Lietuvos advokatų patirtis – žmogaus teises ginančių teisės ekspertų grupei iš Baltarusijos

teisePadėdama Lietuvos valstybei įgyvendinti jos vadovų deklaruotą įsipareigojimą paremti Baltarusijos žmogaus teisių gynėjus bei demokratines vertybes, Lietuvos advokatūros vadovybė priėmė iš kaimyninės šalies atvykusius 16 žmogaus teisių ekspertų, advokatų ir teisininkų, taip pat akademikų, kurie dalyvauja politiniuose procesuose pasisakydami apie autoritarinio režimo pažeidimus žmogaus teisių srityje. Svečiams iš Baltarusijos skaityta paskaita „Advokatų teisės ir įsipareigojimai“.

Susitikime analizuotas prokurorų ir advokatų procesinių vaidmenų lygiateisiškumas, ypatingas dėmesys skirtas procesinių teisių kaip žmogaus teisių aptarimui, domėtasi, kaip Lietuvoje užtikrinamas advokatūros ir teisminės valdžios nepriklausomumas. Advokatų tarybos vadovai – pirmininkas Virginijus Leonas Papirtis ir jo pavaduotoja Liudvika Meškauskaitė – papasakojo, kaip įgyvendinamos mūsų šalies teisės aktuose įtvirtintos visų proceso dalyvių, ne tik kaltinamojo ar įtariamojo, bet ir nukentėjusiųjų, civilinio ieškovo, civilinio atsakovo ir jų atstovų, taip pat liudytojų, kitų proceso dalyvių teisės. Svarbiausias Lietuvoje galiojantis principas yra kiekvieno žmogaus teisė į teisingą teismą, įskaitant greitą ir teisėtą procesą bei veiksmingą gynybą.

„Lietuvos Baudžiamajame kodekse galioja kaltinimo ir gynybos šalių rungtyniškumo principas. Šis principas gali ir turi būti suprantamas kaip nerašyta taisyklė tiek advokatui, tiek prokurorui aktyviai naudotis savo procesinėmis teisėmis“, – sakė V. L. Papirtis. Pasak advokatūros vadovo, svarbu nepamiršti, kad kiekvieną teisę lydi pareiga, o piktnaudžiavimas savo teisėmis neišvengiamai pažeidžia kitų asmenų teises.

Diskusijoje su Baltarusijos ekspertais pažymėta, jog tam, kad piliečiai galėtų realizuoti teisės aktuose reglamentuotas teises, teisėjai, advokatai, ikiteisminio tyrimo pareigūnai ir prokurorai privalo tiek sudaryti visas sąlygas numatytų teisių praktiniam realizavimui, tiek imtis priemonių pašalinti nustatytus pažeidimus.

Susitikimo pabaigoje jo dalyviai išreiškė susirūpinimą, jog nors žmogaus teisėms pastaruoju metu daug dėmesio skiriama visoje Europoje, Lietuvoje ir kitose šalyse neretai galima stebėti ir politinių žaidimų bei spekuliacijų šia tema.

kriminalai.com

šaltinis: Lietuvos advokatūros info.