Lietuvos darbo biržoje surengtas konsultacinis pasitarimas su Lietuvos statybininkų asociacija. Jo metu buvo aptarta situacija darbo rinkoje ir trūkstamų darbuotojų rengimo galimybės statybos sektoriuje, darbo rinkos aktualijos – supažindinta su elektroninės darbo biržos privalumais darbdaviams, profesinio mokymo kuponų sistemos, paremtos trišaliu principu, panaudojimo galimybėmis ir kiti klausimai, praneša Lietuvos darbo birža. Renginio metu Lietuvos darbo birža ir Lietuvos statybininkų asociacija pasirašė atnaujintą bendradarbiavimo sutartį.
Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas Adakras Šeštakauskas, apžvelgdamas esamą situaciją statybos sektoriuje ir kalbėdamas apie perspektyvas, tvirtino, jog pats gyvenimas po krizės vėl privertė kalbėti apie kvalifikuotų darbuotojų trūkumą ir prašyti darbo biržos paramos bei kartu ieškoti sprendimų, kaip aprūpinti statybos sektorių reikalinga darbo jėga.
„Šiandienos realijos – nuo praeitų metų atsigaunantis statybos sektorius rodo, kad turime atsižvelgti į ekonomines augimo prognozes ir orientuotis į ilgalaikę perspektyvą sprendžiant sektoriaus problemas ypač kvalifikuotų darbuotojų klausimu. Atnaujinę partnerystės ryšius su Lietuvos darbo birža, tikimės šią problemą išspręsti daug greičiau”, – kalbėjo A.Šeštakauskas.
Lietuvos darbo biržos direktorius Vidas Šlekaitis pažymėjo, jog tęsiant bendradarbiavimą su asociacija numatoma rengti bendrus pasiūlymus vietos savivaldos institucijoms užimtumo klausimais, tikslines prevencines programas, numatančias laikino įdarbinimo ir kitas priemones papildomai remiamiems, taip pat atleidžiamiems žmonėms, keistis informacija ir organizuoti bendrus renginius užimtumo didinimo, socialinių nedarbo pasekmių mažinimo klausimais. LDB vadovas akcentavo būtinybę teritorinėms darbo biržoms atsižvelgti į darbdavių pageidavimus dėl kvalifikuotos darbo jėgos stygiaus, įvertinant šiandienos tendencijas darbo rinkoje.
LDB Darbo išteklių skyriaus vedėja Daiva Liugienė, pristatydama situaciją šalies darbo rinkoje, pabrėžė, kad nuo 2010 metų stebimas laisvų darbo vietų augimas statybos sektoriuje: pavyzdžiui, pernai jų įregistruota 2,5 karto daugiau nei 2009 metais (atitinkamai 26,2 tūkst. ir 10,3 tūkst.). Anot D.Liugienės, šiais metais didžiausias įsidarbinimo galimybes turi apdailininkai, plataus profilio statybininkai, betonuotojai, dažytojai, plytų mūrininkai, elektromonteriai ir kt.
Daugiausia darbo pasiūlymų fiksuojama Vilniuje – 2,5 tūkst., Kaune – 1,2 tūkst., mažiausiai – Tauragėje ir Marijampolėje – atitinkamai gauta 300 ir 400 darbo pasiūlymų iš statybos įmonių. Pernai teritorinės darbo biržos daugiausiai nusiuntė mokytis populiariausios apdailininko profesijos – 91, metalo suvirintojo ir pjaustytojo elektra bei dujomis – 60 bedarbių. Per keturis šių metų mėnesius į statybos sektoriaus įmones įdarbinta 8,5 tūkst. darbo ieškančių žmonių.
LDB Informacinių technologijų skyrių vedėjo pavaduotojas Martynas Storasta, supažindinęs su elektroninės darbo biržos darbdaviams galimybėmis, teigė, jog dabar jiems sudarytos sąlygos patiems skelbti ir redaguoti savo darbo pasiūlymus, ieškoti tinkamų kandidatų darbui, teikti siūlymus dalyvauti organizuojamose aktyviose darbo rinkos priemonėse, užsakyti darbo muges ieškant reikiamų darbuotojų ir pan.
UAB „Varėnos statyba“ direktorius Petras Vytautas Valentukevičius savo pasisakyme pabrėžė, kad rajonuose statomi valstybiniai butai didintų užimtumą ir mažintų nedarbą. „Beveik 70 proc. gyventojų kitose šalyse gyvena valstybiniuose butuose. Statydami tokius būstus, pritrauktume į rajonus ir jaunų specialistų, kurie dabar nenori išvykti iš savo gyvenamosios vietos, nes neturi kur gyventi. Tokiu būdu mažintume ir jaunų žmonių emigraciją. Statydami namus, mokėtume mažiau pašalpų“, – teigė P. V. Valentukevičius. Jis taip pat įsitikinęs, kad kvalifikuotos darbo jėgos kaime yra – jų įmonė išsprendė transporto klausimą ir dabar neturi problemų dėl darbuotojų.
UAB „Senovė“ direktorius Audrius Kolka buvo nustebintas dideliu darbo biržos teikiamų elektroninių paslaugų paketu ir, jo manymu, tai didelė konkurencija interneto darbo paieškos portalams. A. Kolka tvirtino, jog „kol nebus išspręstas atlygio už darbą klausimas, tol stovėsime vietoje, ir jaunimas važiuos į užsienį.“ Kaip sakė „Senovės“ direktorius, socialiai atsakingas verslas, darbuotojų motyvavimas – šiems dalykams darbdaviai turi skirti dėmesį, jei nori turėti kvalifikuotų darbuotojų. Apibūdinant statybos sektoriaus realijas ne vienas renginio dalyvis akcentavo renovacijos
neišnaudotas galimybes sprendžiant ne tik namų ilagalaikiškumo, taupymo, bet ir statybininkų užimtumo klausimus. Pirmą kartą Lietuvos darbo biržos ir Lietuvos statybininkų asociacijos bendradarbiavimo sutartis buvo pasirašyta 2001 metų rugpjūčio 21 dieną.
Nuo 2001– 2012 metais tarpininkaujant darbo biržai, statybos sektoriuje buvo įdarbinta apie 200 tūkst. ieškančių darbo žmonių. Daugiausia laisvų darbo vietų statybininkams registruojama Vilniaus, Kauno, Klaipėdos miestuose, mažiausiai – Birštono, Zarasų, Radviliškio, Kaišiadorių savivaldybėse.
Renginyje dalyvavo Lietuvos statybininkų asociacijos atstovai, statybos įmonių – UAB „Mitnija“, UAB „Varėnos statyba“, UAB „Senovė“, UAB „Vilniaus rentinys“, UAB „Promostas“ ir kt. vadovai, Lietuvos darbo biržos ir Alytaus TDB darbuotojai.
kriminalai.com
šaltinis: SAIDM info.