Seimas pritarė teisingumo ministro Remigijaus Šimašiaus siūlymui lanksčiau reguliuoti komercinio arbitražo procedūrą. Tai leis verslininkams dar patogiau savo ginčus spręsti būtent šiuo būdu, kuris dažnai yra ir trumpesnis, ir spartesnis kelias nei teismai, o kartu sumažinti ir teismų darbo krūvį.
Arbitražas yra lygiavertė alternatyva valstybiniams teismams. Jame galima greitai ir patogiai išspręsti didžiąją dalį verslo ginčų pasitelkiant ne teisėjus, o abiems šalims tinkamus nepriklausomus, autoritetingus ir pasitikėjimą pelniusius privačius asmenis. Nors šiuo būdu verslas dar gana vangiai naudojasi, tačiau tikimasi, kad lankstesnė arbitražo procedūra paskatins tai daryti aktyviau. Pvz. 2008 m. Vilniaus komercinio arbitražo teisme spręsta 20, 2009 m. – 39, 2010 m. – 30 bylų, 2011 m. – 18, 2012 m. (per 5 mėn.) – 13. Tuo tarpu pernai vien I instancijos teismuose išnagrinėta beveik 187 tūkst. civilinių bylų.
Teisingumo ministro teigimu, kuo daugiau ginčų bus sprendžiama arbitraže, tuo ženkliau naudą pajus ne tik verslas, bet ir valstybiniai teismai – mažės jų darbo krūvis, didės jų darbo efektyvumas, o kartu ir visuomenės pasitikėjimas jais. Taip pat bus taupomos ir valstybės lėšos. „Arbitražo kelias yra ir greitesnis, ir gerokai patogesnis, o tokia alternatyva teismui yra ir vienas efektyviausių būdų įtraukti visuomenę į teisinių ginčų sprendimą“, – sako R. Šimašius.
Seimo patvirtinti Komercinio arbitražo įstatymo pakeitimai leis laisviau ginčo šalims susitarti dėl arbitražo bylos taisyklių. Arbitražo teismas galės susitikti bet kurioje besiginčijantiems asmenims patogioje vietoje, laisvai pasirinkti kokia kalba bus nagrinėjama byla, kokia forma priimamas sprendimas ir kt. Rašytiniu susitarimu bus laikomi ir elektroninėmis priemonėmis sudaryti arbitražiniai susitarimai.
Taip pat nebebus arbitražo teismas skirstomas į tarptautinį ir nacionalinį, o jame nagrinėjami ne tik teisės, bet ir fakto klausimai. Arbitražas taip pat galės spręsti ginčus, kurie anksčiau galėjo būti nagrinėjami tik teisme: bylos, susijusios su žala, atsiradusia dėl konkurencijos pažeidimų, taip pat ginčai dėl patentų, prekių ženklų ir dizaino, darbo sutarčių ir vartotojų teisių. Arbitražas nagrinės ir ginčus, kai viena iš šalių yra valstybės ar savivaldybės įstaiga, jam taip pat bus suteikta ir daugiau galių sprendžiant laikinųjų priemonių taikymo klausimus ir pan.
Nauja įstatymo redakcija numato įvairius pakeitimus, susijusius ir su arbitrų skaičiumi bei paskyrimu, arbitražo procedūromis, taip pat bankroto atvejais ir kt.
kriminalai.com
šaltinis: TM info.