Pristatyti Europos lytinių santykių su vyrais
Spaudos konferencijoje LR Seime, š.m. lapkričio 7 d. pristatyti Europos vyrų, turinčių lytinių santykių su vyrais (VSV), internetinės apklausos rezultatai. Tai EMIS (angl. European MSM Internet Survey) projektas, kurį finansavo Europos Komisija. Iš viso internetiniame tyrime dalyvavo apie 180 tūkst. VSV, iš 38 Europos šalių. Lietuvoje apklausoje dalyvavo 595 VSV. Tai didžiausias kada nors vykdytas tarptautinis tyrimas tarp VSV Europoje.
Tyrimo tikslas – išsiaiškinti VSV informuotumą apie ŽIV ir lytiškai plintančias infekcijas (LPI), riziką užsikrėsti ŽIV ir kitomis LPI, nesaugios seksualinės elgsenos skirtumus tarp VSV įvairiose Europos šalyse bei nustatyti, kokių prevencinių priemonių reikia VSV sveikatos stiprinimui ir saugojimui. Europinio tyrimo koordinatorius Lietuvoje buvo Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras.
Rezultatai Lietuvoje:
Vidutinis VSV respondentų amžius 29 metai (Europos šalių vidurkis – 34,1). Dauguma turi aukštesnį nei vidurinį išsilavinimą: kas trečias baigęs aukštąjį mokslą (60,3 proc.), penktadalis turi brandos atestatus (18,1 proc.). Daugiau nei pusė apklaustųjų dirbo visą darbo dieną (50,8 proc.). Beveik kas antras gyveno Vilniuje (51,8 proc.).
65,7 proc. tyrimo respondentų Lietuvoje save laiko homoseksualais (Europos vidurkis -71,6 proc.). Likusieji pažymėjo, kad jie – biseksualūs.
Paklausus respondentų, ar jie patenkinti savo seksualiniu gyvenimu, pusė respondentų atsakė teigiamai ir tiek pat – neigiamai. Savo seksualiniu gyvenimu nepatenkinti – Europos šalių respondentų vidurkis – 43,9 proc. Mažiausiai nepatenkintų savo seksualiniu gyvenimu – Prancūzijoje (27,8 proc.), daugiausiai – Bosnijoje ir Hercogovinoje (61,3 proc.). Pagrindinė priežastis, kodėl VSV nepatenkinti savo seksualiniu gyvenimu – neturėjimas pastovaus lytinio partnerio.
Tyrimo duomenimis, dideli skirtumai tarp šalių stebimi klausimuose apie atvirumą dėl savo seksualinės orientacijos. Lietuva patenka į tą šalių grupę, kur mažiausias procentas VSV yra atviri dėl savo seksualinės orientacijos (atviri reiškia, kad su respondentu artimai bendraujantys žmonės – šeimos nariai, draugai, bendradarbiai – žino apie netradicinę jo seksualinę orientaciją). Visų tyrime dalyvavusių šalių respondentų šio rodiklio vidurkis – 39 proc. Lietuvoje – 22,7 proc. Žemesnis nei 25 šis rodiklis yra ne tik Lietuvoje, bet ir Makedonijoje, Moldavijoje, Serbijoje, Rumunijoje, Kroatijoje, Turkijoje, Ukrainoje bei Baltarusijoje. Aukščiausias šis rodiklis – Jungtinėje Karalystėje (66,9 proc.), Švedijoje (69,2 proc.), Norvegijoje (72,7 proc.).
Į klausimus apie dažniausiai lankomas socialinių santykių ar su lytinių partnerių paieškomis susijusias susitikimo vietas, respondentai nurodė, kad dažniausiai lankomasi gėjų kavinėse ir baruose (43,2 proc.) bei diskotekose (63,1 proc.), rečiausiai – gėjų saunose (10,8 proc.). Dažniausiai lankomasi homoseksualams ir biseksualams skirtuose tinklalapiuose – 94,6 proc. respondentų. Per šiuos tinklapius dažniausiai ieškoma lytinių partnerių ir užsienyje (31,3 proc.).
Kiek daugiau nei kas trečias vyras (36,3 proc.) apklausos metu turėjo vieną nuolatinį partnerį vyrą (Europos vidurkis aukštesnis – 39 proc.). 49,7 proc. respondentų nurodė, kad neturi vieno pastovaus lytinio partnerio ir yra vieniši.
