„Lietuva ne tik pasisako už didesnį NATO vaidmenį energetinio saugumo klausimais, bet ir yra pasiruošusi konkrečiais darbais prisidėti prie Aljanso pajėgumų plėtojimo“, – NATO Energetinio saugumo centro, veiksiančio Lietuvoje, steigimo dokumentų pasirašymo proga sakė krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė.
Ministrės R. Juknevičienės teigimu, Lietuvos pastangomis energetinio saugumo klausimas vis labiau įtraukiamas į NATO darbotvarkę. Gegužės mėnesį Čikagoje susitikę NATO vadovai priėmė deklaraciją, kurioje išsakė paramą Lietuvoje steigiamam Energetiniam saugumo centrui.
Pasak ministrės, NATO Energetinio saugumo kompetencijos centras ypač didelį dėmesį skirs karininkų švietimui ir pratyboms, siekdamas, kad energetinio saugumo užtikrinimas būtų įtrauktas į kasdienį gynybos planavimo procesą. „Vilniuje steigiamo NATO kompetencijos centro veikla bus orientuota į realius sąjungininkų karinių pajėgų poreikius: energetinio efektyvumo kariuomenės dislokacijos vietose didinimą, alternatyvių šaltinių paiešką misijose ir operacijose, naujų technologijų taikymą ir kt.“, – sakė ministrė.
NATO Transformacijos vadavietėje Norfolke (JAV) liepos 10 dieną Energetinio saugumo kompetencijos centro steigimo dokumentus pasirašė Lietuvos, Latvijos, Turkijos ir Italijos įgalioti kariniai atstovai. Centro steigimo dokumentų pasirašymo ceremonijoje taip pat dalyvavo Estija ir Prancūzija, kurios baigia vidines įgaliojimų derinimo procedūras ir steigimo dokumentus pasirašys artimiausiu metu. NATO vardu dokumentus pasirašė vyriausiojo NATO pajėgų vado transformacijai pavaduotojas generolas Mieczysławas Bieniekas.
JAV ketina prisijungti kai tik bus baigtos kompetencijos centro akreditavimo procedūros. NATO energetinio saugumo centras steigiamas šiuo metu Lietuvoje veikiančio Energetinio saugumo centro prie Užsienio reikalų ministerijos pagrindu, išplečiant pastarojo veiklą, pertvarkant jį į NATO kompetencijos centrą ir suteikiant jam NATO tarptautinės karinės organizacijos statusą. Tikimasi, kad šį statusą NATO Šiaurės Atlanto taryba kompetencijos centrui suteiks iki šių metų pabaigos ir taip užbaigs formalias akreditavimo procedūras.
NATO kompetencijos centras įsikurs Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje. Tarptautinį personalą sudarys atstovai iš visų kompetencijos centro veikloje dalyvaujančių šalių.
Centrui vadovaus Lietuvos krašto apsaugos ministerijos deleguotas karininkas, KAM centrui taip pat skirs penkis specialistus ir administracinį personalą. Vieną ekspertą į NATO Energetinio saugumo kompetencijų centrą deleguos ir Lietuvos užsienio reikalų ministerija. Planuojama, kad 2013–2014 metais savo ekspertus dirbti centre deleguos ir kitos šalys steigėjos arba šalys, kurios pareikštų norą prisijungti prie centro veiklos.
NATO kompetencijos centro veiklos išlaidos bus finansuojamos iš bendro NATO kompetencijos centro biudžeto, kurį sudarys visų šalių steigėjų įnašai, priklausantys nuo deleguojamų ekspertų skaičiaus.
NATO Energetinio saugumo kompetencijos centrui keliami šie esminiai uždaviniai: remti karinių pajėgumų plėtros procesą, karinių misijų veiksmingumą ir operacinį suderinamumą, teikti kvalifikuotą ir savalaikę ekspertinę paramą energetinio saugumo klausimais.
Centras analizuos energetinio saugumo ir kritinės energetikos infrastruktūros apsaugos aspektus, teiks rekomendacijas ir pasiūlymus dėl operacinio energetinio saugumo, alternatyvių energijos šaltinių pritaikymo karyboje bei gamtai draugiškų ir efektyvių karinių pajėgumų plėtros, įsitrauks į mokymus ir pratybas.
kriminalai.com
šaltinis: KAM info.