Moksleiviams iš visos Lietuvos – prokuroro profesijos kelias

Šiemet, minint Lietuvos Respublikos prokuratūros dieną, Generalinėje prokuratūroje suorganizuotas renginys moksleiviams „Kuo patraukli prokuroro veikla?“, kuriame dalyvavo 50 moksleivių iš visos Lietuvos. Renginio tikslas – stiprinti ir populiarinti teisinės valstybės sampratą tarp jaunų žmonių, supažindinti juos su prokuroro profesija, paaiškinti kokia pagalba teikiama tapus nusikaltimo auka ir kokia atsakomybė gresia už netinkamą elgesį su bendraamžiais.

 Renginyje dalyvavusius Joniškio „Aušros“, Kauno „Rasos“, Klaipėdos „Aitvaro“, „Ąžuolyno“, Baltijos, „Žemynos“ ir Vytauto Didžiojo, Panevėžio 5-osios ir Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnazijų moksleivius pasveikino generalinis prokuroras Darius Valys, pademonstravęs prokuroro mantiją.

 „Šiandien esate pastate, kur sprendžiami sudėtingiausi teisėsaugos klausimai, kur ginamas teisingumas ir įstatymai. Prokuratūros ženkle vaizduojamas kalavijas simbolizuoja svarbiausią prokurorų pareigą – ginti žmogų, visuomenę ir valstybę“, – pristatydamas prokuroro profesiją pabrėžė D. Valys.

Lietuvos Respublikos prokuratūros kūrimosi pradžią prisiminęs Virginijus Sabutis moksleiviams pasakojo, kaip 1990 m. kovo 30 d. šalies prokurorai susirinkę į Vilnių vieningai pareiškė savo ištikimybę Lietuvos įstatymams: ryžtingai atsisakė svetimos valstybės – SSRS – emisarų, atvykusių į Vilnių, mėginimų klasta ir smurtu susigrąžinti Lietuvos prokurorų paklusnumą bei priklausomybę Maskvai. Ši data dabar kasmet minima kaip Prokuratūros diena. Moksleiviai taip pat buvo supažindinti su prokuratūros funkcijomis, institucijos vieta valdžių sistemoje, gavo atsakymus į klausimus kaip ir kodėl ji veikia? Kokia ji?

Į Vilnių, būtent į susitikimą su moksleiviais, atvykusi Kauno miesto apylinkės prokuratūros Civilinių bylų skyriaus vyriausioji prokurorė Liudmila Borisova (nuotr. kairėje) pasakojo, kaip prokuroras gina viešąjį interesą. „Nebūkite abejingi, pastebėkite šalia esantį draugą, gyvenantį kaimyną ir jeigu matote, kad jis yra skriaudžiamas ar su juo neteisingai elgiamasi, sakykite tėvams arba praneškite mums – prokurorams“, – kvietė prokurorė L. Borisova, besispecializuojanti vaiko teisių apsaugos bylose.

Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokurorė Vida Ramanauskienė supažindino moksleivius su atsakomybe, kuri gresia nepilnamečiams teisės pažeidėjams nuo 16, o išimtiniais atvejais nuo 14 metų.

Ar gali būti, kad prokuroras gina nepilnamečius pažeidėjus? „Taip. Visų pirma, prokuroras yra atsakingas, kad ikiteisminio tyrimo metu būtų surinkti visi, ne tik įtariamojo kaltę, bet ir įtariamojo nekaltumą pateisinantys įrodymai. Antra, prokuroras yra atsakingas, kad būtų surinkti papildomi duomenys apie nepilnamečius: apie jo šeimą, sveikatą, elgesį, anksčiau jam taikytas poveikio priemones, o teismas privalo atsižvelgti į šiuos duomenis, skirdamas bausmę nepilnamečiui“, – sakė V. Ramanauskienė (nuotr. dešinėje).

Už nusikalstamų veikų padarymą nepilnamečiams gali būti skiriamos auklėjimo poveikio priemonės: įspėjimas; turtinės žalos atlyginimas arba jos pašalinimas; nemokami auklėjamojo pobūdžio darbai; atidavimas tėvams ar kitiems fiziniams ar juridiniams asmenims, kurie rūpinasi vaikais, ugdyti ir prižiūrėti; elgesio apribojimas; atidavimas į specialią auklėjimo įstaigą. Jeigu nepilnamečiui kartą jau buvo skirtos auklėjimo poveikio priemonės ir jis dar kartą nusikalto arba nėra pagrindo atleisti pirmą kartą nusikaltusį nepilnametį nuo baudžiamosios atsakomybės, teismas jam gali skirti bausmę: viešuosius darbus, baudą, laisvės apribojimą, areštą ar netgi terminuotą laisvės atėmimą.

2011 m. Lietuvoje nuo nusikalstamų veikų nukentėjo 3234 nepilnamečiai (2010 m. – 3019). Lyginant nukentėjusių vaikų amžių, matyti, jog dažniausiai nusikaltėlių aukomis tampa vyresnio amžiaus vaikai. Beveik pusė visų nukentėjusiųjų yra 14–17 metų, o beveik trečdalis – 10–13 metų. Statistikos duomenimis, dažniau nuo nusikalstamų veikų nukenčia berniukai.

Labiausiai vaikai nukenčia dėl fizinio smurto, praėjusiais metais jį patyrė 1138 nepilnamečiai (2010 m. – 1118), turtinę žalą praėjusiais metais patyrė 939 vaikai (2010 m. – 1047). Taip pat vaikai kenčia dėl seksualinės ir psichologinės prievartos, 2011 m. seksualinę prievartą patyrė 135 nepilnamečiai (2010 m. – 135), o psichologinę prievartą – 139 (2010 m. – 117).

Po susitikimų su prokurorais moksleiviai pasitikrino savo žinias surengtame konkurse, kur nepralenkiami buvo Panevėžio 5-osios gimnazijos moksleiviai iškovoję pirmas dvi prizines vietas. Trečiąją vietą užėmė Klaipėdos „Ąžuolyno“ gimnazistas. Pastebėtina, kad šį kartą moksleiviai buvo ypatingai stiprūs, pirmas aštuonias vietas skyrė tik dešimtosios balo, žiūrėti sąrašą.

kriminalai.com

šaltinis: Generalinės prokuratūros info.

Posted Under
Be kategorijos