Nuolatinę partnerę moterį turėjo 7,4 proc. apklaustųjų (Europos vidurkis – 7,4 proc.). 16,4 proc. respondentų nurodė, kad turėjo lytinių santykių su moterimi per pastaruosius 12 mėnesių (Europos vidurkis – 13 proc.). 52,4 proc. teigė niekada lytinių santykių su moterimis neturėjo. Daugiau nei 10 lytinių partnerių per pastaruosius 12 mėn. nurodė, kad turėjo 10 proc. respondentų Lietuvoje. (Europos mediana dvigubai aukštesnė – 20 proc.).
Tyrimo duomenimis, 43 proc. respondentų Lietuvoje nurodė, kad pirmuosius lytinius santykius su vyru turėjo būdami jaunesni nei 18 metų. (Europos mediana – 48,7 proc.). Daugiausiai nepilnamečių jaunuolių, turėjusių pirmus lytinius santykius su vyrais buvo Turkijoje ir Kipre (po 55,1 proc.), Norvegijoje – 54,6 proc.
Maždaug kas trečias vyras (36,5 proc.) turėjo lytinių santykių užsienyje. Dažniausiai partneriai randami per homoseksualams ir biseksualams skirtus tinklalapius. 54,2 proc. užsienyje santykiavo analiniu būdu ir 82,7 proc. jų nenaudojo prezervatyvų.
1,9 proc. respondentų nurodė, kad pastarąjį mėnesį naudoja Viagrą (Europos vidurkis – 8 proc.); 42 proc. kasdien vartoja alkoholį (Europos vidurkis – 39 proc.), 44,7 proc. kasdien vartoja tabaką (Europos vidurkis – 40 proc.), 4,9 proc. pastarąjį mėnesį vartojo kanapes (Europos vidurkis – 11 proc.).
Kas antras VSV turėjo smurto patirties dėl to, kad kažkas žinojo ar įtarė, kad jam patinka vyrai; jaunesni vyrai smurtą patyrė dažniau.
Saugesni lytiniai santykiai nėra apklaustų vyrų prioritetas. 40,5 proc. vyrų, turėjusių analinių lytinių santykių per pastaruosius 12 mėn., nenaudojo prezervatyvų. Prezervatyvus, galinčius apsaugoti nuo lytiškai plintančių infekcijų, su nenuolatiniais lytiniais partneriais dažnai ar visada naudoja 67 proc. respondentų. Likusieji juos naudoja kartais, retai ar nenaudoja iš viso.
Lytiniai santykiai už pinigus tarp respondentų nėra paplitę: 7,3 proc. per pastaruosius 12 mėn. mokėjo už seksą ir 5,3 procentams už lytinius santykius buvo sumokėta.
Dauguma – 83 proc., tyrimo respondentų Lietuvoje teisingai atsakė į penkis su ŽIV/AIDS susijusius klausimus. Tačiau šis rodiklis žemesnis nei tyrime dalyvavusių Europos šalių vidurkis (93,1 proc.). Beveik 70 proc. respondentų teigė, kad yra patenkinti savo turimomis žiniomis apie ŽIV/AIDS ir lytiškai plintančias infekcijas, 8,9 proc. – nepatenkinti, likusieji – neturi tvirtos nuomonės.
Tyrimas atskleidė, kad VSV nepakankamai rūpinasi savo sveikata: dėl ŽIV per pastaruosius 12 mėn. tyrėsi 19,9 proc. respondentų (Europos mediana – 34,6), o dėl lytiškai plintančių infekcijų dar mažiau – 17 proc. (Europos mediana – 29 proc.).
2,0 proc. apklausos dalyvių (12 asmenų) nurodė, kad jų ŽIV tyrimo rezultatas yra teigiamas. Trečdaliui ŽIV infekcijos pirminė diagnozė nustatyta vėlyvojoje ligos stadijoje.
Kad yra sirgę lytiškai plintančia infekciją per pastaruosius 12 mėn. nurodė 3,6 proc. respondentų: 0,2 proc. nurodė, kad sirgo sifiliu (Europos vidurkis – 1,9 proc.); 1,2 proc.- gonorėja (Europos vidurkis – 2 proc.); 0,3 proc. – herpes infekcija (Europos vidurkis – 0,7 proc.).
Beveik pusė respondentų nėra pasiskiepiję nuo virusinio hepatito B, kuris plinta lytinių santykių metu. Pilną vakcinacijos nuo virusinio hepatito B kursą yra gavę tik 20,7 proc. respondentų ir tai yra mažiausias procentas lyginant su kitomis Europos valstybėmis.
kriminalai.com
šaltinis: ULAC info.
Cituojant ar platinant kriminalai.com informaciją būtina nuoroda į informacijos šaltinį.