Kodėl svarbu paženklinti auginamus ūkinius gyvūnus?

Kodėl svarbu, kad visi ūkiniai gyvūnai būtų paženklinti? Toks reikalavimas nustatytas, siekiant užtikrinti gyvūnų užkrečiamųjų ligų prevenciją ir kontrolę. Taip lengviau nustatomas ligos šaltinis, bei galimi sergančių gyvūnų kontaktai su kitais ūkiniais gyvūnais. Individuali ženklinimo sistema leidžia stebėti ūkinių gyvūnų judėjimą, juos pardavus ar perkeliant į kitą laikymo vietą, taip pat siekiant užtikrinti tiesioginių išmokų administravimą.

„Ženklinimas šiandien yra ne tik būtinybė, bet ir nauda ūkininkui bei vartotojui. Siekiant užtikrinti visuomenės sveikatą ir maisto saugą, ūkinių gyvūnų ženklinimas yra viena svarbiausių visos atsekamumo sistemos grandžių. Pagal gyvūno numerį galima rasti savininką gyvūnui pasiklydus ar jį pavogus, plėšrūnų užpuolimo atvejais. Ženklintus gyvūnus galima apdrausti nuo nelaimingų atsitikimų, tokių kaip gaišimas, vagystės ir kt.“, – teigė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus vyriausiasis veterinarijos gydytojas Vidas Charašauskas.

Pasak veterinarijos gydytojo, kiekvienas laikytojas privalo ženklinti ir registruoti laikomus ūkinius gyvūnus, tvarkyti jų apskaitą. Laikymo vietose privaloma ženklinti ir registruoti avis, ožkas, arklinių šeimos gyvūnus, kiaules (kiaulės gali būti ženklinamos prieš jas perkeliant) ir kitus laikomus ūkinius gyvūnus. „Neseniai Jonavos rajone laukiniai žvėrys ar valkataujantys šunys sudraskė dvi ūkininko avis. Ūkininkui panorus pasinaudoti kompensacijomis už prarastus gyvūnus, paaiškėjo, kad avys nebuvo paženklintos ir registruotos, todėl kilo problemų tvarkant dokumentus. Įprastu atveju priklausanti kompensacija, šiuo atveju gali būti ir nesumokėta, todėl kiekvienas ūkininkas privalo laiku pasirūpinti savo gyvulių ženklinimu ir registracija,“ – pabrėžė V. Charašauskas.

Gyvūnų ženklinimo ir registravimo paslaugas teikia privatūs veterinarijos gydytojai bei asmenys, išklausę mokymo kursą ir turintys Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos išduotą dokumentą, suteikiantį teisę užsiimti šia veikla.

Už netinkamą apskaitos dokumentų pildymą, pavėluotą ženklinimą ar informacijos apie gyvūnų judėjimą (pirkimą, pardavimą, prieauglio atsivedimą ir kt.) pateikimą, kitus ženklinimo ir registravimo pažeidimus teisės aktų nustatyta tvarka atsako patys gyvūnų laikytojai. Gyvūnų gerovės ir kitų reikalavimų laikymąsi tikrina Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai.

Galvijų pasus išduoda bei Gyvulių registro kompiuterinę duomenų bazę administruoja valstybės įmonė Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras (ŽŪIKVC) (V.Kudirkos 18, Vilnius, tel. (8- 5) 266 0601, faksas (8-5) 266 0609, el. paštas: info@vic.lt.).

Galvijų ženklinimas ir registravimas

Galvijų prieauglis ženklinamas įsagais į abi ausis per 7 dienas nuo atvedimo. Paženklinus galviją, užpildoma speciali pranešimo forma (GŽ-2) ir per 7 d. nuo prieauglio atvedimo pateikiama teritorinei valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai.

Avių ir ožkų ženklinimas ir registravimas

Avių ir ožkų prieauglis ženklinamas įsagais į abi ausis per 6 mėn. nuo atvedimo. Paženklinus gyvulį, užpildoma speciali pranešimo forma (GŽ-2) ir ne vėliau kaip per 6 mėn. nuo atvedimo pateikiama teritorinei valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai. Jei gyvulį iki 6 mėn. amžiaus ruošiamasi išvežti į kitą laikymo vietą, jis turi būti paženklintas ir užregistruotas iki išvežimo.

Kiaulių ženklinimas

Kiaulės ženklinamos prieš išvežant iš jų laikymo vietos. Kiaulių ženklinimui naudojami ausų įsagai su visai bandai bendru numeriu. Įsagai segami į vieną gyvulio ausį. Į skerdyklą vežamos kiaulės gali būti ženklinamos tatuiruote su bandos numeriu. Išvežus (taip pat atsivežus) kiaules, gyvulių laikytojai per 7 dienas turi informuoti teritorinę valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą, užpildydami pranešimo formą (GŽ-2).

Arklinių šeimos gyvūnų registravimas ir ženklinimas

Arklinių šeimos gyvūnai duomenų bazėje registruojami individualiu numeriu, pateikus veislininkystės tarnybos ar kito paslaugų teikėjo užpildytą AŽ-1 formą. Savininkai ar augintojai arklinių šeimos gyvūnus privalo ženklinti mikroschemomis ir užregistruoti juos iki gyvūno atvedimo metų gruodžio 31 d. arba per 6 mėn. nuo atvedimo dienos. Daugiau informacijos apie ūkinių gyvūnų ženklinimą galite rasti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos interneto svetainėje, čia.

Kitų gyvūnų rūšių ženklinimas

Neabejotina ūkinių gyvūnų ženklinimo nauda, bet taip pat labai svarbu suženklinti ir gyvūnus augintinius, nes kartais tai būna vienintelis būdas grąžinti pasiklydusį šunį ar katę šeimininkui. Nuo 2011 m. liepos 3 d. augintinius privaloma identifikuoti poodinėmis  mikroschemomis, jei ketinama su jais keliauti į kitas Europos Sąjungos valstybes ar trečiąsias šalis. Būtinus kelionėms gyvūnų augintinių pasus, dokumentus apie sveikatos būklę ir atliktus privalomus vakcinavimus išduoda bei ženklina mikroschemomis privatūs veterinarijos gydytojai.

Radus priklydusį, galimai benamį šunį ar katę, reikėtų informuoti Savivaldybę ar pagal galimybes nugabenti į arčiausiai esančius veterinarinį patvirtinimą turinčius gyvūnų globos namus, kurių sąrašą galima rasti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos interneto svetainėje, čia. Gyvūnų identifikavimo priemonių skaitytuvus turi gyvūnų globos namai ir dauguma veterinarijos gydyklų.

kriminalai.com

šaltinis: VMVT info.

Posted Under
Be kategorijos