Ketvirtadienį po dvi savaites trūkusios pertraukos Vilniaus apygardos teisme toliau buvo nagrinėjama vadinamosios „Lapinų“ nusikalstamos grupuotės baudžiamoji byla. Vienas liudytojų, sutikęs bendradarbiauti su teisėsaugos pareigūnais ir dėl to atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės, teismo posėdyje dalyvavo per atstumą – vaizdo konferencijos būdu. Toks metodas Vilniaus apygardos teisme panaudotas pirmą kartą jo istorijoje.
Valstybės saugomu liudytoju 36 metų Dmitrijus Jagela (dar neseniai jo pavardė buvo kitokia) tapo po to, kai sutiko duoti parodymus prieš buvusius savo bendrininkus. Jam pasirodžius didžiuliame ekrane, stovinčiame teismo posėdžių salėje, kaltinamųjų gretos nuošė. Teismui D. Jagela liudijo sėdėdamas Lietuvos kriminalinės policijos biuro kabinete priešais vaizdo kamerą. Prisistatęs davė priesaiką, kurioje nuskambėjo žodžiai „Ir tepadeda man Dievas“. Ekrane pasirodė ir rusų kalbos vertėja, turinti 20 metų darbo patirtį. Vieno iš kaltinamųjų advokato prašymu, vaizdo konferenciją užtikrinantis policijos pareigūnas, sukiodamas vaizdo kamerą, parodė, kad be šių trijų asmenų, kabinete daugiau nieko nėra.
Kaltinamieji garsiai reagavo, kai pasirodė, kad liudytojas gurkšnoja arbatą. Judri vaizdo kamera sudarė liudytojui galimybę matyti, kas iš teisėjų kolegijos jam užduoda klausimą. Posėdžių salė, nepasižyminti gera akustika, kaip paprastai nagrinėjant tokias bylas, buvo pilna. Be atgabentų bei atvykusių kaltinamųjų ir gausių konvojavimo tarnybos pajėgų, čia gausiai susirinko teisiamųjų giminių ir draugų, žiniasklaidos priemonių atstovų.
„Lapinų“ gaujos nariai kaltinami organizavę nusikalstamą susivienijimą, ginkluotą šaunamaisiais ginklais, vadovavę jam bei dalyvavę jo veikloje, neteisėtai disponavę labai dideliu narkotinių ir psichotropinių medžiagų kiekiu, šaunamaisiais ginklais ir šaudmenimis, laikę netikrus pinigus, neteisėtai įgiję asmens dokumentus ir juos laikę. Byla, kurią sudaro 58 tomai, teismui buvo perduota 2010 m. gruodžio 3 d.
Kaltinimai yra pateikti 27-iems asmenims, iš jų – ir šešioms moterims. Šiuo metu suimti tebėra septyni nusikaltėlių grupuotės nariai. Ketvirtadienį prasidėjusi liudytojo D. Jagelos apklausa bus tęsiama kitame posėdyje, kuris vyks birželio 14 dieną.
Baudžiamojo proceso kodekse numatyta, kad liudytojas, kuriam įstatymų nustatyta tvarka taikomos apsaugos nuo nusikalstamo poveikio priemonės, gali būti apklausiamas garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonėmis (BPK 279 str. 6 d.). Smulkiau šį būdą reglamentuoja Teisėjų tarybos 2012 m. vasario 3 d. nutarimas. Pasak šią bylą nagrinėjančios teisėjų kolegijos pranešėjo Arūno Kisieliaus, sudaryti liudytojui sąlygas parodymus duoti tiesiogiai nedalyvaujant teismo posėdyje buvo nutarta prokurorams gavus D. Jagelos prašymą. Jis nuogąstavo dėl savo saugumo, nes yra gavęs grasinimų susidoroti su juo bei jo šeima. Vilniaus apygardos teismo gegužės 10 dienos nutartimi buvo nuspręsta šį liudytoją apklausti vaizdo konferencijos būdu.
Ligi šiol vaizdo konferencija buvo taikoma Klaipėdos apygardos teisme nagrinėjant H. Daktaro baudžiamąją bylą. Tai, kas pas mus – naujiena, daugelyje šalių jau seniai naudojama. Teisėjas A. Kisielius minėjo, kad, tarkim, jį plačiai taiko Švedijos teismai, kai reikia apklausti toli gyvenančius ar įkalinimo įstaigoje esančius liudytojus. Neabejotina, kad, anksčiau ar vėliau, šis metodas plis ir mūsų šalyje – viskas priklausys tik nuo finansinių valstybės išgalių.
kriminalai.com
šaltinis: VAT info.