Pastaruoju metu Šiaulių žiniasklaidoje užvirė diskusija dėl Zoknių mikrorajone, apleistame lėktuvų pakilimo take, rengiamų nelegalių automobilių traukos lenktynių. Vieni gyventojai piktinasi tokiu nelegaliu renginiu, keliančiu grėsmę tiek jos dalyviams, tiek žiūrovams, ir kelia klausimą, kokių priemonių imasi policija tokioms nelegalioms lenktynėms nutraukti. Kiti gi piktinasi, kad policijos kišimasis į čia vykstančius „dragus“ yra trukdis jaunimo savirealizacijai ir emocinei iškrovai ir siūlo pareigūnams gaudyti nusikaltėlius, o ne trikdyti jaunimo laisvalaikį? Jie mano, kad tokios lenktynės pavojaus niekam nekelia.
Šių metų pradžioje žiniasklaidoje pasirodė žinutė, kad traukos lenktynių žvaigždė Antronas Brownas išgyveno kraupią avariją. Per varžybas Kalifornijoje sprogo jo automobilio variklis, o vėliau automobilis apsisuko aplink savo ašį ir rėžėsi į apsauginį bortą. Tai įvyko legaliose traukos varžybose, kuriose laikomasi visų saugumo priemonių. Zokniuose gi jokių apsaugos bortų, jokių apsaugos priemonių nėra, tad pasekmių gali būti sunkiai prognozuojamų. Ir tada miesto bendruomenė, delegavusi policijai tvarkos užtikrinimo funkciją, tikrai pareikalaus policijos atsakomybės: kodėl nebuvo užkirstas kelias nelegalioms, jokių saugumo standartų neatitinkančioms lenktynėms?
Nelegalių traukos lenktynių mėgėjai kelia rūpesčių ne policijai, kaip mano kai kurie miesto gyventojai, o visuomenei, kuri įstatymais ir taisyklėmis yra sumodeliavusi tam tikras elgesio normas, priimtinas didžiajai daliai visuomenės. Policija yra tik visuomenės įrankis tų normų laikymosi kontrolei.
Kodėl gi to paties renginio neorganizuoti legaliai ir oficialiai? Šiaulių miesto savivaldybė 2009 m. spalio 29 d. yra patvirtinusi Masinių renginių organizavimo Šiaulių mieste taisykles, kurios įpareigoja visus iniciatorius dėl renginio organizavimo kreiptis į savivaldybę ir gauti jos leidimą tam renginiui. Ir visi šių taisyklių laikosi, išskyrus „drago“ rengėjus. Kodėl šie ekstremalai ignoruoja nustatytą tvarką?
Ko gero, šio reiškinio paslaptis yra ta, kad organizatoriai puikiai supranta, į kokį pavojų stato nelegalių lenktynių dalyvius ir nenori prisiimti atsakomybės dėl galimų tragiškų pasekmių. Nelegaliose lenktynėse jie yra pogrindyje ir niekas dėl kieno nors žūties ar traumos jų neapkaltins.
Be to, kai kuriems „drago“ mėgėjams patinka, kai juos iš nelegaliai surengtų lenktynių vaiko policijos pareigūnai. Kai analogiška problema buvo iškilusi Panevėžyje, Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos biuro viršininkas V. Mačėnas išsakė tokią mintį: ekstremaliam jaunimui labiau prie širdies nelegalios lenktynės, o ne pagal taisykles. Jis prisiminė, kaip netoli Panevėžio esančiame Paįstrio aerodrome buvo surengtos legalios traukos lenktynės, kuriose palenktyniauti legaliai nelabai daug jaunimo susirinko.
Pasigirdo nuomonių, kad pareigūnai galėtų dalyvauti nelegaliuose „draguose“ ir užtikrinti saugumą jo dalyviams. Tačiau, juk policijos paskirtis yra kovoti su viskuo, kas nelegalu ir kelia grėsmę visuomenės saugumui, tad nelegaliose traukos lenktynėse ji tikrai nedalyvaus. Bet visada padės jų rengėjams legaliai organizuotame renginyje.
kriminalai.com
šaltinis: Šiaulių aps. VPK info.
Cituojant ar platinant kriminalai.com informaciją būtina nuoroda į informacijos šaltinį.