į Lygių galimybių kontrolieriaus ir Tarybos teiktas rekomendacijas dėl Konvencijos įgyvendinimo, pasak D. Migaliovos, Konvencija nėra įgyvendinama tinkamai. Problemos kyla dėl aplinkos neįgaliesiems pritaikymo, jų dalyvavimo visuomenės gyvenime užtikrinimo, o ypač dėl neveiksnių žmonių atstovavimo. Pasitaiko atvejų, kai žmogų pripažinti neveiksniu siekiama turint savanaudiškų turtinių interesų, o pripažintas neveiksniu asmuo pats neturi galimybių ginti savo teises.

Dėl problemų, kylančių įgyvendinant Konvenciją, keltas nepriklausomos institucijos, kontroliuojančios Konvencijos įgyvendinimą, sukūrimas bei specialaus įstatymo, skirto Konvencijos įgyvendinimui parengimas.

Komiteto pirmininko Armino Lydekos nuomone, kontroliuojančia institucija galėtų tapti Nacionalinė žmogaus teisių institucija. Žmogaus teisių komiteto sudarytoje darbo grupėje rengiamos Seimo kontrolierių įstatymo pataisos, numatančios Seimo kontrolierių įstaigos veiklos reglamentavimo pakeitimus pagal Nacionalinei žmogaus teisių institucijai Paryžiaus principuose keliamus reikalavimus.

Taip pat A. Lydeka pasisiūlė Tarybos pirmininkei D. Migaliovai pateikti konkrečius pasiūlymus Žmogaus teisių komitetui dėl įstatymų projektų, reikalingų Konvencijos įgyvendinimui. Šios konvencijos nuostatos keičia „tarybinį“ požiūrį į negalią turintį asmenį – dabar jis visų pirma laikomas asmeniu, turinčiu visas žmogaus teises, o tik po to socialinių ir medicininių paslaugų gavėju. Todėl siekis veiksmingai įgyvendinti Konvenciją tapo vienu svarbiausių Žmogaus teisių komiteto parlamentinės kontrolės klausimų.

kriminalai.com

šaltinis: LRS info.

Posted Under
Be kategorijos