2013 m. kovo 22 d. Vilniaus miesto apylinkės teisme psichiatrijos įstaigų – VšĮ Vilniaus klinikinės Vasaros ligoninės, VšĮ Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės atstovai su Antrinės teisinės pagalbos tarnybos atstovais bei šio teismo teisėjais aptarė galimus sprendimo būdus dėl psichikos ligonių tinkamo atstovavimo priverstinio hospitalizavimo bylose, jas nagrinėjant ne darbo ir švenčių dienomis.
Psichikos sveikatos priežiūros įstatymo 28 straipsnio 2 dalyje nurodomas dviejų parų laikotarpis, per kurį psichiatrijos įstaigos administracija privalo kreiptis į teismą dėl priverstinio hospitalizavimo. Praktikoje esama atvejų, kai šio imperatyvaus termino pabaiga sutampa su savaitgaliais ar švenčių dienomis.
To paties įstatymo 28 straipsnio 4 dalis numato, jog, kai sprendžiami sunkiomis psichikos ligomis sergančių pacientų priverstinio hospitalizavimo ir priverstinio gydymo klausimai, psichiatrijos įstaigos administracija privalo kreiptis dėl antrinės teisinės pagalbos pacientui suteikimo, jei tokiam pacientui neatstovauja jo atstovas (paciento atstovas – atstovas pagal įstatymą, vadovaujantis Civilinio kodekso 6.744 straipsniu, ar atstovas pagal pavedimą. Atstovą pagal pavedimą pasirenka pacientas).
Susitikimo tikslas – užtikrinti paciento tinkamą atstovavimą, nagrinėjant prašymą dėl jo priverstinio hospitalizavimo nedarbo ir švenčių dienomis, jei jis neturi pasirinkto atstovo.
Diskusijos metu paaiškėjo keletą problemų – Antrinės teisinės pagalbos tarnybos su advokatais sudarytų darbo sutarčių turinio apibrėžtumas bei advokatų budėjimo ne darbo ir švenčių dienomis pagal bylų specializaciją ypatumai (budi tik dvylika advokatų, dirbančių su baudžiamosiomis bylomis). Dėl šių priežasčių egzistuoja grėsmė neužtikrinti pacientui tinkamo atstovo priverstinio hospitalizavimo atveju ne darbo ir švenčių dienomis.
Susirinkusių institucijų atstovai bendru sutarimu nusprendė dėl psichiatrinių ligonių bei Antrinės teisinės pagalbos tarnybos susisiekimo būtinybės, keičiantis informacija apie numatomus atvejus, kai klausimas dėl priverstinio hospitalizavimo turi būti išspręstas ne darbo ar šventinę dieną. Taip pat ne darbo dienomis budinčių advokatų bei teisėjų sąrašų teikimo vieni kitiems. Apsvarstyta galimybė inicijuoti atitinkamų teisės aktų pataisas, siekiant užtikrinti paciento tinkamą atstovavimą, nagrinėjant prašymą dėl jo priverstinio hospitalizavimo nedarbo ir švenčių dienomis.
Tuo pačiu buvo išklausyti Antrinės teisinės pagalbos tarnybos pasiūlymai dėl gynėjų paskyrimo baudžiamosiose bylose optimizavimo.
kriminalai.com
šaltinis: Vilniaus m. AT info.
Cituojant ar platinant kriminalai.com informaciją būtina nuoroda į informacijos šaltinį.