Nuo 2012 m. gegužės 1 d. įsigaliojo naujos Pramoginių įrenginių naudojimo ir priežiūros taisyklės (toliau – Taisyklės) (Žin., 2012, Nr. 17-788), kurios taikomos pramoginiams įrenginiams, nurodytiems Įgaliotų įstaigų prižiūrimų ir valstybės registre registruojamų potencialiai pavojingų įrenginių (nurodant jų parametrus) sąrašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2004 m. lapkričio 9 d. įsakymu Nr. A1-246 (Žin., 2004, Nr. 166-6070), 6 punkte. Pasivažinėjimo atrakcionų saugaus naudojimo taisyklės DT 9-00 nuo š.m. gegužės 1 dienos neteko galios (Žin., 2012, Nr. 44-2193).
Už pramoginiais įrenginiais keleiviams ar lankytojams teikiamų paslaugų saugumą ir kokybę atsako pramoginio įrenginio savininkas. Už išnuomoto (suteikto naudotis) pramoginio įrenginio techninę būklę ir saugų jo naudojimą taip pat atsakingas pramoginio įrenginio savininkas, jei kitaip nenustatyta nuomos (panaudos) sutartyje.
Jei, įvykus incidentui, avarijai ar nelaimingam atsitikimui, nukenčia aptarnaujantis personalas (darbuotojai), pramoginio įrenginio savininkas privalo pranešti Valstybinei darbo inspekcijai, o kai dėl pramoginio įrenginio avarijos ir jos pasekmių nelaimingo atsitikimo metu nukenčia keleiviai ir lankytojai – Valstybinei ne maisto produktų inspekcijai ir Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai.
Pramoginio įrenginio savininkas, prieš pradėdamas montuoti pramoginį įrenginį, privalo gauti savivaldybės tarybos nustatyta tvarka išduodamą leidimą teikti paslaugas pramoginiais įrenginiais. Visi pramoginiai įrenginiai (atrakcionai) privalo būti sumontuojami, išmontuojami ir naudojami vadovaujantis gamintojo nurodymais, pateiktais naudojimo ir priežiūros instrukcijose. Jie įrengiami pagal įrengimo projektą, parengtą vadovaujantis standartų, techninių specifikacijų ir Taisyklių nuostatomis, įvertinant gamintojo nustatytus reikalavimus, tam tikslui skirtose vietose, turint sklypo savininko (bendraturčių) ar teisėto jo naudotojo (naudotojų) sutikimą.
Pramoginis įrenginys pripažįstamas tinkamu saugiai naudoti, kai įgaliotos įstaigos ekspertas, atlikęs pramoginio įrenginio techninės būklės patikrinimą, pateikia išvadą, kad jis yra tinkamas saugiai naudoti ir įrašo atitinkamą įrašą pramoginio įrenginio naudojimo dokumentų byloje (pramoginio įrenginio pase).
Iš vienos vietos į kitą pervežamų ir/ar laikinam naudojimui į Lietuvą įvežamų atrakcionų savininkas, sumontavęs juos naujoje vietoje, privalo gauti įgaliotos įstaigos išvadą, kad konkretus įrenginys yra tinkamai sumontuotas ir saugus naudoti bei, esant atitinkamam įrašui naudojimo dokumentų byloje, įregistruoti jį Potencialiai pavojingų įrenginių valstybės registre kaip laikinai naudojamą įrenginį planuojamam naudoti šioje vietoje laikotarpiui. Potencialiai pavojingų įrenginių valstybės registre neregistruotus atrakcionus naudoti draudžiama.
Prieš pradedant naudoti pramoginį įrenginį, jo naudojimo kontrolei ir nuolatinei priežiūrai organizuoti savininkas turi paskirti Mokymo ir atestavimo darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais bendrųjų nuostatų (Žin., 2011, Nr. 76-3683) nustatyta tvarka išmokytą ir atestuotą pramoginių įrenginių priežiūros meistrą ir pramoginio įrenginio operatorių (kai reikia – ir operatoriaus padėjėją). Tais atvejais, kai šie darbuotojai reikiamų žinių ir įgūdžių yra įgiję kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje, jie turi pateikti tai įrodančius dokumentus.
Naudojamas pramoginis įrenginys turi būti aiškiai paženklintas, pritvirtinus identifikacinę plokštelę, kuri negali būti nuimta per visą pramoginio įrenginio naudojimo laikotarpį. Pramoginių įrenginių naudojimas turi būti organizuojamas laikantis priešgaisrinės saugos, aplinkos apsaugos, higienos, vietos savivaldos institucijų ir kitų teisės aktų reikalavimų.
