Šį sekmadienį minėsime Pasaulinę dieną žuvusiems eismo įvykiuose atminti

Katedra_zvakesŠį sekmadienį Pasaulinę dieną žuvusiems eismo įvykiuose atminti

Kiekvienais metais trečiąjį lapkričio sekmadienį minima Pasaulinė diena žuvusiems eismo įvykiuose atminti. Šiais metais tokia diena – lapkričio 17-oji. Ši diena minima nuo 2005 metų. Ją minėtina paskelbė Jungtinių Tautų ir Pasaulio sveikatos organizacijos.

„Per daug kraujo kasdien išliejama absurdiškai lenktyniaujant greičiu ir laiku…“ /Popiežius Paulius VI/.

Pagrindinis šios dienos tikslas – žuvusiųjų eismo dalyvių paminėjimas, dvasinis ir moralinis palaikymas žmonių, kurių šeimos nariai, draugai ar pažįstami žuvo eismo įvykiuose. Kartu norima dar kartą atkreipti visuomenės dėmesį į kiekvieno asmeninę atsakomybę už savo elgesį kelyje, Kelių eismo taisyklių laikymąsi, kad būtų išvengta beprasmių aukų.

Kiekvienais metais pasaulyje eismo įvykiuose žūsta daugiau negu vienas milijonas žmonių, 50 milijonų sužeidžiama, daugelis jų lieka neįgalūs. Kiekvieną dieną eismo įvykiuose žūsta 3 500 žmonių, kas 6 sekundės kelyje nukenčia žmogus.

Šiais metais (iki lapkričio 14-osios) mūsų šalyje jau žuvo 217 eismo dalyvių. 2012-aisiais Lietuvoje eismo įvykiuose žuvo 302 žmonės, 2011 metais – 296, 2010 metais – 299. Didelis eismo įvykių aukų skaičius akivaizdžiai byloja apie neatsakingą žmogaus elgesį kelyje.

Šį sekmadienį, lapkričio 17-ąją, daugelyje mūsų šalies bažnyčių šv. Mišių metu tikintiesiems bus priminta, kad minima Pasaulinė diena žuvusiems eismo įvykiuose atminti, bus meldžiamasi už žuvusiuosius eismo nelaimėse. Kunigai dar kartą kreipsis į parapijiečius, suaugusiuosius ir vaikus, prašydami nebūti abejingais ne tik savo, bet ir visų bendruomenės narių saugumui kelyje.

Renginiuose, skirtuose Pasaulinei dienai žuvusiems eismo įvykiuose atminti, dalyvaus ir policijos pareigūnai, Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie Susisiekimo ministerijos, valstybės įmonių, prižiūrinčių kelius, savivaldybių, visuomeninių organizacijų atstovai. Rūpinantis eismo dalyvių saugumu bus dalijami atšvaitai, kiti šviesą atspindintys elementai, prevencinė saugaus eismo medžiaga.

„Minėti žuvusius eismo įvykiuose, tai ne tik maldoje prisiminti mums brangius žmones, bet taip pat dėl jų šviesaus atminimo padaryti viską, kad užbėgtume už akių toms skaudžioms nelaimėms šiandien. Mes, net minties neturėdami apie žudymą, galime įgyti potencialaus žudiko poziciją. Nes kiekvieną kartą, kai elgiuosi neatsakingai, mano elgesys gali išprovokuoti mano paties ar, dar blogiau, kito žmogaus žūtį. Kiekvieną sykį, kai vairuoju techniškai netvarkingą transporto priemonę, kai pats esu netinkamos būklės vairuoti (apkvaitęs nuo svaigalų, pervargęs, nedėmesingas, pavyzdžiui, kalbu telefonu), kai manevruoju neatsargiai ar agresyviai, kai atsakau agresyvumu į kito vairuotojo agresiją, jau nusidedu Dievo įsakymui „Nežudyk“.

Būtų be galo apmaudu, jei tai nuskambėtų kaip eilinis moralizavimas, nes tikslas nėra ieškoti kaltų, bet visapusiškai skatinti saugaus eismo kultūros ugdymą. Tikslas nėra nuslopinti vidinius žmogaus impulsus, bet juos pažinti ir atsakingai nukreipti tinkama linkme, kad jie tarnautų žmogui, o ne atvirkščiai. Mes turime galimybę savyje išsiugdyti rūpestingumą kitais eismo dalyviais, pagarbą ir kantrybę. Galime apsispręsti ne tik patys nesiblaškyti vairuodami, bet dar ir numatyti „laiko rezervą“ kelyje iškilus netikėtai situacijai. Galime ne tik gerai mokėti eismo taisykles ir jų laikytis, bet ir nelikti abejingais stebėtojais tada, kai matome kitus neatsakingus eismo dalyvius“, – pastebi Lietuvos policijos kapelionas Algirdas Toliatas.

