Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) įgyvendinama ir koordinuojama vieningos e. sveikatos sistema yra itin aktuali, savalaikė ir reikalinga visuomenei. Tai parodė SAM užsakymu atlikta e. sveikatos sistemos diegimo Lietuvoje analizė.
Pasak SAM kanclerio Rimanto Remeikos, analizė akivaizdžiai parodė šios sistemos naudą. „Visų pirma medikai turės daugiau aktualios medicininės informacijos, nes galės ją stebėti realiu laiku, taip pat jiems nereikės pildyti gausybės popierinių dokumentų, – sako kancleris R. Remeika. – Todėl gydytojai daugiau dėmesio galės skirti pagrindinei savo veiklai – paciento gydymui. Akivaizdu, kad kartu su gydymo įstaigomis turime sutelktai spartinti e. sveikatos sistemos diegimo procesą.“
E. sveikatos sistemos diegimo analizė atlikta 2011 m. gruodžio – 2012 m. vasario mėn. Buvo įvertinta užsienio šalių patirtis, Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigų (SPĮ) praktika, esama informacinių ir ryšių technologijų infrastruktūra bei pasirengimas dalyvauti e. sveikatos įgyvendinime.
Užsienio praktika rodo, kad diegiant e. sveikatos informacines sistemas svarbu užtikrinti reikiamą IT infrastruktūrą bei sukurti kontrolės mechanizmą. Pavyzdžiai rodo, kad ekonomiškai naudingiausia ir paprasčiausia yra pritaikyti jau turimas technologijas prie unifikuotų nacionalinių e. sveikatos standartų, kartu iš esmės nekeičiant institucijų jau naudojamos IT infrastruktūros. Pasak R. Remeikos, tai patvirtina, kad Lietuvoje einama teisingu keliu. „Įgyvendinant E. Sveikatos sistemos plėtrą yra numatyta ne kurti naujas informacines sistemas, o naudoti, pritaikyti jau esančius sprendimus“, – pabrėžia SAM kancleris.
Analizuojant esamą informacinių ir ryšių technologijų infrastruktūrą paaiškėjo, kad pagrindinę informacinę sistemą turi įsidiegusios tik apie ketvirtadalis apklaustų SPĮ. Pasak SAM kanclerio R. Remeikos, tai gerokai palengvins visos e. sveikatos sistemos diegimą Lietuvoje, nes diegti bendrą, vieningą sistemą paprasčiau, tam reikia ir mažiau lėšų.
Vienas sudėtingiausių iššūkių, teksiantis SAM diegiant e. sveikatos sistemą Lietuvoje – tai medicininių pacientų duomenų apsauga. Analizė parodė, kad tik nedidelė dalis Lietuvos SPĮ yra gavusios Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos (VDAI) leidimą tvarkyti pacientų sveikatos duomenis, VDAI neužtikrina tinkamos asmens duomenų tvarkymo sveikatos priežiūros įstaigose kontrolės. Pasak kanclerio R. Remeikos, šiame kontekste ypač aktualios tyrėjų rekomendacijos tobulinti teisinę bazę Lietuvos Respublikos teisės aktuose nustatant specialų teisinį pagrindą dėl pacientų sveikatos duomenų rinkimo, saugojimo ir tvarkymo įstaigų informacinėse sistemose.
Analizė patvirtina e. sveikatos sistemos diegimo Lietuvoje svarbą ir naudą, nes perkėlus didelių darbo sąnaudų reikalaujantį dokumentų pildymą į elektroninę erdvę, efektyviau būtų naudojami ir žmogiškieji resursai, ir sveikatos paslaugų apmokėjimui skiriamos lėšos. Naudą neabejotinai pajustų šių paslaugų vartotojai – Lietuvos gyventojai.
kriminalai.com
šaltinis: SAM info.