Lietuvos vartotojai daugiausiai priekaištų turi kavinėms, restoranams ir užkandinėms dėl patiekalų kokybės. Taip pat juos piktina prekybininkai, siūlantys įsigyti abejotinos kokybės produktų. Tai atskleidė skundų, kuriuos 2013 m. gavo Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), analizė.
Gauta daugiau skundų
Kiekvienais metais VMVT gauna ir ištiria daugiau kaip 2 tūkst. vartotojų skundų. 2013 m. buvo užregistruota 2 718 skundų, kuriuos ištyrus, paaiškėjo, kad 896 (33 %) – pagrįsti. Lyginant su 2012 m., pernai į VMVT kreipėsi daugiau prekybos, viešojo maitinimo įmonėmis, negyvūninio ir gyvūninio maisto gamintojais, geriamojo vandens tiekėjais nepatenkintų vartotojų – užregistruota 9 proc. daugiau skundų (2012 m. gauta 2 477). „Tai patvirtina, kad vis didesnei visuomenės daliai svarbu apginti savo teises. Žmonės kreipiasi į VMVT, nes pasitiki mūsų institucija“, – sakė VMVT Maisto skyriaus vedėja Aušra Išarienė.
Specialistė pridūrė, kad vartotojų aktyvumas labai svarbus, nes VMVT inspektoriams atlikus patikrinimus ir nustačius, kad skunduose minėti faktai pasitvirtino, nedelsiant imamasi priemonių pažeidimams šalinti. Nesąžiningus gamintojus ar prekybininkus drausmina ir jiems skirtos nuobaudos. 2013 m. laikinai veikla buvo sustabdyta 43, veikla uždrausta 16, skirta baudų 629, įspėjimų 12 maisto tvarkymo subjektų.
Labiausiai piktinasi patiekalais viešojo maitinimo įstaigose
Išanalizavus vartotojų skundus pagal produktų grupes, paaiškėjo, kad pernai, kaip ir kiekvienais metais, vartotojai labiausiai buvo nepatenkinti viešojo maitinimo patiekalų kokybe. Tokių skundų pasitvirtino 20 % iš visų gautų, 2012 m. – 16 %. Pasitvirtinę skundai dėl mėsos ir mėsos gaminių 2013 m. sudarė 14 % (2012 m. – 16 %), dėl žuvų ir jų gaminių – 7 % (2012 m. taip pat – 7 %), pieno ir jo produktų – 5 % (2012 m. – 8 %), daržovių ir vaisių – 5 % (2012 m. – 4 %), miltinės konditerijos – 4 % (2012 m. – 3 %).
„Pastaraisiais metais kas penktas į VMVT besikreipiantis vartotojas nepatenkintas viešojo maitinimo įmonių higiena, skundžiasi atšalusiais patiekalais, įtartinu jų skoniu, kokybe, šviežumu“, – pabrėžė A.Išarienė.
Pasak VMVT inspektorių, viešojo maitinimo įstaigose per mažai dėmesio skiriama patalpų būklės, įrangos, inventoriaus priežiūrai, ne visada paisoma asmens ar maisto gaminimo higienos taisyklių. Nustatomi atvejai, kai patiekalai gaminami nesivadovaujant pačios įmonės patvirtintomis receptūromis bei technologiniais aprašymais. Produktai, skirti patiekalų gaminimui, kartais būna su pasibaigusiais tinkamumo vartoti terminais, be ženklinimo.
„Praėjusių metų pabaigoje pradėjus balais vertinti viešojo maitinimo įstaigas ir vertinimo rezultatus skelbiant viešai, situacija restoranuose, kavinėse bei užkandinėse ilgainiui turėtų pasikeisti“, – neabejojo A.Išarienė.
Vartotojai nepatenkinti maisto produktų kokybe
Jau ne vienerius metus nekinta skunduose vartotojų nurodomos nepasitenkinimo priežastys dėl maisto produktų. Daugiausiai 2013 m. buvo nepatenkintų dėl maisto produktų kokybės – net 48 % tokių skundų iš visų gautų pasitvirtino. Juose skundžiamasi dėl pakitusio produkto kvapo, konsistencijos, blogų skoninių savybių. 2012 m. tokių skundų buvo 47 %. Dėl higienos pažeidimų iš pernai gautų skundų pasitvirtino 17 % (2012 m. – 16 %), dėl maisto produktų su pasibaigusiais tinkamumo vartoti terminais – 14 % (2012 m. – 14 %). 2013 m. skundai dėl ženklinimo pažeidimų sudarė 6 % (2012 m. – 9 %) visų pasitvirtinusių atvejų.
Praėjusiais metais VMVT ištyrė 143 anoniminius vartotojų skundus, iš kurių 44 % pasitvirtino (2012 m. gautas 176 skundas, pasitvirtino 42 %). Anonimais dažniausiai nori išlikti vaikų tėveliai, kurie skundžiasi dėl netinkamo jų vaikų maitinimo, viešojo maitinimo, prekybos įmonių personalas ir kiti suinteresuoti asmenys.
VMVT primena vartotojams, kad jie turi aiškiai nustatytas teises ir gali jomis naudotis. Nusipirkus netinkamos kokybės, nesaugų maisto produktą, gyventojai turi teisę:
- reikalauti, kad prekė būtų pakeista į tokią pat tinkamos kokybės prekę;
- grąžinti prekę pardavėjui ir reikalauti grąžinti sumokėtus pinigus.
Šiomis teisėmis vartotojas gali pasinaudoti, jei jis turi prekės pirkimo čekį, ir tol, kol nesibaigė prekės tinkamumo vartoti terminas. Jeigu pardavėjas nevykdo šių reikalavimų, vartotojas turi teisę kreiptis į VMVT visą parą veikiančia nemokama telefono linija (8 800) 40 403 arba užpildyti elektroninę skundo formą – anketą tinklapyje www.vmvt.lt.
kriminalai.com
šaltinis: VMVT info.
Cituojant ar platinant kriminalai.com informaciją būtina nuoroda į informacijos šaltinį.