Jungtinių Tautų Žmogaus teisių komitetas pateikė preliminarias išvadas bei rekomendacijas Lietuvai dėl žmogaus teisių apsaugos tobulinimo. Rekomendacijose Lietuva raginama steigti nacionalinę žmogaus teisių instituciją, imtis priemonių kovojant su pažeidžiamų grupių diskriminacija, nuodugniai ištirti įtarimus dėl Lietuvos dalyvavimo CŽV slaptųjų sulaikymų ir ypatingųjų perdavimų programoje, užtikrinti neveiksniais pripažintiems asmenims teisę kreiptis į teismą.
Išvadose komitetas atkreipia dėmesį į teigiamus pokyčius žmogaus teisių apsaugos srityje – priimtas įstatymas, ginantis smurto šeimoje aukas, ratifikuota Tarptautinė neįgaliųjų konvencija, išleistas Probacijos įstatymas, užtikrinantis nuteistiesiems lygtinio paleidimo galimybę. Tačiau išlieka ir probleminių žmogaus teisių apsaugos sričių, kurioms Lietuvos valstybė neskiria pakankamai dėmesio. Lietuva išvadose raginama steigti plačios kompetencijos nacionalinę žmogaus teisių instituciją, kuri galėtų vykdyti nepriklausomą ir veiksmingą žmogaus teisių apsaugos Lietuvoje priežiūrą.
Išvadose reiškiamas susirūpinimas dėl negerėjančios romų padėties bei nevykdomos jų integracijos į Lietuvos visuomenę, taip pat dėl diskriminacinių įstatymų leidybos iniciatyvų, pažeidžiančių homoseksualių asmenų teises. Valstybei siūloma imtis aktyvesnių prevencinių priemonių kovojant su neapykantos nusikaltimais, užtikrinti, kad kalti asmenys būtų patraukti atsakomybėn bei aktyviau šviesti visuomenę apie neapykantos ir diskriminacijos daromą žalą.
Komitetas taip pat rekomenduoja imtis priemonių, kad naujasis įstatymas dėl smurto šeimoje būtų veiksmingas – valstybė turėtų ne tik formaliai užtikrinti aukų apsaugą, bet ir skirti pakankamus resursus įstatymo nuostatų įgyvendinimui. Taip pat rekomenduojama aktyviau kovoti su prekyba žmonėmis, ypač seksualiniu vaikų išnaudojimu.
Komitetas primygtinai ragina Lietuvą ištirti įtarimus dėl Lietuvos dalyvavimo CŽV slaptųjų sulaikymų ir ypatingųjų perdavimų programoje – komiteto nuomone, Lietuvos teisėsauga nesurinko ir neįvertino visos išsamiam tyrimui atlikti būtinos informacijos ir įrodymų. Lietuvai siūloma panaikinti laisvės atėmimo bausmes už administracinius nusižengimus ir pakeisti jas alternatyviomis sankcijomis. Išvadose taip pat reiškiamas susirūpinimas, kad neveiksniais pripažintiems asmenims neužtikrinama teisė kreiptis į teismą dėl jų neveiksnumo peržiūrėjimo.
Jungtinių Tautų Žmogaus teisių komitetas vykdo Tarptautinio pilietinių ir politinių teisių pakto nuostatų įgyvendinimo Jungtinių Tautų šalyse narėse priežiūrą. Lietuvos vyriausybės parengta trečioji periodinė ataskaita dėl Tarptautinio pilietinių ir politinių teisių pakto įgyvendinimo buvo svarstoma liepos 10-11 dienomis Ženevoje vykusios komiteto sesijos metu. Žmogaus teisių stebėjimo institutas ir kitos nevyriausybinės organizacijos bendradarbiavo su komitetu, teikdamos alternatyvias ataskaitas ir žodines konsultacijas.
kriminalai.com
šaltinis: ŽTSI info.