Svarbu:
- Pramoginiai įrenginiai neturi būti naudojami esant nepalankioms oro sąlygoms, kurios gali turėti įtakos jų veikimui, t.y. jų stabilumui ir keleivių saugumui.
- Šalia pramoginių įrenginių esanti teritorija, kurioje lankytojams stovėti nėra saugu, turi būti aptverta ir pažymėta.
- Gerai matomoje vietoje turi būti įrengti įspėjamieji ženklai ir valstybine kalba parašyti įspėjimai, aiškiai ir suprantamai nurodantys visus apribojimus, kam nebus leidžiama naudotis pramoginiais įrenginiais.
- Evakuacijos maršrutai, draudimai naudotis įrenginiais arba teisės naudotis įrenginiais apribojimai turi būti nurodomi gerai matomomis iškabomis.
- Eksploatavimo metu, pasireiškus sutrikimams, pvz., dingus elektros maitinimui, atrakcionus turi būti įmanoma saugiai sustabdyti.
- Elektriniai apsauginiai įrenginiai turi būti įrengti taip, kad įvykus klaidai (vidinei arba išorinei), išliktų veiksmingi, arba turėtų būti numatytos kitos priemonės, kad įrenginys keleiviams būtų saugus.
- Pramoginį įrenginį naudojant tamsoje, būtina numatyti avarinius išėjimus, kurie būtų be kliūčių ir turėtų avarinį apšvietimą.
- Kiekvieną kartą prieš įjungiant/paleidžiant atrakcioną, jį prižiūrintys asmenys turi pritvirtinti (uždaryti) keleivių apsaugos ir uždarymo įrenginius (lankus, diržus, pririšamuosius diržus ir t.t.) bei patikrinti jų veiksmingumą; iki važiavimo pabaigos jie turi būti uždaryti. Atrakcionai su automatiniu keleivių apsaugos įrenginių fiksatoriumi gali būti paleisti tik tada, kai prižiūrintis personalas įsitikina, kad lankai tvirtai laikosi ant kūno ir yra užfiksuoti.
Pramoginiais įrenginiais naudojantis vaikams, galioja šios nuostatos:
- Atrakcionais, išskyrus atrakcionus vaikams, vaikai iki 8 metų gali naudotis tik lydimi suaugusiųjų. Atrakcionais, kuriuose dėl jų konstrukcijos būtina, kad keleiviai patys pasirūpintų savo saugumu, pvz., tvirtai laikydamiesi, vaikai iki 6 metų negali naudotis net ir lydimi suaugusiųjų. Greitai judančiais atrakcionais vaikai iki 4 metų negali naudotis net ir lydimi suaugusiųjų.
- Sūpynėmis, kuriomis supantis galima persiversti per galvą, ir atrakcionais su kabinomis (sėdynėmis), kuriose sėdėdami lankytojai laikinai būna galva žemyn, vaikai iki 14 metų naudotis negali.
- Lakūnų karuselėmis vaikai iki 6 metų naudotis negali, o vaikai nuo 6 iki 10 metų gali naudotis tik tada, jeigu karuselėje yra įrengtos ypatingosios saugos priemonės, pvz., uždarymo grandinės, neleidžiančios vaikui iškristi.
- Pramogų įrenginių su judinamais pėsčiųjų takais, laiptais ir panašiais konstrukciniais elementais vaikai iki 10 metų lankyti negali.
- Vaikai iki 4 metų gali naudotis tik tomis vaikų transporto priemonių karuselių transporto priemonėmis, kurių sėdynės yra atitvertos.
- Vaikams skirtais atrakcionais gali naudotis tik vaikai.
Savininkas privalo užtikrinti, kad atsiradus pramoginio įrenginio naudojimo sutrikimams, gedimams ar kitiems pavojų keliantiems veiksniams, dėl kurių gali įvykti avarija arba nelaimingas atsitikimas, arba nustačius, kad darbuotojai nevykdo arba neteisingai vykdo gamintojo instrukcijas, pažeidžia darbų technologiją, nesilaiko teisės aktų reikalavimų, pramoginio įrenginio naudojimas būtų nedelsiant sustabdytas ir atnaujintas tik pašalinus pavojaus priežastis. Pramoginio įrenginio nuolatinės priežiūros metu ar techninės būklės tikrinimo metu nustačius, kad gali įvykti pramoginio įrenginio avarija, galinti kelti pavojų keleivių, darbuotojų ir kitų žmonių sveikatai, gyvybei, turtui ar aplinkai, užtikrinti, kad pramoginis įrenginys būtų pradėtas naudoti tik pašalinus nustatytus trūkumus.
kriminalai.com
šaltinis: VMI info.