Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, Kelmės rajone užregistruotas trichineliozės protrūkis. Ligos diagnozė patvirtinta 3 asmenims, dar 5 asmenys dėl klinikinių simptomų paguldyti į ligoninę tyrimams.
Židinio epidemiologinio tyrimo metu nustatyta, kad ligoniai prieš 3-4 savaites maistui vartojo namuose pagamintos rūkytos šernienos dešros. Dešromis vaišinosi ne tik šeimos nariai, bet ir giminaičiai, kaimynai. Iš viso šernienos dešras valgė 16 asmenų. Visiems asmenims, vartojusiems įtariamo maisto, patarta pasikonsultuosi su gydytoju.
Trichineliozė yra ūmus žmonių ir gyvūnų susirgimas, kurį sukelia Trichinella genties apvaliosios kirmėlės. Žmogus užsikrečia valgydamas nepakankamai termiškai apdorotą kiaulieną, šernieną arba kitokią žvėrieną, kurios raumenyse yra trichinelių lervų. Trichineliozė žmonėms pasireiškia silpnumu, pykinimu, aukšta temperatūra, veido, akių vokų pabrinkimu, raumenų bei sąnarių skausmais.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis 2002 – 2011 m. iš viso buvo užregistruota 411 žmonių trichineliozės atvejai, iš jų 45 sporadiniai atvejai ir 34 protrūkiai. Židinių epidemiologinių tyrimų analizė rodo, kad žmonių trichineliozė Lietuvoje plinta per infekuotą trichinelėmis kiaulieną ir šernieną.
Žmonių trichineliozės protrūkių priežastis dažniausiai yra smulkiuose namų ūkiuose užaugintų kiaulių mėsa, kuri nebuvo tikrinta dėl trichineliozės. 2002–2011 m. duomenimis 57 proc. visų protrūkių įvyko dėl namų ūkyje užaugintų infekuotų kiaulių mėsos. Šerniena yra antra labiausiai paplitusi trichineliozės priežastis Lietuvoje (19 proc.). 2001 m. viename židinyje trichinelioze susirgo 69 asmenys, 2009 m. – 107 asmenys, vartoję maistui infekuotos trichinelėmis šernienos.
Pagal Lietuvos teisės aktus, visų paskerstų kiaulių ir sumedžiotų šernų mėsa turi būti tiriama dėl trichinelių nustatymo. Šiuo metu Lietuvoje yra naudojami du trichinelių nustatymo metodai: trichonoskopija (kompresinis) ir dirbtinio virškinimo metodai. Tačiau epidemiologiniai duomenys rodo, kad vis dar pasitaiko, kad kiauliena iš smulkių ūkių ir sumedžiotų šernų mėsa, naudojama nepatikrinta.
Kaip išvengti užsikrėtimo trichinelioze?
- Maistui galimai vartoti tik veterinarijos specialistų patikrintą kiaulieną ir šernieną. Visa skerdiena turi būti tikrinama dėl trichineliozės. Reikia nupjauti gabaliuką (apie 100 gramų) raumenų (geriausiai diafragmos, liežuvio, tarpšonkaulinių raumenų) ir nunešti į Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos laboratoriją. Tik gavus neigiamą atsakymą galima vartoti mėsą maistui. Jeigu skerdienoje randama nors viena trichinelės lerva, skerdiena turi būti sunaikinama. Trichinelių lervos yra labai atsparios. Sušaldytos iki -18°C mėsoje trichinelių lervos žūna per 10 dienų. Sūdant ar rūkant mėsą bei dešras, jos žūna tik viršutiniuose sluoksniuose. Net verdant ar kepant didelius gabalus, jų viduje trichinelės išlieka gyvos.
- Nepirkti nelegaliai pardavinėjamos mėsos. Į turgavietes patenka mėsa patikrinta dėl trichineliozės, tačiau kilus įtarimui dėl mėsos kokybės, galima paprašyti, kad būtų parodytas veterinarijos laboratorijos spaudas ant mėsos.
- Graužikai yra pagrindiniai trichineliozės platintojai gamtoje. Pelės žiemai subėgdamos į gyvenamuosius namus, pavasarį – į laukus ir miškus, perneša šią ligą nuo laukinių gyvūnų naminiams, ir atvirkščiai. Todėl būtina ūkiuose naikinti graužikus, nuo kurių dažniausiai ir užsikrečia kiaulės, nutrijos ir kiti gyvūnai.
- Kiaules gali užkrėsti ir medžiotojai, jas šerdami žaliomis medžioklės laimikių atliekomis, kurios gali būti užkrėstos trichinelėmis. Todėl sumedžiotų arba kritusių laukinių plėšrūnų, graužikų, valkataujančių šunų ir kačių lavonus reikia sudeginti arba giliai užkasti, kad jų nesuėstų kiaulės ar kiti laukiniai gyvūnai.
kriminalai.com
šaltinis: ULAC info.