Po ilgai trukusio bylos nagrinėjimo įvairių instancijų teismuose Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė nuteistosios Jolantos Butėnaitės kasacinį skundą ir paliko galioti Vilniaus apygardos teismo š. m. gegužės 6 d. priimtą nuosprendį. Pagal jį minėta pilietė už apgaule įgytą valstybei priklausančią žemę buvo nuteista laisvės atėmimu ketveriems metams, tačiau pritaikius Amnestijos įstatymą J. Butėnaitė nuo bausmės atlikimo atleista.
Buvo nustatyta, kad nuteistoji, siekdama neatlygintinai įgyti Vilniuje esantį laisvos valstybinės žemės fondo didelės vertės žemės sklypą, suklastojo Lietuvos valstybinio archyvo pažymėjimą. Jame buvo įrašai apie neva iki 1940 m. turėtą žemę. Taip pat buvo suklastoti ir kiti reikalingi valstybinių įstaigų dokumentai. Jie buvo pateikti teismui juridiniam faktui nustatyti, o vėliau Vilniaus apskrities viršininko sprendimu buvo atkurtos nuosavybės teisės.
2008 m. kovo 21 d. Vilniaus miesto 3-asis apylinkės teismas buvo priėmęs išteisinamąjį nuosprendį J. Butėnaitės atžvilgiu, tačiau prokurorai su tokiu teismo sprendimu nesutiko.
Buvęs generalinis prokuroras Algimantas Valantinas, gindamas viešąjį interesą, buvo kreipęsis į Vilniaus apygardos teismą, prašydamas pripažinti negaliojančiais administracinius aktus, kuriais J. Butėnaitei buvo neteisėtai atkurta nuosavybė, bei sandorius. Taip pat prašė taikyti restituciją ir valstybei grąžinti neteisėtai pagrobtas žemes.
Š. m. gegužės 6 d. Vilniaus apygardos teismas panaikino Vilniaus miesto 3-ojo apylinkės teismo priimtą sprendimą ir priėmė apkaltinamąjį nuosprendį. J. Butėnaitė buvo nuteista laisvės atėmimu ketveriems metams, taip pat nuspręsta iš jos išieškoti 143 tūkst. Lt konfiskuotiną pinigų sumą, lygią nusikalstamu būdu gautų ir vėliau parduotų žemės sklypų pardavimo kainai.
Pasak valstybinį kaltinimą byloje palaikiusios Vilniaus miesto apylinkės prokuratūros prokurorės Julijos Jolitos Kryževičienės, J. Butėnaitė už analogiškas veikas jau buvo teista 2004 metais. Jai buvo skirta laisvės atėmimo (4,3 m.) bausmė, tačiau teismui pritaikius Amnestijos įstatymą kaltinamoji nuo jos buvo atleista.
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo priimta nutartis yra galutinė ir neskundžiama.
šaltinis: Generalinės prokuratūros info.