Į Švedijos teisėsaugos pareigūnų klausimus liudytojas iš Lietuvos atsakinėjo telefonu

liuditojas telefonuKlaipėdos apygardos prokuratūroje jau antrąkart  sėkmingai  įvykdytas teisinės pagalbos prašymas – telefonu atlikta tiesioginė tarpvalstybinė liudytojo apklausa: Klaipėdoje esantis Lietuvos Respublikos pilietis apklaustas narkotikų kontrabandos byloje,  kuri šiuo metu nagrinėjama Varmlands (Švedija)  apygardos teisme.

Klaipėdos rajono gyventojas, vilkiko vairuotojas, šių metų vasario mėn.  iš Olandijos į Norvegiją gabeno vaistų krovinį. Kartu su kroviniu buvo vežami ir sūrio pavyzdžiai. Pasienyje su Švedija muitininkai, patikrinę krovinį, tarp sūrių aptiko paslėptą  130 kg  kanapių siuntą.

Dėl to Švedijoje buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas, įtarimai dėl  narkotikų kontrabandos pareikšti vienam iš tarptautinių pervežimų  firmos darbuotojui, kuris šiuo metu ir yra teisiamas Varmlands apygardos teisme. Vilkiko  vairuotojas byloje pripažintas liudytoju.

Lietuvio liudytojo tiesioginėje apklausoje telefonu, kuri užtruko daugiau nei pusantros valandos, dalyvavo Klaipėdos apygardos prokuratūros Valdymo kontrolės ir analizės skyriaus vyriausioji prokurorė Margarita Šniutytė – Daugėlienė.
„Daugiausia  klausimų liudytojui uždavė prokuroras ir kaltinamojo advokatė, o teisėjas labiau  atliko moderatoriaus vaidmenį “, – sakė   jau antrąjį tokį teisinės pagalbos prašymą – tiesioginę telefoninę liudytojo apklausą –  šiemet sėkmingai  įvykdžiusi prokurorė.

Pasak prokurorės,  Lietuva šiuo metu gali būti tik vykdančiąja valstybe, t. y. mūsų šalies teisinės institucijos gali  tik vykdyti kitų valstybių prašymus atlikti tokias apklausas, o būti tokių prašymų iniciatore – negali.

Tačiau prokuratūros iniciatyva jau yra parengtos LR Baudžiamojo proceso kodekso (BPK) pataisos, tarp kurių numatyta ir minėta norma. Jos priėmimas, prokurorės nuomone, padėtų  Lietuvos pareigūnams sėkmingiau tirti  tokias  bylas,  kaip, pavyzdžiui,  prekyba žmonėmis ir pan., kuriose sunku prisikviesti į Lietuvos teismus atvykti  liudyti į užsienį išvykusius ir ten gyventi  pasilikusius lietuvius, tačiau kurių parodymai yra labai svarbūs. Seimui priėmus  minėtą  BPK pataisą,  tokius  liudytojus, gyvenančius užsienyje,  Lietuvos pareigūnai, kaip ir jų kolegos kitose Europos Sąjungos šalyse, galėtų tiesiogiai apklausti  telefonu.

šaltinis: Klaipėdos apygardos prokuratūros info.