Vertintas Lietuvos oro sienos apsaugos atitikimas Šengeno standartams

Tris dienas Lietuvoje viešėjusi Europos Tarybos mandatą turinčių ekspertų grupė vertino Lietuvos oro sienos apsaugos atitikimą Šengeno reikalavimams ir su tuo susijusią Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) veiklą oro uostuose. Nuo antradienio iki ketvirtadienio vertinimą vykdė vienuolikos ekspertų grupė. Antradienį Vilniuje jiems buvo pristatyta VSAT veikla, tarnybos funkcijos, o trečiadienį ekspertai dirbo sostinės oro uoste. Čia jiems pasieniečiai papasakojo apie VSAT Vilniaus rinktinės darbą, jos struktūrą bei jai priklausančios Vilniaus oro uosto užkardos veiklą ir pagrindinius jos uždavinius.

VSAT pareigūnai panašiais klausimais pristatymą surengė ir ketvirtadienį, kai ekspertai vizitavo Pakrančių apsaugos rinktinei priklausantį Palangos oro uostą. Ir Vilniaus, ir Palangos oro uostuose buvo teikiama ir kita informacija, susijusi su čia pasieniečių vykdomomis kontrolės procedūromis, VSAT naudojama įranga, pasieniečių pasirengimu tokiam darbui.

Šio tikrinimo metu ekspertų grupės apsilankymas Kauno oro uoste nebuvo numatytas. Tokių tikrinimų visos Šengeno erdvei priklausančios valstybės sulaukia maždaug kas penkerius metus.

Vizitą Lietuvoje ketvirtadienį baigiantys ekspertai prieš tai oro sienos apsaugos vertinimus atliko Estijoje. Po apsilankymo Lietuvoje jie šią savaitę darbą tęs Latvijoje. Galutinę ataskaitą apie Lietuvos oro sienos apsaugos atitikimą Šengeno standartams numatoma pateikti po mėnesio. Beje, praėjusią savaitę VSAT pasiekė pirminės išvados, kurias pateikė gegužę Lietuvoje dirbusi Šengeno vertinimo komisija, tikrinusi Lietuvos jūros sienos kontrolės atitikimą Šengeno standartams ir su tuo susijusią VSAT veiklą.

Ši Europos Tarybos mandatą turinčių ekspertų grupė konstatavo, kad Lietuvos jūros sienos kontrolė atliekama visiškai laikantis Šengeno teisyno reikalavimų. Lietuvai palankios ir kitos pirminės šių ekspertų išvados. Ataskaitoje teigiamai įvertinta tai, kad jūros sienos kontrolė Lietuvoje atliekama pagal Integruotą sienų valdymo koncepciją, o atliekant pasienio tikrinimus yra tinkamai taikomi Šengeno sienų kodekso reikalavimai.

Ekspertai taip pat padarė išvadą, kad atsižvelgiant į grėsmių bei migracijos riziką prie Lietuvos jūros sienos tinkamam jos apsaugos lygiui užtikrinti VSAT personalo pajėgų pakanka. Pastebėta, kad dauguma ankstesnių jūros sienos apsaugos vertinimų metu teiktų rekomendacijų VSAT įvykdė. Taip pat sakoma, kad lyginant su ankstesnio vertinimo rezultatais, pakrančių stebėjimo sistema yra efektyvi, daugiafunkcinė ir patobulinta bei atitinka VSAT jūros stebėjimo poreikius.

Ataskaitoje teigiamai įvertinta aiški VSAT struktūra ir vieninga vadovavimo grandinė pasienio tikrinimų ir sienos stebėjimo prasme, pasieniečių žinios ir mokėjimas naudotis stebėjimo sistema, įdiegta VSAT Pakrančių apsaugos rinktinės Kopgalio užkardoje. Čia VSAT naudojasi teritorinės jūros bei Kuršių marių stebėjimo sistema.

Ekspertų teigiamai įvertinta ir VSAT Pakrančių apsaugos rinktinės Uosto užkardoje įdiegta sienos stebėjimo sistema situacijos įvertinimo, reagavimo gebėjimų bei gero bendradarbiavimo tarp skirtingų žinybų ir apsaugos kompanijų prasme. Kitąmet numatomi ir Lietuvos sausumos sienos vertinimai.

kriminalai.com

šaltinis: VSAT info.

Posted Under
Be kategorijos