Lietuvos Aukščiausiasis Teismas: asmenvardžiai dokumentuose – lotyniškos abėcėlės raidėmis be diakritinių ženklų

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas

Byloje buvo sprendžiama dėl pareiškėjo teisės į originalią lenkų kilmės vardo ir pavardės rašybą. Pirmosios instancijos teismas jo pareiškimą tenkino iš dalies, tenkino reikalavimą dėl raidės „w“, tačiau atmetė reikalavimą dėl raidės „ł“ naudojimo. Apeliacinės instancijos teismas paliko šį sprendimą nepakeistą.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas nusprendė, kad Lietuvos Respublikos pilietis turi teisę į tai, kad jo vardas ir pavardė civilinės būklės akto įrašuose bei asmens dokumentuose būtų rašomi naudojant raidę „w“. Tačiau teismas atmetė pareiškimą dėl raidės „ł“ su diakritiniu ženklu naudojimo, nurodydamas, kad tokia rašyba neatitinka galiojančių teisės aktų reikalavimų.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas pabrėžė, kad šiuo metu galiojantis Asmens vardo ir pavardės rašymo dokumentuose įstatymas leidžia Lietuvos Respublikos piliečiams rašyti savo vardą ir pavardę lotyniškos abėcėlės raidėmis, bet be lietuvių abėcėlėje nesančių diakritinių ženklų. Tai reiškia, kad tokios raidės kaip „w“, „x“ ar „q“ gali būti naudojamos, tačiau diakritiniai ženklai, tokie kaip „ł“, „ń“ ar „ř“, nėra leidžiami.

Kasacinis teismas pažymėjo, kad Konstitucinis Teismas yra pripažinęs, jog tokia teisinė reguliavimo tvarka neprieštarauja Konstitucijai ir užtikrina tinkamą pusiausvyrą tarp lietuvių valstybinės kalbos principo ir pagarbos asmens tapatybei. Nors pareiškėjas teigė, kad diakritinių ženklų draudimas riboja jo teisę į asmenvardžio autentiškumą ir neatitinka tautinių mažumų apsaugos standartų, kasacinis teismas konstatavo, kad toks ribojimas pagrįstas valstybinės kalbos apsauga ir nėra perteklinis ar neproporcingas.

Ši Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

Šio pranešimo tikslas – informuoti visuomenę apie kasacinio teismo nagrinėjamas bylas ir jose sprendžiamus teisės aiškinimo ir taikymo klausimus. Tai nėra oficialus Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutarties tekstas. Pranešimas neatspindi visos nutartyje išdėstytos teisinės argumentacijos, juo negali būti remiamasi kaip bylų nagrinėjimo teisės šaltiniu.

Kriminalai.com

Informacijos šaltynis:

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas