Atėjo metas keisti padangas: kaip tinkamai atsikratyti senųjų?

Senų padangų utilizavimo svarba

Atėjo metas keisti padangas. Aplinkos apsaugos specialistai primena, kad padangos neturi būti paliekamos bet kur, nes jos daro neigiamą poveikį aplinkai. Keisdami padangas automobilių servise, gyventojai gali nemokamai palikti tiek senų padangų, kiek keitė naujomis.

Pagal Kelių eismo taisykles, vasarines padangas galima pradėti naudoti nuo balandžio 1-osios. Nuo balandžio 10-osios draudžiama eksploatuoti transporto priemones, kurių padangos yra dygliuotos.

Aplinkos taršos problema

Interaktyviame žemėlapyje „Tvarkau Lietuvą” gyventojai gali pranešti apie neteisėtai išmestas atliekas. Vienos dažniausiai fiksuojamų atliekų yra senos padangos, randamos miškuose ir kitose natūraliose teritorijose. Taip pat pranešama apie nelegalius sąvartynus, kuriuose gali būti kaupiamos didelės padangų atliekų apimtys.

Kur priduoti senas padangas ir kitas automobilines atliekas?

  • Vairuotojai, keisdami padangas autoservise, gali ten pat palikti tiek senų padangų, kiek buvo pakeista.
  • Padangų gamintojai ir importuotojai yra atsakingi už padangų tvarkymą, o pardavėjai privalo informuoti pirkėjus, kad padangos kaina jau apima sutvarkymo išlaidas. Pirkėjai gali grąžinti tiek naudotų padangų, kiek įgijo pirkimo metu.
  • Padangos, alyva, filtrai, aušinimo skysčiai, akumuliatoriai ir kitos transporto priemonių atliekos priimamos nemokamai stambiųjų atliekų surinkimo aikštelėse. Jų adresus ir darbo laiką galima rasti savivaldybių svetainėse arba portale www.atliekos.lt.
  • Neribotais kiekiais padangas galima priduoti atliekų tvarkytojams, tačiau už šią paslaugą gali būti taikomas mokestis.
  • Autoservisai ir kitos transporto priežiūros įstaigos privalo tinkamai tvarkyti visą veiklos metu susidarančiąs atliekas ir negali jų grąžinti klientams.
  • Naudotos padangos gali būti perduotos tik oficialiems atliekų tvarkytojams, įtrauktiems į Atliekų tvarkytojo valstybinį registrą (ATVR).

Didelių transporto priemonių padangų utilizavimas

Didelių gabaritų transporto priemonių, tokių kaip traktoriai, kombainai, vilkikai ir autobusai, padangos turi būti utilizuojamos pagal aplinkosaugos reikalavimus.

  • Ūkininkai gali kreiptis į importuotoją ar pardavėją, kuris privalo nemokamai sutvarkyti senas padangas. Jos negali būti grąžintos klientui, bet turi būti perduotos atliekų tvarkytojams.
  • Įmonės, kurių veikloje susidaro didelių gabaritų padangų atliekos, turi jas tvarkyti laikydamosi teisės aktų.
  • Jei gyventojas nusiperka sklypą ir jame randa neteisėtai paliktas padangų atliekas, jis gali kreiptis į savivaldybę dėl galimybės jas utilizuoti arba tiesiogiai susisiekti su atliekų tvarkytojais. Kai kurios aikštelės dideles padangas priima už papildomą mokestį.

Atsakomybė už netinkamą padangų tvarkymą

Administracinių nusižngimų kodekso 247 straipsnyje numatytos baudos už atliekų neteisėtą išmetimą gali siekti nuo 30 iki kelių tūkstančių eurų, priklausomai nuo atliekų kiekio ir pavojaus aplinkai. Jei padangos yra deginamos, skiriama papildoma bauda ir apskaičiuojama padaryta žala aplinkai.

Reikalavimai padangų gamintojams ir importuotojams

Aplinkosaugos institucijos reguliariai atlieka patikrinimus, siekdamos užitikrinti, kad padangų importuotojai ir gamintojai laikytųsi teisės aktų:

  • Padangų importuotojai turi užsiregistruoti Gamintojų ir importuotojų sąvade bent vieną darbo dieną prieš pradedant prekybą.
  • Privaloma vykdyti padangų apskaitą Vieningoje gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinėje sistemoje (GPAIS) ir teikti metines ataskaitas Aplinkos apsaugos agentūrai.
  • Padangų keitimo veiklą vykdantys subjektai turi įrodyti, kad atliekos perduodamos oficialiems tvarkytojams.
  • Veiklos vykdytojai privalo sudaryti sutartis su teisėtais atliekų tvarkytojais.
  • Draudžiama sandėliuoti didelius kiekius senų padangų, nes jos kelia pavojų aplinkai ir sveikatai.
  • Atliekų tvarkymo veikla turi vykti tam skirtose patalpose, atitinkančiose teisės aktus.
  • Padangų atliekos turi būti identifikuojamos, tinkamai laikomos ir apskaitomos pagal galiojančius reikalavimus.

Kriminalai.com

Informacijos šaltinis: Aplinkos apsaugos departamentas

Cituojant ar platinant kriminalai.com informaciją būtina nuoroda į informacijos šaltinį.