Cigarečių kontrabandos vėjai pasisuko iš Baltarusijos

cigaretes akcizasPernai pasieniečiai sulaikė 6 proc. daugiau kontrabandinių cigarečių pakelių nei 2010 m. Svarbiausia tendencija, Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) fiksuojama pastaruoju metu, yra žymiai išaugę iš Baltarusijos gabenamų kontrabandinių rūkalų srautai ir smarkiai sumažėję tokių cigarečių kiekiai iš Rusijos.

2011 m. pasieniečiai iš viso sulaikė daugiau kaip 2 mln. 194 tūkst. pakelių kontrabandinių cigarečių. Tai 6 proc. daugiau nei 2010 m., kai VSAT pareigūnai sulaikė 2 mln. 70 tūkst. pakelių tokių rūkalų. Tabako gaminiai yra populiariausia į Lietuvą bandoma gabenti kontrabandinė prekė – iš visų pernai pasieniečių užkardytų kontrabandos atvejų net 87,4 proc. sudarė cigarečių kontrabanda.

Daugumą kontrabandos atvejų VSAT pareigūnai pernai nustatė prie sienos su Baltarusija (328), Rusija (123) ir šalies viduje (123).

Daugiausiai rūkalų – pasienyje su Baltarusija

Sieną su Baltarusija saugantys pasieniečiai pernai sulaikė daugiausiai į Lietuvą gabentų cigarečių – beveik 1 mln. 49 tūkst. pakelių. 2010 m. prie šios sienos buvo sulaikyti 375 tūkst. pakelių, 2009 m. – 261 tūkst. 2011 m. 795 tūkst. pakelių kontrabandinių cigarečių buvo sulaikyta šalies viduje.

Pasienyje su Rusija tabako kontrabandos mažėjo: pernai šiame ruože VSAT pareigūnai sulaikė daugiau kaip 295 tūkst. pakelių, 2010 m. – beveik 637 tūkst., o 2009-aisiais – 900 tūkst. Pakelių.

Kontrabandos tendencijas – augimą iš Baltarusijos ir mažėjimą iš Rusijos – akivaizdžiausiai iliustruoja procentinė rūkalų srautų per pastaruosius 3 metus išraiška. Pernai 67 proc. visų VSAT sulaikytų tabako gaminių neteisėtai pateko iš Baltarusijos (2010 m. – 40 proc., 2009 m. – 19 proc.). Prie sienos su Rusija VSAT fiksuoja atvirkštinį procesą – iš Rusijos Kaliningrado srities pernai gabenta ir sulaikyta 17,1 proc. visų cigarečių (2010 m. – 48 proc., 2009 m. – 53 proc.).

Kontrabandininkus išbaidė modernios sistemos

Tokios tendencijos tiesiogiai siejamos su pastaraisiais metais pasienyje su Rusija atliktais jos apsaugos stiprinimo darbais ir įdiegta modernia technine sienos kontrolės įranga. VSAT Pagėgių rinktinės Bardinų, Viešvilės ir Plaškių užkardose veikia elektroninės sienos kontrolės sistemos – čia Nemunu einantis sienos ruožas visą parą bet kokiomis sąlygomis stebimas modernia įranga. Užfiksavus įtartiną judėjimą VSAT ekipažams tereikia nuvykti į tą vietą ir sulaikyti pažeidėjus.

Tokios sistemos davė puikių rezultatų. Pavyzdžiui, prieš kelerius metus 30 km ilgio Viešvilės užkardos ruože Jurbarko rajone kone kiekvieną parą būdavo bandymų per Nemuną iš Kaliningrado srities gabenti kontrabandą. Tuo užsiimančių asmenų pavojingos gaudynės, tarnybinio ginklo naudojimas, didelių krovinių sulaikymai čia buvo tapę kone kasdienybe ir net pavadinami „karu tarp kontrabandininkų ir pasieniečių“.

Įdiegus techninę kontrolės sistemą padėtis kardinaliai pasikeitė – per pastaruosius pusantrų metų šiame ruože tebuvo vienas bandymas gabenti kontrabandą, bet ir tuo atveju VSAT pareigūnai nesunkiai sulaikė „ichtiandrą“ iš Rusijos. Anksčiau kontrabandos gabenimu užsiėmę asmenys suprato, kad ši sistema yra neįveikiama.

Šiuo metu VSAT vykdo darbus, kurių metu tokia kontrolės sistema bus įdiegta ir VSAT Pagėgių rinktinės Vileikių užkardos ruože Šilutės rajone. Vėliau planuojama tokių darbų imtis pasienyje su Baltarusija. Beje, tokios kontrolės priemonės diegiamos už Europos Sąjungos lėšas.

Pavyko suvaldyti grupuotes

Dar viena kontrabandos iš Rusijos srautų sumažėjimo priežastis – VSAT pareigūnų pastaraisiais metais suduoti stiprūs smūgiai organizuotoms nusikalstamoms grupuotėms, kurios užsiėmė didelio kiekio tabako gaminių kontrabanda per pasienio kontrolės punktus.

Iš pernai pasieniečių sulaikyto cigarečių kiekio 13,6 proc. jo buvo atgabenta iš Latvijos, prie sienos su kuria nėra nuolatinės kontrolės (2010 m. – 3,8 proc., 2009 m. – 19 proc.).

Dar 2,1 proc. 2011 m. sulaikytų rūkalų patekimo į Lietuvą keliai nebuvo tiksliai žinomi.

