Naujienų portale „Delfi“ paskelbtame straipsnyje „Sekso vergių dalia: grupiniai prievartavimai, išdaužyti dantys ir gyvenimas bagažinėje“ pateikta nemažai faktų, kurie neatitinka tikrovės ir klaidina skaitytojus.
Europolo Lietuvos nacionalinio skyriaus viršininko Aliaus Lazdano teigimu, Europolas nuo tada, kai Lietuva įstojo į Europos Sąjungą, nėra pateikęs tokių duomenų, kuriais remiamasi minėtame straipsnyje. Duomenys, kad iš „Lietuvos per metus išvežama ir parduodama 1000-1200 moterų“, yra minimi nuo 2003 metų ir jie nebuvo pagrįsti jokiais faktiniais duomenimis. Šie duomenys nėra tikslinami, tiesiog kopijuojami nuo ankstesnių straipsnių. Jie neatitinka tikrovės ir ne kartą buvo paneigti įvairiuose naujienų portaluose. Teikiama „išgalvota“ ir niekuo nepagrįsta statistika klaidina žmones.
„Statistika grėsminga, tik daugelis institucijų problemą neigia ir sako, kad tai laužta iš piršto. Kaip pastebėjo vienas parlamentaras, „mes Briuselyje labai gražiai atrodome. Tai dėl to, kad situacija konstatuojama pagal Lietuvoje užvestų bylų skaičių, o šie skaičiai juokingi – vos keletas per metus“- teigiama straipsnyje. Pateikiama informacija, kad bylų Lietuvoje pradedama vos keletas per metus, neatitinka tikrovės. Vien 2011 metais šalyje buvo pradėta 21 naujas tyrimas dėl prekybos žmonėmis. Pareigūnams, tiriantiems tokias bylas rūpi ne „Lietuvos gražus įvaizdis Briuselyje“, o pagalbos teikimas nukentėjusiems asmenims, taip pat greitas, išsamus tokių nusikalstamų veikų atskleidimas ir kaltų asmenų patraukimas atsakomybės.
„Pagal televizijos CNN atliktą tyrimą, Centrinėje Rytų Europoje Lietuva priskiriama prie šalių, kur prekybos žmonėmis mastas labai aukštas. Pagal paskutinę Londono policijos statistiką, lietuvaitės – antros po rusių. Vokietijoje, kur prostitucija legali, lietuvės sudaro vieną septintadalį. Tokiai mažai šaliai kaip Lietuva, tai gana įspūdingi skaičiai“-rašoma straipsnyje. Atkreipiame dėmesį, kad Londono policija kalbėjo apie prostitutėmis dirbančias moteris, o ne apie prekybos žmonėmis aukas. Paprašius pateikti sąrašą asmenų, Londono policijos duomenimis, atvykusių iš Lietuvos dirbti prostitutėmis, pateiktame sąraše buvo nurodytos vos kelios lietuvės, nustatyta nemažai ne Europos Sąjungos piliečių-moterų, kurios naudojosi suklastotais LR asmens tapatybės dokumentais.
Yra painiojamos prekyba žmonėmis (nusikaltimas, numatytas Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 147 str, 157 ir 147(1) straipsnyje) su priverstines prostitucijos ir prostitucijos aplamai organizavimu (LR BK 307 ir 308 str.) sąvokomis. 2011 metais yra pradėtas vienas ikiteisminis tyrimas, kai buvo parduotas vaikas (kūdikis). Šiuo metu šis tyrimas yra tęsiamas. Jauniausias asmuo, nepilnametis, kuris buvo pripažintas nukentėjusiuoju, šiuo metu vykstančiuose tyrimuose, yra 15 metų amžiaus.
Straipsnyje išsakyta nuomonė, kad „Nevyriausybinės organizacijos dėl to skambina varpais, o valstybinės institucijos, policija sako, kad taip nėra, nereikia kelti ažiotažo“ neatitinka tikrovės. Policija neneigia, kad prekybos žmonėmis problema Lietuvoje egzistuoja. Prekybos žmonėmis tyrimams skiriamas ypatingas ir prioritetinis dėmesys tiek Lietuvoje, tiek visoje Europos Sąjungoje. Visose apskrityse šioje srityje dirba specializuoti policijos pareigūnai ir prokurorai, dar 2006 metais Lietuvos kriminalinės policijos biure buvo įsteigtas specializuotas Prekybos žmonėmis tyrimo skyrius, kuris koordinuoja visus vykstančius tyrimus šalyje, renka visą informaciją apie prekybą žmonėmis, prostitucijos organizavimą ir pelnymąsi iš jos. Nors neretai trūksta lėšų grąžinant į šalį nukentėjusiuosius, organizuojant ir apmokant liudytojų, esančių užsienyje, išlaidas, vykstant į apklausas tyrimuose Lietuvoje, tačiau didelės pagalbos yra sulaukiama iš organizacijų, teikiančių socialinę ir konsultacinę pagalbą prekybos žmonėmis aukoms.
„Tad jos dažniausiai grįžta atgal į Lietuvą ir, jei laimė nusišypso, patenka į nevyriausybinių organizacijų globą. Lietuvoje tokių organizacijų oficialiai tėra dvi.“-teigiama minėtame straipsnyje. Mūsų duomenimis, tokių organizacijų Lietuvoje yra ne 2, kaip nurodoma straipsnyje, bet 11. Su jomis nuolat bendradarbiaujama, keičiamasi ir dalinamasi informacija.
„Tai reikia numatyti teisės aktuose, nes dabar organizacijos apie aukas informuojamos pagal policijos norus ar nenorus. Ne paslaptis, kad policijoje daugiausia dirba vyrai ir jie žiūri ne iš aukų, bet iš kliento pozicijų. O socialiniai darbuotojai, kurių dauguma moterys, turi visai kitokį požiūrį ir plačiau bei giliau supranta prekybos žmonėmis problematiką.“-rašoma straipsnyje. Pateikta informacija yra klaidinga, kadangi visais atvejais yra atsiklausiama aukos nuomonės. Jei asmuo kategoriškai atsisako bendrauti su nevyriausybinėmis organizacijomis, tokie nukentėjusiojo asmeniniai duomenys, vadovaujantis Asmens duomenų apsaugos įstatymu, negali būti pateikiami. Pasitaiko, kad būna ir atvirkščiai. Nukentėjusieji kreipiasi tiesiogiai į nevyriausybines organizacijas ir kategoriškai atsisako bendradarbiauti su policija.
Dėkojame naujienų portalui „Delfi“ už skiriamą ypatingą dėmesį prekybos žmonėmis ir prostitucijos problemai, tačiau atkreipiame dėmesį, kad rengiant straipsnį nebuvo kreiptasi į policijos įstaigas dėl informacijos patikslinimo.
Maloniai prašome ateityje, rašant tokius straipsnius, tikslinti duomenis, atsiklausiant ir profesionalų, kadangi ne specialistų pateikiama informacija neretai yra klaidinga ir klaidina tiek šio portalo skaitytojus, tiek Lietuvos žmones.
kriminalai.com
šaltinis: PD ir LKPB info.