Pirmasis nukentėjusiųjų keliuose minėjimas 1993 metais surengtas Didžiojoje Britanijoje ir nuo to laiko idėja pagerbti nukentėjusiuosius bei jų šeimų narius išplito po visą pasaulį. 2005 metais Jungtinių Tautų Organizacija (JTO) kiekvieną trečiąjį lapkričio sekmadienį paskelbė Pasauline žuvusiųjų eismo įvykiuose atminimo diena.

Šiemet renginiuose visuose pasaulio kontinentuose bus ne tik degamos žvakutės, bet ir rengiami specialūs koncertai, organizuojamos eisenos, susitikimai su žuvusiųjų eismo įvykiuose artimaisiais ir nukentėjusiaisiais, diskusijos bei įvairios šviečiamosios akcijos.

Lietuvoje žuvusiųjų keliuose minėjimas vyks jau antrąjį kartą – prieš dvejus metus Vilniaus Katedros aikštėje buvo uždegtos 15 377 žvakutės.

Pateikiame informaciją, kokiose bažnyčiose vyks šv. Mišios, skirtos šiai dienai paminėti:

Lapkričio 16 d. (šeštadienis) 18.00 val. – Vilniaus Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčia (dalyvaus Vidaus reikalų ministerijos reprezentacinis pučiamųjų orkestras, solistės Vaida Genytė, Simona Milinytė, Simona Radišauskaitė ir Anika Vaitiekūnaitė).

Lapkričio 17 d. (sekmadienis): 

  • 8.00 val. – Panevėžio Kristaus Karaliaus katedra.
  • 9.00 val. – Pakruojo Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia.
  • 9.00 ir 11.00 val. – Utenos Dievo Apvaizdos bažnyčia.
  • 10.00 val. – Darbėnų Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčia (Kretingos r.).
  • 10.00 val. – Jurbarko Švč. Trejybės bažnyčia.
  • 10.00 val. – Kartenos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia (Kretingos r.).
  • 10.00 ir 12.00 val. – Klaipėdos Švč. Mergelės Marijos Taikos Karalienės bažnyčia.
  • 10.00 val. – Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčia.
  • 10.00 val. – Salantų Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia (Kretingos r.).
  • 10.00 val. – Sasnavos Švč. Mergelės Marijos vardo bažnyčia (Marijampolės sav.).
  • 10.00 val. – Šunskų Šv. Marijos Magdalietės bažnyčia (Marijampolės sav.).
  • 11.00 val. – Molėtų Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčia.
  • 11.00 val. – Šiaulių Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedra.
  • 12.00 val. – Kauno Šv. arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčia (dalyvaus Vidaus reikalų ministerijos reprezentacinis pučiamųjų orkestras, solistės V. Genytė, S. Milinytė, S. Radišauskaitė, A. Vaitiekūnaitė).
  • 12.00 val. – Plungės Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia.
  • 12.00 val. – Šilalės Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčia.
  • 12.30 val. – Radviliškio Švč. Mergelės Marijos gimimo bažnyčia.

Tokios mišios vyks ir dar daugelyje kitų bažnyčių.

Pasaulinės dienos žuvusiems eismo įvykiuose atminti paminėjimas yra saugaus eismo projekto „Saugokime vieni kitus kelyje“ sudėtinė dalis.

Šio projekto tikslas – įvairiomis socialinės komunikacijos priemonėmis, remiantis krikščioniškomis vertybėmis, keisti eismo dalyvių elgesį ir ugdyti kultūrą kelyje, pilietiškumą, atsakomybę ir sąmoningumą, mažinti žuvusių ir sužeistų žmonių skaičių eismo įvykiuose. Projektas pradėtas vykdyti 2009 metais Kauno apskrityje ir Kauno arkivyskupijoje. 2010 metais jau organizuotas visoje šalyje: Vilniaus ir Kauno arkivyskupijose, Šiaulių, Panevėžio, Kaišiadorių, Vilkaviškio, Telšių vyskupijose. Projekte dalyvauja apie 700 parapijų.

Projektą vykdo Susisiekimo ministerija, Lietuvos vyskupų konferencija, Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos, Policijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos.

kriminalai.com                           

šaltinis: LAKD, PD, SM info.

Cituojant ar platinant kriminalai.com informaciją būtina nuoroda į informacijos šaltinį.