Įtariant kontrabanda ar nelegaliu akcizinių prekių gabenimu 2011 m. pasieniečiai sulaikė 708 asmenis (2010 m. – 887, 2009 m. – 709). Tarp sulaikytų kontrabandininkų 2011 m. dominavo Lietuvos piliečiai – 620 asmenų.

Išpopuliarėjo baltarusiški rūkalai

Didėjantis kontrabandinių rūkalų iš Baltarusijos kiekis lemia tai, kad Lietuvos juodojoje rinkoje vis labiau įsitvirtina būtent šioje kaimyninėje šalyje pagamintų cigarečių kontrabanda. Iš Baltarusijos į Lietuvą dažniausiai vežamos Gardino „Neman“ tabako fabrike gaminamos „Fest“, „Minsk“, „Premier“, „Queen“, „NZ“ rūšių cigaretės. Šios baltarusiškos cigaretės Lietuvoje pakeičia anksčiau ypač populiarias „Saint George“ cigaretes, gaminamas Rusijoje.

Iš visų pernai VSAT pareigūnų sulaikytų kontrabandinių cigarečių 67,8 proc. buvo pažymėtos Baltarusijos akcizo ženklais, 29,8 proc. – Rusijos, 2,4 proc. – kitų šalių ar visai be akcizo ženklų.

Keitėsi krovinių kiekiai

VSAT pastebi, kad per pasieniečių saugomą „žaliąją“ sieną su Baltarusija (laukais, miškais, vandens telkiniais) kontrabanda pradėta gabenti stambesniais kiekiais. Pernai vidutiniškai vieno VSAT pareigūnų išaiškinto gabenimo metu buvo sulaikomi 5286 pakeliai cigarečių (2010 m. – apie 2000 pakelių).

Prie sienos su Rusija fiksuojama atvirkštinė tendencija – vidutinis vieno gabenimo metu sulaikytos tabako kontrabandos dydis mažėjo nuo 4046 pakelių 2010 m. iki 2718 pakelių 2011 m.

Cigarečių kontrabandos keliai

VSAT duomenimis, 57 proc. sulaikytų cigarečių į Lietuvą pernai gabenta per „žaliąją“ sieną (2010 m. – 50 proc.), 41 proc. – per pasienio kontrolės punktus iš Baltarusijos, Rusijos ir automobilių keliais iš Latvijos (2010 m. – 44 proc.). 2 proc. sulaikytų tabako gaminių patekimo į Lietuvą kelias 2011 m. nebuvo žinomas (2010 m. – 6 proc.).

56,8 proc. pasieniečių pernai sulaikytų tabako gaminių buvo skirta Lietuvos vidaus rinkai, 41,3 proc. – kitų Vakarų Europos šalių rinkoms, o 1,9 proc. kontrabandos kiekio paskirtis nebuvo nustatyta.

VSAT duomenimis, tos pačios organizuotos grupuotės, užsiimančios rūkalų kontrabanda į kitas Europos šalis, reaguodamos į poreikį užpildyti Lietuvos juodąją rinką, persiorientuoja bei užsiima cigarečių gabenimu į šalį.

Gabenti per punktus – mažiau rizikos

Taip pat VSAT stebi, kad šiuo metu organizuotos nusikalstamos grupuotės, investuojančios dideles sumas pinigų į šešėlinį verslą, renkasi mažiau rizikingą ir saugesnį nei gabenimas per „žaliąją“ sieną cigarečių atvežimą krovininiais vilkikais iš Baltarusijos ir Rusijos bei automobilių keliais iš Latvijos.

Tabako gaminių kontrabanda užsiimantys asmenys linkę rinktis tuos kontrolės punktus, per kuriuos vyksta didelis asmenų ir transporto priemonių srautas, t. y. pasienio kontrolės punktus, kuriuose dirba muitinės pareigūnai. Taip tikimasi išvengti galimo detalaus patikrinimo. Tai būna ir pavienių asmenų nedidelio kiekio (iki kelių dėžių) cigarečių kontrabanda, kai cigaretės vežamos transporto priemonėse įrengtose slėptuvėse, ir didelio masto kontrabanda, kai cigaretės gabenamos vilkikais organizuotų nusikalstamų grupuočių.

VSAT manymu, neteisinga pasitaikanti nuomonė, kad tiesioginės grėsmės Lietuvos valstybės biudžetui ar visuomenės saugumui užsienio šalių rinkoms skirtų tabako gaminių nelegali apyvarta nekelia. Grėsmės čia slypi tame, kad organizuotos grupuotės, realizavusios krovinį užsienio valstybėse, gautas pajamas panaudoja Lietuvoje kitiems nusikalstamiems „projektams“. Taip stiprėja organizuotų nusikalstamų grupuočių potencialas bei galimybės.

Kontrabandos priežastys nesikeičia

Kalbant apie cigarečių kontrabandos priežastis 2011-aisiais, jos yra tos pačios kaip ir ankstesniais metais. Tarp tokių priežasčių minimi dėl akcizų atsiradę tabako gaminių kainų skirtumai tarp Europos Sąjungos ir jai nepriklausančių kaimyninių šalių, taip pat didelis nedarbas Lietuvoje, maža jos gyventojų perkamoji galia, visuomenės tolerancija kontrabandai, palanki Lietuvos geografinė padėtis cigarečių kontrabandai ir kitos.

kriminalai.com

šaltinis: VSAT info.