2,2 tūkst. Alytaus miesto ir Miklusėnų gyvenvietės gyventojų jau turi galimybę gerti iš miestą aprūpinančių vandenviečių atitekantį švarų, aukštas higienos normas atitinkantį vandenį. Tiek pat gyventojų galės prisijungti prie centralizuotos nuotekų tvarkymo sistemos. Pagerinti geriamojo vandens ir gyvenimo kokybę padėjo UAB „Dzūkijos vandenys“ įgyvendintas vandens tiekimo ir nuotekų infrastruktūros renovavimo bei plėtros projektas, kuriam suteikta Europos Sąjungos (ES) parama.
Projekto „Vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros renovavimas ir plėtra Alytaus mieste“ (Nr. VP3-3.1-AM-01-005) vertė – apie 48,2 mln. litų, iš kurių ES Sanglaudos fondo parama sudaro 39,01 mln. litų, iš Lietuvos biudžeto skirta beveik 4,6 mln. litų, „Dzūkijos vandenų“ indėlis – 4,17 mln. litų, dar beveik 453 tūkst. litų skyrė Alytaus rajono savivaldybė.
Vandentiekio ir nuotekų tinklų statyba bei renovavimas vyko Domantonių, Panemunės, Kurorto, Geležinkelio–Likiškių gyvenamųjų namų kvartaluose, Senamiestyje, I-ajame Alytuje, centrinėje miesto dalyje, Miklusėnų gyvenvietėse.
Viso projekto metu renovuota apie 5,8 km nuotekų tinklų, o naujai pastatyta apie 39 km vandentiekio ir 34,2 km nuotekų tinklų.
„Nuotekų sistemos ir siurblinių rekonstrukcija – gyvybiškai svarbus projektas Alytui. Centralizuota nuotekų sistema naudojasi apie 82 proc. jo gyventojų, todėl ypač svarbus jos patikimumas“, – teigė „Dzūkijos vandenų“ direktoriaus pavaduotojas projektų įgyvendinimui Leonas Mackevičius. UAB „Dzūkijos vandenys“ laboratorijos vedėja Zita Aleksonienė teigia, kad atliktos miesto gyventojų šulinių vandens kokybės tikrinimo akcijos rezultatai parodė, jog miesto individualių namų gyventojų, geriamuoju vandeniu apsirūpinančių individualiai (t. y. iš šachtinių šulinių, gręžinių ir kt.), vanduo buvo nekokybiškas: trečdalyje tikrintų mėginių nitratų koncentracijos kiekis viršijo nustatytą leistiną normą, arba buvo ant šios normos ribos.
„Alytaus vandentiekio ir nuotekų tinklų plėtros bei modernizavimo tikslas – kokybiškesnio vandens tiekimas ir švaresnės aplinkos kūrimas gyventojams, taip pat geresnės sąlygos sveikatai, poilsiui, turizmui, biologinei įvairovei, miesto verslui. Vien pinigine prasme to įvertinti neįmanoma“,- teigia L. Mackevičius. Įgyvendintas projektas padeda sumažinti ekonominius ir socialinius skirtumus tarp Europos Sąjungos piliečių.
Šiuo metu Alytuje gyvena daugiau nei 68,3 tūkst. gyventojų, iš jų viešai tiekiamą geriamąjį vandenį gauna 88 proc. žmonių, o centralizuota nuotekų sistema gali naudotis 86 proc. gyventojų. Dzūkijos sostinė – gana tankiai apgyvendintas miestas, todėl vandens ūkio modernizavimas ypač svarbus sanitariniu, ekonominiu ir aplinkosaugos požiūriais.
Pagal Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo 2008–2015 m. plėtros strategiją šios viešai tiekiamos paslaugos iki 2015 m. turėtų būti prieinamos 95 proc. Lietuvos gyventojų. „Dzūkijos vandenys“ Alytuje administruoja šį projektą, nes teikti vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugas bendrovei pavedė miesto savivaldybė.
kriminalai.com
šaltinis: „Dzūkijos vandenys“ info.