Daugėja gyvūnų apkandžiotų žmonių

Panevėžio visuomenės sveikatos centras praneša, kad padaugėjo asmenų, apkandžiotų įvairių gyvūnų, ypač šunų. Centro duomenimis, per 2-ąjį šių metų ketvirtį dėl įvairių gyvūnų įkandimų, apseilėjimų, įdrėskimų ar kitokio kontakto su gyvūnais medicinos pagalbos kreipėsi 102 Panevėžio miesto ir rajono gyventojai, kai 2012 metais per tą patį laikotarpį – 82. Pasiutligės imunoprofilaktika skirta atitinkamai 39 proc. ir 63 proc. nukentėjusių asmenų. Praėjusiais metais Panevėžio apskrityje, nukentėję nuo įvairių laukinių ir naminių gyvūnų, medicinos pagalbos kreipėsi 499 asmenys.

Nuo 2006 metų šalyje vykdoma laukinių gyvūnų vakcinacija nuo pasiutligės. Pastaraisiais metais stebimas gyvūnų sergamumo pasiutlige mažėjimas. Lietuvoje registruojami tik pavieniai gyvūnų užsikrėtimo atvejai, tačiau reikia neprarasti budrumo ir kuo greičiau kreiptis medicininės pagalbos, nukentėjus nuo užsikrėtusio ar galimai užsikrėtusio pasiutlige gyvūno.

Primename, kad pasiutligė yra ūmi, mirtina virusinė užkrečiamoji liga, kuri sukelia galvos ir stuburo smegenų uždegimą. Žmonės pasiutlige užsikrečia pasiutusiam gyvūnui įkandus arba apseilėjus sužalotą odą, gleivinę. Iš sergančio gyvūno didelis viruso kiekis išskiriamas su seilėmis.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad labai pavojinga, kai pasiutę laukiniai gyvūnai giliai sukandžioja žmogui veidą, jam būdingas trumpesnis inkubacinis periodas ir didesnis pavojus susirgti pasiutlige.

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2002 m. kovo 4 d. įsakymu Nr. 101 „Pasiutligės imunoprofilaktikos ir būtinosios medicinos pagalbos teikimo bei epidemiologinės priežiūros tvarka“ (Žin., 2002, Nr. 27-967), pasiutligės imunoprofilaktika ir būtinoji medicinos pagalba atliekama asmenims, kurie buvo sužaloti ar apseilėti žinomų ar nežinomų gyvūnų. Taip pat pasiutligės imunoprofilaktika vykdoma tiems asmenims, kurie susižalojo, teikdami veterinarinę pagalbą gyvūnams bei apdorodami skerdenas ar skrosdami nuo pasiutligės kritusius gyvūnus. Profilaktiniai skiepijimai nuo pasiutligės atliekami asmenims, kuriems dėl profesinės veiklos yra grėsmė užsikrėsti pasiutlige.

Asmenims, nukentėjusiems nuo įvairių gyvūnų apkandžiojimų, įdrėskimų ar apseilėjimų, Centro specialistai rekomenduoja sužeistą vietą nuplauti vandeniu su muilu, dezinfekuoti ir kuo greičiau kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą. Svarbu atminti, kad skiepai yra vienintelis pasiutligės profilaktikos būdas, kai apkandžioja sergantis ar nežinomas gyvūnas. Pasiutligės profilaktikos kursui skiepijamos penkios vakcinos dozės: 0, 3, 7, 14, 28 dieną nuo įkandimo ar sužalojimo. Pasiutligės imunobiologinių preparatų pirmąją dozę atlieka paskyręs gydytojas. Likusias pasiutligės imunobiologinių preparatų paskirtas dozes atlieka paskyręs gydytojas arba paskyrimas tęsiamas kitoje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje.

kriminalai.com

šaltinis: Panevėžio VSC info.

Cituojant ar platinant kriminalai.com informaciją būtina nuoroda į informacijos šaltinį.

Posted Under
Be kategorijos