Nors policija nuolat kreipiasi į visuomenę ragindama netikėti telefoninių sukčių pramanais, jų skambučių ir apgautų žmonių skaičius išlieka grėsmingai didelis.
Vien tik vakar, rugsėjo 26 d., Vilniaus apskrities vyriausiajame policijos komisariate užregistruota 30 pranešimų apie telefoninių sukčių skambučius (du jais patikėję asmenys neteko iš viso 11 000 litų), o užvakar pranešta apie 27 tokius skambučius.
Absoliuti dauguma sukčių skambina iš įkalinimo įstaigų ir naudojasi laisvėje esančių sėbrų pagalba.
Dar kartą primename: šeimos nariai turėtų pakartotinai ir įtaigiai aiškinti senyvo amžiaus žmonėms, kad prisijungimo prie banko sąskaitos duomenų, kitos konfidencialios informacijos ir asmens duomenų telefonu negalima sakyti niekam ir niekada; kad policijos bei kitų teisėsaugos institucijų atstovai niekuomet telefonu neprašo perduoti pinigų. Tik kartu, bendromis pastangomis galime pasiekti, kad sukčių daroma žala būtų maksimaliai sumažinta jau dabar.
Rugpjūčio 26 d. į Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Ukmergės rajono policijos komisariatą kreipėsi telefoninių sukčių auka tapusi senyvo amžiaus moteris.
Rugpjūčio 22 d. į apie 16 val. 30 min. Ukmergės miesto gyventojai S.K. (g.1934 m.) į laidinį telefoną paskambino nepažįstamas vyriškis. Jis sakė, neva S.K. giminaitis pateko į nelaimę: jis netyčia sužalojo mergaitę, kurios gydymui reikalingi pinigai. Vyras kalbėjo su S.K. tol, kol ši patikėjo ir pažadėjo niekam apie tai nepranešti. Dar bekalbant telefonu į S.K. namus pasibeldė vyriškis, atėjęs pasiimti pinigų. Moteris jam atidavė namuose turėtus 940 Lt. Paskui vėl tęsė pokalbį telefonu. Kaip reikalavo skambinusysis, užrašė ant lapelio kokią sumą pinigų duoda mergaitės gydymui. Keletą dienų apie šį įvykį ji niekam nepasakojo. Rugpjūčio 26 d. S.K. istoriją papasakojo vienai savo giminaitei, tuomet ir išaiškėjo apgaulė.
Šiais metais Ukmergės rajono policijos komisariate yra užregistruotos devynios tokio pobūdžio nusikalstamos veikos, penkiose iš jų jau nustatyti įtariamieji. Dar daugiau rajono policijos įstaigoje gauta pranešimų apie pasikėsinimus sukčiauti.
Policijos pareigūnai nuolat informuoja gyventojus apie galimus sukčiavimo atvejus, kalba apie tai susitikimuose, pataria kaip apsisaugoti. Yra bendradarbiaujama su dvasininkais ir seniūnais, prašoma kuo plačiau paskleisti informaciją, ypač atkreipti vaikų ir senyvo amžiaus žmonių dėmesį. Deja, sukčiams vis dar pavyksta surasti aukų.
PRIMENAME:
- dažniausiai sukčiai pasirenka tokį sukčiavimo būdą: paskambinęs apgavikas prisistato artimu giminaičiu ar net Jūsų vaiku ir praneša, kad pateko į bėdą, padarė avariją, sužalojo mergaitę ir pnš. Naudodamiesi netikėtumu ir Jūsų susijaudinimu, jie paprašo skubiai perduoti reikalingą pinigų sumą. Pinigus prašo pervesti į nurodytą sąskaitą ar atiduoti žmogui, kuris atvyks jų pasiimti. Kitas variantas, kuomet prašo nupirkti papildymo korteles, – niekada jų nepirkite.
SULAUKĘ TOKIO SKAMBUČIO:
- neskubėkite vykdyti skambinusiojo prašymo, apgavikai stengiasi savo auką kuo ilgiau „išlaikyti“ prie telefono, kad dar nespėjus atsitokėti kitas bendras spėtų atvykti prie Jūsų buto durų paiimti pinigų, todėl geriausia pats nutraukite pokalbį;
- pats paskambinkite giminaičiui ar artimam asmeniui, patekusiam į tariamą bėdą, ir įsitikinkite, ar tikrai jam reikalinga Jūsų pagalba;
- jeigu tikrai Jūsų artimą ištiko nelaimė, susitikite su juo asmeniškai;
- neperduokite pinigų per tarpininkus ar į nurodytas sąskaitas;
- visais atvejais, jei kilo įtarimas, kad skambina sukčius, nedelsdami praneškite policijai;
- įspėkite savo vaikus apie galimus sukčiavimus telefonu ir paaiškinkite jiems, ką reikia daryti, sulaukus panašaus skambučio;
- jei paskambinęs asmuo prisistato policijos pareigūnu ir pareikalauja pinigų už neva padarytą avariją, netikėkite, nedelsdami apie tai informuokite policiją, tai – sukčius.
ĮSIDĖMĖKITE:
- policijos pareigūnai telefonu jokių procesinių veiksmų neatlieka! Policijos darbuotojai telefonu gali tik iškviesti į apklausą, o atvykęs pas gyventoją nedėvintis uniformos pareigūnas privalo prisistatyti ir parodyti pažymėjimą.
kriminalai.com
šaltinis: Vilniaus aps. VPK Ukmergės r. PK info.
Cituojant ar platinant kriminalai.com informaciją būtina nuoroda į informacijos šaltinį.