„Įvertinus praėjusiais metais kontroliuotų grybų, uogų supirkimo, perdirbimo ir prekybos įmonių veiklą bei finansinius rodiklius, pastebimos teigiamos daugelio svarbiausių rodiklių šioje verslo srityje tendencijos, prie kurių, manome, prisidėjo ir taikytos mokesčių administravimo priemonės – šio sektoriaus pardavimai lyginant su 2010 m. padidėjo daugiau kaip 55 mln. litų“, — teigia Kauno AVMI viršininkas Gintautas Muznikas.
Atlikta analizė parodė, jog importo apimtys išaugo net 3,5 karto, ketvirtadaliu kilo pardavimai užsienyje, didėjo darbuotojų skaičius. Tačiau, nors vienam darbuotojui tenkantys pardavimai vidutiniškai išaugo daugiau kaip 50 tūkst. litų, vidutinis sąlyginis darbuotojo mėnesinis darbo užmokestis sumažėjo beveik 70 litų ir sudarė 1160 litų (neatskaičius mokesčių). Tai sudaro pagrindą įtarimams, kad kai kurių įmonių darbuotojams faktiškai mokamas darbo užmokestis nėra apskaitomas. Šio sektoriaus įmonių darbuotojai, per mėnesį supirkę grybų ir uogų už sumą, siekiančią nuo 30 iki 80 tūkst. litų, uždirbo vos pusę minimalios algos – 400 litų. Toks atlygis nepadengė net jų asmeniškai patirtų išlaidų, susijusių su miško gėrybių supirkimu.
Nustatyta ir kitų pažeidimų, pvz., bandoma prekiauti neįregistravus individualios veiklos, netinkamai tvarkoma buhalterinė apskaita, miško gėrybių rinkėjams supirkėjai neišduoda pinigų išmokėjimo kvitų. Pažymėtina, kad pinigų išmokėjimo kvitų neišdavimas yra vienas dažniausiai pasitaikančių pažeidimų superkant grybus ir uogas. Tokiu būdu supirkimo punktų darbuotojai neapskaito dalies gautų pajamų, apgaudinėja ne tik grybus bei uogas parduodančius gyventojus, bet ir darbdavį, nes atsakomybė už jų nuslėptas sumas ir nesumokėtus mokesčius tenka įmonei.
Alytaus AVMI atkreipia dėmesį, jog gyventojai, norintys legaliai verstis šia veikla turi registruoti individualią miško gėrybių supirkimo veiklą pagal pažymą.
„Grybavimo sezonui aktyviai ruošiasi tiek įmonės, tiek gyventojai. Alytaus AVMI jau užregistravo 35 asmenis, ketinančius vykdyti savarankišką miško gėrybių supirkimo veiklą, kiti domisi, konsultuojasi. Pažymėtina, kad superkant grybus ir uogas lauko sąlygomis, kasos aparatų naudoti nereikia, — sako Alytaus AVMI Mokestinių prievolių skyriaus vedėja, atliekanti viršininko funkcijas, Zita Jarmalienė.
Gyventojai, kurie renka ir parduoda pačių surinktas gėrybes, gali būti ramūs – tikrintojai jų netrukdys. VMI projektas „Grybų ir uogų prekyba“, vykdomas kartu su Lietuvos miško grybų ir uogų verslininkų asociacija, pradėtas įgyvendinti 2011 m. Jo tikslas — užtikrinti superkamų grybų ir uogų bei jų pardavimo pajamų apskaitymą rinkos kainomis, vykdyti neregistruotos veiklos ir mokesčių vengimo prevenciją.
kriminalai.com
šaltinis: VMI info.