[flagallery gid=102 name=Gallery]
Sukanka 10 metų, kai prie sienos su Baltarusija buvo įkurta Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Vilniaus rinktinės Kenos užkarda. Dešimtmetį skaičiuoja ir Kenos pasieniečių sėkmingai užtikrinama vadinamoji Kaliningrado tranzito schema.
Šioms progoms paminėti gegužės 10 d., penktadienį, pasieniečiai organizuoja iškilmingus renginius. Jie 10 val. prasidės Šv. Mišiomis Vilniaus rajono Kalvelių kaimo Dievo Gailestingumo bažnyčioje. Po jų šventės dalyviai pėsčiomis žingsniuos iki Kenos geležinkelio stotyje įsikūrusios pasieniečių užkardos.
11 val. aikštėje prie Kenos užkardos rikiuosis joje tarnaujantys pasieniečiai, rinksis svečiai iš Vidaus reikalų ir Užsienio reikalų ministerijų, policijos, geležinkelininkai ir kitų su VSAT bendradarbiaujančių institucijų pareigūnai, Vilniaus rajono savivaldos nariai, vietos bendruomenė, aplinkinių mokyklų pedagogai ir moksleiviai.
Čia vyks tarnyboje pasižymėjusių VSAT pareigūnų apdovanojimo ceremonija, o renginio dalyviai girdės pasisakymus apie Kaliningrado tranzito dešimtmetį bei tiek pat trunkantį Kenos pasieniečių darbą. Iškilmėse koncertuos Vidaus reikalų ministerijos reprezentacinis pučiamųjų orkestras, sugebėjimus demonstruos pasieniečių kinologų šunys. Šventės dalyvius pasieniečiai vaišins koše.
Nuo 2003-ųjų pasienyje su Baltarusija veikianti Kenos užkarda – specifinis Lietuvos VSAT padalinys. Ji kartu su prie sienos su Rusija veikiančia Kybartų užkarda užtikrina sklandų Rusijos piliečių vykimą tranzitu per Lietuvą į Kaliningrado sritį ir iš jos.
Prieš 10 metų įsigaliojo ir iki šiol efektyviai veikia unikalia vadinama Kaliningrado tranzito schema. Jos kūrimui, įdiegimui bei taikymui pradžią davė politiniai sprendimai tarp Europos Sąjungos ir Rusijos bei tarpvyriausybiniai Lietuvos susitarimai su Rusija.
Kenos užkardos pasieniečiai, nelygu sezonas, per dieną patikrina nuo 3 iki 5 į Lietuvą atvykstančių ir tiek pat iš jos išvykstančių tranzitinių traukinių. Iš viso tranzitu per Lietuvos teritoriją į Kaliningrado sritį ir atgal vyksta penki sąstatai – du iš Maskvos, po vieną iš Sankt Peterburgo, Adlerio ir Čeliabinsko.
Vadinamuoju tranzito mechanizmu per metus vidutiniškai pasinaudoja apie pusė milijono Rusijos piliečių. Tam buvo sukurta dviejų šalių atsakingas institucijas siejanti informacinė sistema, prie kurios yra prijungta keli tūkstančiai specializuotų traukinio bilietų pardavimo kasų visoje Rusijos teritorijoje.
Bet kurioje tokioje kasoje bilietą kelionei tranzitiniu traukiniu įsigyjančio Rusijos piliečio paso duomenys elektroniniu būdu yra perduodami Lietuvos pareigūnams. Šie per parą juos patikrina ir kiekvieno keleivio vardu išrašo supaprastinto tranzito geležinkeliu dokumentus. Juos į traukinius pristato ir keleiviams išdalina ypatingi Lietuvos konsulatų Rusijoje kurjeriai. Šie dokumentai atstoja įprastas vizas, bet nesuteikia teisės išlipti Lietuvos teritorijoje.
Į Lietuvą įvažiuojantys ar iš jos išvykstantys Rusijos piliečiai savo pasus bei minėtus tranzito dokumentus pateikia tikrinti Kenos bei Kybartų užkardų pasieniečiams.
Lietuvos teritorija 227 kilometrus važiuojančius tranzitinius sąstatus pasieniečiai kontroliuoja naudodamiesi moderniomis technologijomis – ant į Lietuvą įvažiavusių traukinių stogų yra pritvirtinami GPS prietaisai. Išvykstant tranzitiniam traukiniui iš Lietuvos VSAT pareigūnai šią įrangą, fiksuojančią vykimo kryptį, padėtį vietovėje bei traukinio greitį, nuima.
Jei tranzitinis traukinys dėl tam tikrų priežasčių sustoja, pavyzdžiui, praleisti kitą sąstatą, ar sulėtina greitį, pasieniečiai akimirksniu gauna tokią informaciją. Taip iškart galima imtis priemonių, kad iš sąstato neteisėtai neišliptų ir nepasišalintų asmenys, taip pat galima išsiaiškinti sustojimo priežastis. Pasieniečiai gali susisiekti su kolegomis iš teritorinių policijos įstaigų ir jų paprašyti imtis reikalingų veiksmų.
Be to, tokių traukinių kontrolę pasieniečiai vykdo ir iš oro, nes tranzitinius sąstatus nuo Kenos iki Kybartų arba atvirkščiai lydi VSAT Aviacijos rinktinės sraigtasparniai.
Dešimtmetį sėkmingai veikiančią Rusijos piliečių tranzito schemą nekart teigiamai yra įvertinę Europos Sąjungos institucijų atstovai bei įvairių užsienio šalių ekspertai.
kriminalai.com
šaltinis: VSAT info.
Cituojant ar platinant kriminalai.com informaciją būtina nuoroda į informacijos šaltinį.